می خواهیم در این بخش به بررسی اسرار کاهش وزن بپردازیم به خاطر داشتن برخی فاکتورها و بررسی آن ها می تواند در زمینه کم شدن وزنتان به شما کمک کند بد نیست در این زمینه مدیریت داشته باشید تا بتوانید به وزن دلخواهتان دست یابیدو هنر از غذا دست کشیدن را بیاموزید .

ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که برای کاهش وزن به خود قول داده اید کمتر بخورید و تحرک خود را افزایش دهید و در آخر به این نکته پی برده اید که مسأله به این راحتی ها هم نیست. شما باید ذهن و روان خود را برای کاهش وزن آماده کنید. کاهش وزن کار هر کسی نیست. عزمی راسخ می خواهد و همتی مثال زدنی. در این قسمت توصیه های دیگری برای کاهش وزن و پیشگیری از اضافه وزن دوباره آورده شده است:

◊ با قدم های کوچک آغاز کنید.

– کاهش وزن برای برخی از افراد یعنی رسیدن به سایز ایده آل برای مهمانی که هفته بعد در پیش دارند و معمولا با توجه به اضافه وزنی که دارند این کار در این زمان کم غیر ممکن است. برای کاهش وزن لازم نیست هدف های دور از دسترسی را انتخاب کنید. با کاهش ۵ تا ۱۰ درصد در وزن خود می توانید ۳ تا ۶ ماه سلامتی خود را به شدت بهبود بخشید.

◊ هدف خود را مشخص کنید.

– هدف خود را از کاهش وزن مشخص کنید و معلوم کنید برای مثال در مدت زمان مشخص چه میزان باید وزن کم کنید. در هدف گذاری خود ایده ال گرا نباشید و قدم های کوچک را ارج نهید. «می خواهم فعالیت بدنی خود را افزایش دهم »، این هدف خوبی است اما مشخص نیست چه قدر بیشتر و به چه میزان. بهتر است به جای آن بگویید « می خواهم ۶۰ دقیقه در روز پیاده روی کنم »

◊ عملکرد خود را در کاهش وزن یادداشت کنید.

– به صورت مداوم و منظم هر آنچه که برای کاهش وزن خود انجام می دهید را یادداشت کنید. مثلا در روز چه میزان کالری دریافت می کنید؟ چه قدر ورزش می کنید؟ و کاهش وزن شما چه مقدار است؟ سعی کنید در زمانی مشخص هر هفته یک یا دوبار خود را وزن کنید. با یادداشت کردن می توانید هم به خود و هم به مشاور تغذیه ای خود کمک کنید. با این کار می توانید متوجه شوید چه کاری را بیشتر و چه کاری را کمتر در برنامه ی خود قرار دهید. با ادامه ی این روند می توانید شاهد پیشرفت خود در کاهش وزن باشید و این می تواند به شما انگیزه بخشد.

◊ جه چیزی باعث بیش خواری شما می شود؟

– برای کاهش وزنی موفق باید بدانید چه چیزهایی بیشتر باعث بیش خواری شما می شود. برای مثال ممکن است زمانی که شما تلویزیون نگاه می کنید، یا زمانی که شیرینی ها را در کنار دستگاه قهوه ساز شرکت می بینید و یا دوست کسی هستید که عاشق نیم چاشت های پرچرب و پر کالری است، دچار بیش خواری شوید و هوس کنید مقداری تنقلات بخورید. باید خود را از چنین شرایط وسوسه انگیزی دور کنید. مثلا سعی کنید کمتر تلویزیون تماشا کنید و یا زمانی که به کنار دستگاه قهوه ساز رفتید، سعی کنید به دونات ها نگاه نکنید.

◊ هنر از غذا دست کشیدن

– اگر نحوه ی غذا خوردن خود را تغییر دهید می توانید به راحتی هم با خوردن غذا سیر شوید و هم احساس نکنید از غذا خوردن محروم شده اید. کافی است آرام آرام
غذا بخورید تا زودتر احساس سیری بکنید و دیگر نیازی به دوباره کشیدن غذا وجود نداشته باشد. اگر به همراه غذای خود مقدار زیادی سبزیجات و میوه استفاده کنید زودتر احساس سیری خواهید کرد. راه حل دیگر استفاده از بشقاب های کوچک تر است تا با این کار وعده های غذایی متعادل شما ناکافی به نظر نرسد. می توانید زمان خوردن وعده های غذایی خود را مشخص کنید به خصوص اگر میل دارید وعده های غذایی خود را به تأخیر بیاندازید و یا اصلا آنها را حذف کنید.


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: گرسنگی در رژیم لاغری ممنوع !