شرکت سان فرانسیسکو می گوید آنها را در حال توسعه یک دستگاه جدید پوشیدنی تناسب اندام هستند که داده های سلامت عرق فرد را جمع آوری می کند. آنها با استفاده از این روش می خواهند علایم حیاتی فرد را اندازه گیری نمایند این لباس ها شامل ECHO هوشمند کوچک و انعطاف پذیر هستند که بدون استفاده از سیم، علایم حیاتی پوشنده لباس را روی مانیتور نشان می دهند.

آنها امیدوارند، تا پایان سال بتوانند این محصول را به بازار عرضه کنند. دکتر سونیا سوزا، مدیر ارشد اجرایی می گوید. “فیزیولوژی افرد متفاوت است، اما بسیاری از کاربران  پس از حدود  15تا 20 دقیقه بعد از تمرینات سنگین شروع به عرق کردن می کنند. این عرق در سراسر ECHO پخش می شود که بلافاصله سنسورهایی تجزیه و تحلیل غلظت های مختلف را آغاز می کنند.

لباس تشخیص سلامتی و آزمایش عرق:

در واقع این چیزی عجیبی نیست. آزمایش عرق نیز مانند آزمایش خون می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت افراد در اختیار ما قرار دهد به طور مثال با یک آزمایش ساده از عرق میتوان میزان نمک موجود در آن را به دست آورد. سونیا می گوید که عرق شامل چندین نشانگر زیستی است که می تواند به ارزیابی سلامت یک فرد کمک نماید.

مواد موجود در عرق بدن:

مواد معدنی مانند سدیم و پتاسیم را می توان  از این طریق شناسایی کرد اما شگفت آور این است که عرق همچنین دارای پروتئین، هورمون و مولکول های بزرگتر مانند گلوکز، لاکتات، و کورتیزول است که می تواند میزان مصرف کالری ، خستگی عضلانی ، و حتی سطح استرس را مشخص کند.

نسل بعدی در جست جوی  تناسب اندام؟

صنعت فن آوری های پوشیدنی برای سال 2020 یک پروژه 34 میلیون دلاری را پیش بینی می کند اغلب دنبال کنندگان تناسب اندام در جستجوی  چنین تکنولوژی ساده ای برای اندازه گیری تعداد گام و ضربان قلب وکمیت های دیگر هستند. یک تحقیق در دانشگاه استنفورد، در این ماه منتشر شد، در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که حسگرهای زیستی پوشیدنی می توانید داده های مفید سلامت را ارائه و ممکن است به عنوان یک ابزار تشخیصی نقطه اولیه بیماری ها استفاده شوند.

بسیاری از مربیان ورزشی، کارکنان مربیگری، و پزشکان  میت وانند بسیاری از اطلاعات ارزشمند را در مورد ورزشکاران و آموزش آنها، از این طریق به دست آورند و و براساس نیازهای آنان برنامه شان را تنظیم کنند تا روند حرکتی رو به رشدی داشته باشند. تیم کنزن تولید کننده این دستگاه می گوید، این شرکت به عنوان یک استراتژی اولیه تمرکز خود را بر روی ورژشکاران حرفه ای و نخبه قرار داده است سپس آن را برای بقیه مصرف کنندگان به بازار ارایه خواهد کرد.

در حال حاضر این  تکنولوژی در نظر دارد تصمیمات درست درمورد بیماران و ورزشکاران را قبل از هر صدمه وآسیب ارائه دهد. تصور کنید قبل ایجاد صدمه وآسیب مربیان از وضعیت ورزشکاران خود اطلاع بیابند در این صورت می توانند آسیب وارده به آنها و هچنین هزینه های گزاف درمان را پیش بینی کنند و با صرفه جویی در وقت و هزینه ها از افت تیم نیز جلو گیری نمایند. ماموریت شرکت کنزن نیز پیش بینی و پیشگیری از آسیب های قابل اجتناب و شرایط نامطلوب بهداشتی است و برنامه ریزی برای انجام این کار با استفاده از یک قطعه ساده و کوچک است.

دکتر سلام