برای دستیابی به دندان های سالم یک عمر مراقبت نیاز است. حتی اگر به شما گفته شود دندان های زیبایی دارید، هر روز باید از آن ها مراقبت و از بروز مشکلات جلوگیری کنید. باید به مراقبت روزانه از دهان خود عادت کنید.


آیا بدون مسواک زدن به دندان هایتان به رختخواب می روید؟ این یک راز نیست، یک توصیه ی کلی است که حداقل دو بار در روز دندان هایتان را مسواک بزنید. با این حال خیلی از ما به مسواک زدن دندان ها در شب بی توجهی می کنیم. مسواک زدن در شب قبل از خواب باعث می شود از تجمع میکروب ها و پلاک ها در طول روز خلاص شوید.

درست مسواک زدن:

انجام ضعیف مسواک زدن، در واقع به عنوان بد مسواک زدن نیست. شما با حرکت ملایم و دایره ای مسواک روی دندان ها باعث حذف پلاک و کاهش التهاب لثه می شوید. آیا زبان خود را نادیده بگیریم؟ پلاک همچنین می تواند روی زبان ایجاد شود که این نه تنها منجر به بوی بد دهان می شود، می تواند به دیگر مشکلات بهداشتی دهان و دندان منجر شود. هر زمان که دندان های خود را مسواک زدید، به آرامی زبان خود را نیز مسواک کنید.

استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید:

وقتی صحبت خمیر دندان باشد، بیشتر به عناصر سفید کننده و طعم آن توجه می شود. این مهم نیست که شما چه خمیر دندانی را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که حاوی فلوراید است. این ماده یک عامل اصلی در بهداشت دهان و دندان است. به این دلیل که فلوراید یک دفاع بزرگ علیه پوسیدگی دندان است که با میکروب ها مبارزه و به فروپاشی آن ها منجر می شود و همچنین به عنوان یک سد حفاظتی برای دندان ها کار می کند.

فواید نخ دندان:

بسیاری از کسانی که به طور منظم مسواک می زنند به نخ دندان بی توجهی می کنند. نخ دندان فقط برای گرفتن تکه های کوچک مواد غذایی که ممکن است در بین دندان ها گیر کرده باشد، نیست. این یک راه برای تحریک لثه ها، کاهش پلاک و کمک به کاهش پلاک در این منطقه می باشد. کشیدن نخ دندان یک بار در روز معمولاً به اندازه ی کافی شامل این مزایا می شود.

مشکل ساز بودن نخ دندان برای این افراد:

نخ دندان برای کودکان و افراد مسن مبتلا به آرتریت می تواند مشکل باشد.

استفاده از دهان شویه:

دهان شویه برای سلامت دهان و دندان لازم است. اما بسیاری از مردم به دلیل این که نمی دانند چطور کار می کند، از آن استفاده نمی کنند. یکی از پزشکان می گوید: دهان شویه به چند روش کمک می کند. اول این که مقدار اسید موجود در دهان را کاهش می دهد. مناطقی که برای مسواک پاک کردنشان سخت می باشد و نیز اطراف لثه ها را پاک می کند.
دهان شویه به عنوان یک ابزار کمک کننده برای همه چیز مفید می باشد. در کودکان و افراد مسن که توانایی مسواک یا نخ کشیدن ندارند، استفاده از دهان شویه مفید می باشد. از دندانپزشک در مورد دهان شویه ی خاص بپرسید. برای کودکان بهترین نوع، که مارک های خاص می باشند انتخاب کنید. کسانی که دندان های حساس دارند برای آن ها نیز دهان شویه ی خاصشان وجود دارد.

نوشیدن آب بیشتر:

آب همچنین به عنوان بهترین نوشیدنی برای سلامت کل بدن می باشد. این شامل بهداشت دهان و دندان نیز می باشد. نوشیدن آب پس از هر وعده ی غذایی توصیه می شود که می تواند به شستن برخی اثرات منفی غذاهای چسبناک و اسیدی و نوشابه ها کمک کند.

خوردن میوه و سبزیجات ترد:

خوردن غذاهای آماده راحت تر است اما شاید برای دندان های شما خوب نباشد. خوردن میوه ها و سبزیجات ترد نه تنها حاوی فیبر سالم تری می باشد بلکه بهترین انتخاب نیز در رابطه با دندان های شما است.

میزان شیرینی و اسیدی مواد غذایی:

در نهایت قند در دهان اسید تولید می کند، که پس از آن می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود. این اسیدها منجر به ایجاد حفره می شوند. میوه های اسیدی، چای و قهوه نیز می توانند به مینای دندان آسیب برسانند.

مراجعه به دندانپزشک حداقل سالی دو بار:

عادات روزمره ی شما برای سلامت دهان و دندان به طور کلی بسیار مهم است. شما باید در سال حداقل ۲ بار برای شست و شو و تمیز کردن و معاینه دندان هایتان به پزشک مراجعه کنید.

دکتر سلام