تا چه حد درباره بیماری صرع می دانید؟ یک مشکل در رابطه با سیستم الکتریکی مغز شما، موجی از تکانه های الکتریکی که باعث تغییرات منحصر به فرد در جنبش، رفتار، احساس و یا آگاهی است. این حوادث به عنوان تشنج شناخته می شود که از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.


علائم صرع:

حرکات کنترل نشده ی ناگهانی صرع باعث تشنج می شود. تشنج طیف گسترده ای از نشانه ها را دارد. پزشکان تشنج را با توجه به تأثیر آن ها بر مغز به انواع مختلفی تقسیم کرده اند.

فقدان تشنج:

در این حالت فرد متوقف می شود و چند ثانیه به فضا خیره می شود سپس در ادامه انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. در بین کودکان ۴ تا ۱۲ سال شروع می شود.

تعمیم تونیک کلونیک تشنج:

این یک نوع تشنج بزرگ است که فرد دست و پای خود را سفت می کند و سپس شروع به حرکت تند و سریع می کند و ممکن است تا ۳ دقیقه طول بکشد. این نوع از تشنج شامل هر دو طرف مغز می شود.

تشنج:

فقط یک طرف مغز را تحت تأثیر قرار می دهد. شما ممکن است حرکات تند و سریعی انجام دهید و ممکن است چیزهایی که وجود دارد را نبیند اما از آنچه که اتفاق می افتد آگاه هستید.

چه عواملی باعث صرع می شود؟

هر چیزی که مدار طبیعی مغز را مختل کند. مانند: ژن، تغییر در ساختار مغز، ضربه ی شدید سر، عفونت مغز یا بیماری، سکته ی مغزی، کمبود اکسیژن.

آیا بچه ها به صرع مبتلا می شوند؟

بله، اما برخی از آن ها با بزرگ تر شدن و مصرف دارو به طور منظم می توانند آن را متوقف کنند.

تشخیص: الکتروانسفالوگرام

یک پزشک تاریخچه ی تشنج شما را بررسی می کند و سپس یک آزمون به نام الکتروانسفالوگرام ( EEG) برای تأیید تشخیص و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تشنج شما انجام می دهد. این روش بدون درد است که فعالیت های الکتریکی مغز شما را ثبت و ضبط می کند که می تواند به درمان شما کمک کند.

اسکن مغز:

پزشکان با کمک تصاویر دقیق از مغز شما و آزمون هایی مانند سی تی اسکن یا ام آر آی، برای چیزهایی که به عنوان علل صرع مانند یک تغییر در ساختار مغز، خونریزی یا توده وجود دارد، استفاده می کنند.

عوارض صرع:

بهترین راه برای جلوگیری از آن ها پیدا کردن یک راه درمانی است. اغلب افراد مبتلا به اختلال مغز، زندگی طولانی دارند و به ندرت در اثر تشنج زخمی می شوند. برخی از انواع تشنج ممکن است خطر ابتلا به مرگ زودرس را افزایش دهند.

اقدامات ایمنی:

تشنج اغلب بدون هشدار دادن حمله می کند. برخی از فعالیت ها خطرناک هستند. از دست دادن هوشیاری در حالی که شنا یا حمام می کنید می تواند زندگی شما را تهدید کند. ورزش های شدید و کوهنوردی هم خطرناک است.

درمان:

داروهای ضد تشنج شایع ترین درمان صرع هستند. اگر یک دارو خوب اثر نکرد با پزشک خود صحبت کنید که دوز آن را تغییر و یا داروی شما را عوض کند.

کتوژنیک رژیم غذایی:

اگر داروها نتوانند به شما کمک کنند و یا عوارض جانبی داشته باشند، پزشک برنامه ی غذایی را به شما نشان می دهد. رژیم غذایی سرشار از چربی و پروتئین و کربوهیدرات کم است که باعث می شود بدن به جای شکر، چربی بسوزاند. این رژیم با تغییراتی که در مغز ایجاد می کند باعث کاهش تشنج می شود. بیش از نیمی از کودکانی که این رژیم غذایی را دنبال کردند حداقل ۵۰ درصد کمتر تشنج کردند.

عمل جراحی:

عمل جراحی می تواند تشنج را متوقف کند. جراحی، شرایطی مانند یک تومور مغزی را که باعث تشنج می شود، درمان می کند.

کمک های اولیه برای تشنج:

  • بدانید زمان آن چه مدت طول می کشد و اینکه منطقه از هر چیز سخت یا تیز پاک کنید
  • شل کردن هرچیز در گردن بیمار تشنجی که ممکن است تنفس او را تحت تأثیر قرار دهد
  • کنار بیمار ماندن
  • قرار دادن چیزی نرم زیر سر او
  • هیچ چیزی در داخل دهان اون قرار ندهید

درمان وضعیت تشنج:

تشنج طولانی مدت یا مکرر ممکن است یک بیماری به نام صرع را به وجود آورد. این می تواند مشکلات جدی را ایجاد و نیاز به درمان اورژانسی داشته باشد. تشنج به سرعت پایان می یابد، بیمارستان ها اغلب داروها را به صورت تزریق وریدی همراه با اکسیژن می دهند.

صرع و بارداری:

بسیاری از زنان مبتلا به اختلال مغز، بارداری ایمنی خواهند داشت. بیش از 90 درصد نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به صرع سالم هستند.

سگ تشنج:

حیوان می تواند در کنار فرد از آسیب او جلوگیری کند. سگ با هشدار به پدر و مادر در طول تشنج کودک می تواند از آسیب کودک جلوگیری کند.

تحقیقات صرع:

پزشکان به دنبال درمان های جدید با کمک به مردم برای کنترل کامل تشنج و کاهش عوارض جانبی درمان هستند

زندگی با صرع:

شما می توانید با مصرف داروی خود حملات خود را متوقف و از زندگی خود لذت ببرید.

لینک مرتبط: درمان های رایج برای صرع

دکتر سلام