مغز

در بدن هر انسانی عضوی به نام مغز وجود دارد که بسیار پیچیده و مهم است.ساقه،نیم کره‌های مخچه و مخ اعضای مغز هستند که وظیفه حیاتی برای انسان انجام میدهند.بر اساس جدیدترین مطالعات،افرادی که فعالیت بدنی دارند و ورزش میکنند،در واقع از مغرشان برای جوان ماندن نگهداری میکنند و با زوال مغرشان مبارزه مینمایند.

تیم تحقیقاتی دریافتند افراد مسنی که مقدار زیادی فعالیت بدنی متوسط ‌تا شدید داشتند، در مقایسه با کسانی که کمتر ورزش می‌کردند، ۳۶ درصد کمتر دچار اختلالات‌شناختی شده بودند. آن‌ها همچنین از حافظه و عملکرد اجرایی بهتری نیز برخوردار بودند.

برای رسیدن به این نتیجه، محققان از ۶۴۰۰ فرد ۶۵ ساله و بالا‌تر خواستند که برای یک هفته ورزش کنند. آن‌ها همچنین توانایی‌های‌شناختی شرکت کنندگان را از طریق یک سری از مهارت‌ها، مورد تجزیه و تحلیل قراردادند.

مطالعات قبلی نیز نشان داده‌اند که ورزش، خطر ابتلای یک فرد مسن به بیماری‌های مزمن مانند دیابت و چاقی را کاهش می‌دهد. برای مثال، بیماری آلزایمر و از دست دادن حافظه در اثر سن، دو نوع از موارد زوال‌شناختی هستند که با افزایش سن ایجاد می‌شوند، اما شرایط این دو، بسیار متفاوت است.

با بررسی‌های سونوگرافی می‌توان زوال‌شناختی را به تاخیر اندخت و سرعت پیری در مغز انسان را کم کرد.

ریک کندل، در این باره می‌گوید: «می‌توان از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کرد و همچنین در برخی از درجه‌های آن، می‌توان آن را شکست داد و ورزش در هر دو مورد، نقش مهمی ایفاء می‌کند.»

منبع : فردا نیوز