شما می گویید گوجه فرنگی، من می گویم یک خوردنی سالم! می توانید چندین وعده غذایی خوشمزه را با گوجه فرنگی بگذرانید. بسیاری از مردم تعجب می کنند اگر بگوییم گوجه فرنگی جزء سبزیجات نیست! گوجه فرنگی در  یک واقع میوه است. با قدری تامل شما به سرعت متوجه خواهید شد که این خوردنی های قرمز زیبا، حاوی دانه هستند. با این وجود، شما می توانید گوجه فرنگی را در انواع دستور العمل ها برای صبحانه، ناهار و شام استفاده کنید.

در اینجا بیشتر در مورد تغذیه باگوجه فرنگی صحبت شده است ، وشما  با دستور العمل های ساده می توانید شروع به پخت غذایی لذیذ کنید.

تغذیه با گوجه فرنگی:

ممکن است در باغ خود شیار هایی برای کاشت گوجه فرنگی داشته باشید. خوردن نیم فنجان گوجه فرنگی تازه شامل فقط 15 کالری در روزتوصیه شده که شامل 15 درصد ویتامین A و 20 درصد ویتامین C و 2 درصد آهن است.

اگر هنوز تابستان است، شما می توانیداز بازار محلی گوجه فرنگی تهیه کنید. اما در ماه های زمستان، گوجه فرنگی تازه سخت پیدا می شود و در ضمن گران قیمت نیز هست. شما می توانیدرب گوجه فرنگی در کل طول سال، با قیمت مناسب تهیه کنید. در امریکا نزدیک به 80 درصد از گوجه فرنگی رب شده و حتی بیشتر از گوجه فرنگی تازه شامل دارای مواد مغذی هستند.

چرا رب گوجه فرنگی؟

رب گوجه فرنگی حاوی سطح بسیار بالاتری از ویتامین E و کاروتنوئیدها، مانند لیکوپن است. در حالی که یک تکه از گوجه فرنگی خام 515 میکروگرم لیکوپن دارد. یک دوم فنجان پوره رب شامل 27،192 میکروگرم لیکوپن است. اما چرا لیکوپن مهم است؟ این آنتی اکسیدانی قدرتمند به از بین بردن رادیکال های آزاد مخرب در بدن شما می کند. محققان اعتقاد دارند لیکوپن باعث کاهش خطر ابتلا به هر چیزی مانند سکته مغزی ، سرطان پروستات، سرطان ریه، و سرطان معده می شود.

نگهداری گوجه فرنگی در یک جای خشک و خنک، مانند یک سرد خانه

  • هنگامی که یک قوطی رب را باز کرده اید می توانید باقی مانده آن رادر شیشه در بسته یا ظروف پلا ستیکی قراردهید و دریخچال یا فریزر نگه داری کنید.
  • از ظروف فلزی برای ذخیره گوجه فرنگی استفاده نکنید. زیرا گوجه فرنگی باعث خورده شدن فلز وتجزیه آن می شود که به صورت تدریجی وارد مواد رب می شود.
  • همیشه به تاریخ انقضاء چاپ شده روی بسته رب گوجه فرنگی توجه کنید.

رب گوجه فرنگی فاقد BPA:

ممکن است شنیده باشید که مواد غذایی رب شده اغلب حاوی یک ماده شیمیایی صنعتی به نام بیسفنول یا BPA هستند و این یک نگرانی است که محققان  در مورد سرطان دارند. اما خبر خوب این است که شما می توانید رب گوجه فرنگی فاقد  BPA  را نیز از فروشگاه مواد غذایی خریداری کنید.

دکتر سلام