این طبیعی است که افراد با بالا رفتن سن کمی فراموشکار شوند. پس چگونه می توان از ضررهای بیماری آلزایمر به شما بگوییم؟ یک هشتم افراد بالای ۶۵ سال شکلی ویرانگر از زوال عقل را دارند. در مراحل اولیه ی آلزایمر ممکن است برای خانواده و دوستان آشکار باشد.

علائم هشدار دهنده:

در اوایل بیماری آلزایمر، حافظه و گفتار و خاطرات بلند مدت معمولاً دست نخورده باقی می ماند در حالی که حافظه ی کوتاه مدت ناقص است. دوست شما ممکن است صحبت هایی را که تا به حال به او گفته اید را فراموش کرده باشد. او ممکن است سؤالی که در حال حاضر پاسخ داده شده را تکرار کند. این بیماری همچنین مخل گفتار است. به طوری که ممکن است در تلاش برای یادآوری کلمات رایج باشد.

رفتار:

آلزایمر علاوه بر از دست دادن حافظه می تواند باعث سردرگمی و تغییرات رفتاری شود. دوست شما ممکن است در مکان های آشنا گم شود. نوسانات خلقی و لغزش در قضاوت نیز رایج است و بهداشت آن ها نیز ضعیف می شود. افرادی که شیک پوش بوده اند ممکن است بعد از آلزایمر به پوشیدن لباس های رنگی و نشستن موهای خود اهمیت ندهند.

آیا نشانه ی چشم پوشی نیست؟

برای آن ها سخت است که چهره ی یک دوست را به یاد آورند. اما بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنند چون نشانه ای از آلزایمر است. نخست ممکن است تشخیص چیز دیگری باشد این علائم می تواند یک مشکل قابل درمان باشد. مانند اختلالات تیروئید. اگر بیماری آلزایمر باشد بهترین کار درمان در این دوره از بیماری است.

چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایشی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد ولی یک آزمایش ساده وجود دارد به طوری که پزشک از شما می خواهد تغییرات در دوست خود را توصیف کنید. آزمون وضعیت روانی گاهی اوقات به نام مینی دندانه دار و یا سایر آزمون ها می توانید مهارت های ذهنی خود و حافظه ی کوتاه مدت را اندازه گیری کنید. امتحانات عصبی و اسکن های مغزی ممکن است برای رد کردن مشکلات دیگر مانند سکته ی مغزی یا تومور باشد و می تواند باعث دریافت اطلاعات دیگر در مورد مغز شما باشد.

تغییرات مغز در آلزایمر:

آلزایمر باعث مرگ سلول های عصبی و از دست دادن بافت در سراسر مغز است. علائم بیماری گاهی بدتر و بدتر می شود و به سرعت باعث از دست دادن شدید حافظه و سردرگمی در عرض چند سال می شود. برای افراد دیگر این تغییرات تدریجی است. این می تواند ۲۰ سال ادامه داشته باشد. اکثر مردم ۳ تا ۹ سال پس از تشخیص زندگی می کنند.

چگونه در زندگی روزانه تغییر ایجاد می کند؟

آلزایمر شدید ممکن است بر کارهای دوست داشتنی هم تأثیر بگذارد. مثلاً بیمار قادر به انجام کارهای عادی مثل پخت و پز و یا پرداخت صورتحساب نباشد. طبق مطالعات مشکل تعادل دسته چک یکی از اولین نشانه های این بیماری است و علائم بدتر از آن هم این است که ممکن است افراد آشنا و یا مکان ها را به رسمیت نشناسند. بیمار  به راحتی استفاده درست از ظروف را از دست داده و ممکن است به جای شانه از چنگال استفاده کند و موهای خود را شانه بزند. بی اختیاری، مشکل تعادل و از دست دادن اختیار زبان در مراحل پیشرفته رایج است.

باید از رانندگی دوست داشتنی آن ها جلوگیری شود:

هماهنگی ضعیف، از دست دادن حافظه و سردرگمی، ترکیبی خطرناک را برای نشستن پشت فرمان ایجاد می کند. اگر شما احساس کردید که این عوامل حتمی است باید رانندگی او را متوقف کنید و به او بگویید که چرا این کار را می کند. اگر که به حرف شما توجهی نکرد با پزشک او صحبت کنید. اگر او هنوز هم اصرار به رانندگی کرد از راهنمایی و رانندگی برای ارزیابی تماس بگیرید. سپس برنامه های دیگر که برای حمل و نقل لازم است را انجام دهید.

آیا ورزش می تواند کمک کند؟

فعالیت بدنی می تواند دوست شما را در نگه داشتن برخی از قدرت عضلانی و هماهنگی کمک کند. همچنین ممکن است خلق و خوی او را تقویت کند و به او در کاهش احساس نگرانی کمک کند. با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید تا ببیند چه ورزشی مناسب است. فعالیت های تکراری مثل پیاده روی، باغبانی و حتی شستن لباس ها هم ممکن است در او ایجاد یک حس آرامش کند.

درمان بیماری آلزایمر:

هیچ درمانی برای آلزایمر و هیچ راهی برای کم کردن آسیب عصبی آن در مغز وجود ندارد. اما داروهایی وجود دارد که به نظر می رسد برای کمک به حفظ مهارت های ذهنی و کم کردن اثر بیماری می باشند. اگر متوجه آلزایمر شدید، درمان زود هنگام می تواند شما را به مستقل کردن و انجام وظایف روزانه برای یک مدت زمان طولانی تر قادر سازد.

