کمردرد احساسی است که اغلب افراد آنرا تجربه کرده اند. کمردرد به علل مختلفی ایجاد می شود. بیماری هایی از جمله ابتلا به دیسک کمر و یا آسیب به ستون مهره ها و گرفتگی ماهیچه های کمر را می توان از جمله علل کمردرد به شمار آورد. اما روش های مختلفی نیز برای درمان کمردرد وجود دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

گرفتگی کمر معمولاً هنگام تحت فشار قرار گرفتن یا وارد شدن انرژی زیاد به آنها، مثلاً زمان بلند کردن اشیاء سنگین، ورزش کردن یا شرکت در فعالیتهای ورزشی توانفرسا پیش میآیند.

به علاوه چنانچه حین انجام هر یک از فعالیتهای اشاره شده، از ابتدا آب بدنتان به میزان کافی نباشد، ذخیره کلسیم و پتاسیم بدن پایین باشد یا مبتلا به عارضهای باشید که باعث تضعیف عضلات شده باشد، در آن صورت بیش از پیش مستعد ابتلا به گرفتگی عضلات خواهید بود.عدم تناسب، شرایط نامساعد جسمی و گرفتگی عضلات کمر و پشت بدن نیز می تواند علت گرفتگی عضلات باشد، از جمله این شرایط که می تواند علت گرفتگی کمر باشد در زیر اشاره شده است:

– از دست دادن آب بدن
– کم بودن مواد معدنی خون نظیر پتاسیم و کلسیم
– سفتی تاندونهای قرار گرفته در امتداد پشت پاها یا همان عضلههای همسترینگ
– پارگی یا کشیدگی عضلانی
– ضعیف بودن عضلههای شکم
– گرفتگی عضلات کمر و پشت بدن گاهی واکنش به درد ناشی از بیماری دیگری است. بعضی از موارد گرفتگی و خشکی کمر پیامد اختلالهایی معین یا وارد شدن فشار به نخاع یا دیگر عصبهای گسترش یافته در نخاع هستند. اختلالهای مسبب گرفتگیهای عضلات کمر و پشت بدن عبارتاند از:
-آرتروز ستون فقرات
– انحناء ستون فقرات مانند اسکولیوزیس (انحناء بیش از اندازه جانبی ستون فقرات) و لوردوز (گودی کمر شدید)
– فتق دیسک کمر
– تنگی مجرای نخاع
– اسپوندیلولیزیس (نقص مهرهای یک طرفه بدون لغزش) یا اسپوندیلولیستزیس (لغزش مهره)
– گرفتگی عضلات کمر و پشت بدن در بعضی از موارد علامت بیماری وخیم یا مرگباری است که باید بیدرنگ در مرکز فوریتهای پزشکی بررسی و درمان شود. این

بیماریهای کشنده و جدی عبارتند از :

– اسپوندیلیت انکیلوزان
– ورم چرکی اپیدورال (عفونت موضعی در امتداد مجرای نخاع)
– سنگ کیسه صفرا
– سنگ کلیه
– پیلونفریت (عفونت کلیه)

منبع: پزشک آنلاین