نقش پرستار:

اگر شما از کسی که این بیماری را دارد مراقبت کنید شما احتمالاً آشپزی، رانندگی و حسابداری او را باید انجام دهید. اگر شما برای رسیدگی به برنامه ریزی غذا و امور مالی، به بیرون از خانه رفته باشید  دوست خود را به این تشویق کنید که انجام برخی کارهایش را خودش انجام دهد که این کار ممکن است با برچسب زدن به کابینت و نوشتن محتویات داخل روی کاغذ و یا یادداشت های چسبنده با یاد آوری کارهای روزانه باشد.

چالش ها در مراقبت:

در مراحل اولیه افراد مبتلا به آلزایمر به درک آنچه برایشان اتفاق افتاده می پردازند. آن ها ممکن است شرمنده و یا مضطرب باشند. پزشکان می توانند با تجویز دارو افسردگی و آلزایمر را مدیریت کنند. به یاد داشته باشید که این بیماری مسئول تغییر است.

سندروم غروب آفتاب:

کارشناسان هنوز نمی دانند چرا برخی از افراد مبتلا به آلزایمر وقتی خورشید غروب می کند ناراحت می شوند. این امر ممکن است در تمام شب به طول انجامد. نگه داشتن خانه در روشنایی کافی و بستن پرده ها قبل از غروب آفتاب ممکن است از تنش آن ها بکاهد. سعی کنید او را با یک فعالیت منحرف کنید. هنگامی که دوست شما یا کسی که آلزایمر دارد قیافه و نام شما را نمی تواند به خاطر بیاورد موقتاً رفع می شود و در نهایت ممکن است با دیدن برخی از چهره ها آن ها را دوست داشته باشد ولی برای بقیه ی اعضای خانواده احساس غریبگی کند و واکنش نشان دهد. این می تواند به ویژه برای پرستار اصلی ناراحت کننده باشد. علائم هشدار دهنده ی استرس مراقبت از کسی که آلزایمر دارد عبارت است از: نوسانات خشم، غم و خلق و خوی، سردرد، مشکل در تمرکز، مشکل در خواب.

مراقب خودت باش:

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی پرستار مطمئن شوید که شما چند دقیقه به انجام چیزی که از آن لذت می برید بپردازید به پیدا کردن یک دوست یا فامیل که از شما حمایت کند. شما همچنین می توانید به یک گروه حمایتی از پرستاران آنلاین و یا محلی از طریق انجمن آلزایمر بپیوندید.

اسناد ضروری:

در حالی که دوست شما هنوز قادر به تصمیم گیری است بحث را به یک وکیل در مورد تهیه ی پیش نویس ها بسپارید. این اسناد و مدارک حقوقی که انجام شد باید کسی مراقبت های بهداشتی و مدیریت امور مالی او را انجام دهد که به کم کردن سردرگمی او کمک خواهد کرد.

صفحه ی اصلی بهداشت و درمان:

بسیاری از مردم می خواهند به ماندن در خانه اکتفا کنند برای آن ها لباس پوشیدن و حمام رفتن آسان نیست. بنابراین خدمات بهداشت خانگی می تواند به شما در بهداشت شخصی و سایر کارهای روزانه کمک کند و همچنین می توانید با مراکز خدمات محلی افراد مسن برای دریافت اطلاعات، در مورد خدمات، ارائه وعده های غذایی و ارائه ی حمل و نقل مراجعه کنید

مراقبت بیرون از منزل:

ممکن است زمانی برسد که دیگر نتوانید دوست خود را در منزل معالجه کنید. اگر او به یک پرستاری ۲۴ ساعته نیاز دارد. یک مرکز  خوب ممکن است انتخابی باشد که آن ها را از لحاظ مسکن، غذا و فعالیت های مختلف کمک کند که بسیار ارزان تر از خانه های پرستاری است. در این مراکز یک بخش مراقبت ویژه برای آلزایمر وجود دارد که به صورت ۲۴ ساعته به نظارت و مراقبت شخص است و پاسخگوی نیازهای مردم مبتلا به زوال عقل است.

مراحل بعد:

افراد مبتلا به آلزایمر پیشرفته ممکن است توانایی خود را برای راه رفتن، صحبت کردن و یا پاسخ به دیگران از دست بدهند. در نهایت این بیماری می تواند مانع عملکردهای حیاتی شود مانند از دست دادن توانایی خوردن.

چگونه به درک کودکان کمک کنیم که احساس سردرگمی، ترس و یا حتی رنجش در مقابل یک فرد آلزایمری نداشته باشند؟ در خانه به سؤالات آن ها در مورد بیماری صادقانه پاسخ دهید و خاطرات شاد و خوش برای آن ها بگویید.

می توانید از مبتلا شدن به آلزایمر جلوگیری کنید:

می توانید با انجام برخی کارها شانس ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. تحقیقات در این زمینه در حال انجام است اما به نظر می رسد رژیم غذایی و ورزش مهم تر از بقیه موارد می باشند. طبق مطالعات افرادی که از یک رژیم مدیترانه ای سرشار از سبزیجات، ماهی، آجیل استفاده می کنند و مقداری زیادی فعالیت های فیزیکی دارند به احتمال زیاد کمتر دچار آلزایمر می شوند.

لینک مرتبط: علل و نشانه های ابتلا به بیماری آلزایمر

دکتر سلام