علل ریزش مو در سنین پایین چیست ؟برخی والدین از کاهش ناگهانی حجم موها در فرزندشان نگران می شوند برخی علل رایج در این زمینه را در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد مشکلات تیروئید و بیماری های ژنتیکی در این زمینه نقش مهمی ایفا می کنند استرس و بیماری های سرطانی نیز می توانند سلامت موهای فرزندتان را تهدید کنند.

به نظر می رسد کودکم در حال از دست دادن موهایش است، چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟

چندین احتمال در این زمینه وجود دارد که هر یک دارای علائم، دلایل و درمان های مورد نظر خود هستند. در کودکان کم سن و سال تر به وجود آمدن نقاط طاس از هم جدا روی سر امری غیر معمول نیست. ممکن است روی سر نوزاد شما شبها به خاطر خوابیدن در یک موقعیت خاص، یا به خاطر مالش سر روی تشک یک ناحیه ی تاس ایجاد شده باشد.

احتمالاً پزشک کودک شما قبلاً توضیح داده است که اگر کودکتان ریزش مو دارد، این مسئله در نتیجه ی یک درمان دارویی است (برای مثال عوارض جانبی دارو یا پرتو درمانی.) بعضی از دیگر انواع ریزش مو عبارتند از:

  • نقاط تکه تکه طاس به همراه پوسته پوسته های قرمز (و گاهی اوقات نقاط سیاهی که مودر آن شکسته شده است) می تواند بدین معنا باشد که نوزاد شما دارای یک عفونت قارچی مسری به نام کچلی قارچی است. این عفونت رایج ترین علت ریزش مو در کودکان است.
  • آسیب فیزیکی – برای مثال ناشی از بستن موها به صورت دم اسبی یا بستن کش هایی که خیلی تنگ هستند، می تواند منجر به نوعی به ریزش مو موسوم به کشش آلوپسی شود.
  • اگر کودک شما موهایش را با فشار چرخانده یا می کشد، ف قسمت های نامنظمی از مو ممکن است بیفتد. چنین وضعیتی تریکوتیلومانیا نامیده می شود.
  • اگر کودک شما دارای نواحی کاملاً طاس گرد و صاف روی سرش است، ممکن است دچار آلوپسی آرتا شده باشد، وضعیتی که در آن سیستم ایمنی به فولوکول های مو حمله کرده و به شدت باغث کاهش رشد مو می شود. این نوع از ریزش مو معمولاً در قسمت های منفک سر ظاهر می شود اما می تواند تمام موهای روی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
  • همچنین برخی از شرایط پزشکی مانند مثل کم کاری تیروئید (اختلالات تیروئید) و یا کم کاری هیپوفیز (غده هیپوفیز غیر فعال) می تواند باعث ریزش موی کامل سر کودک شود، با این حال چنین شرایطی زیاد شایع نیستند.
  • یکی دیگر از علل نازک شدن موی سر (به جای ریزش موی تکه ای)، شرایطی موسوم به جریان تلوژن است. اتفاقی که در این شرایط رخ می دهد با این شرح است: مو دارای یک مرحله ی رشد و یک مرحله ی استراحت است. مرحله یرشد حدوداً ۳ سال طول می کشد و مرحله ی استراحت حدوداً ۳ ماه به طول می انجامد (اگر چه در هر نقطه از یک تا شش ماه نرمال است). در خلال مرحله ی استراحت تا زمانی که موهای جدید شروع به رشد کنند، مو در فولیکول باقی می ماند. معمولاً، در هر زمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موی موجود روی پوست سر در فاز استراحت قرار دارد، اما استرس، تب یا تغییر در سطوح هورمونی می تواند باعث شود که یکباره تعداد زیادی از موها وارد فاز استراحت شوند. ریزش مو شروع می شود، وقتی که موهای جدید ۳ ماه بعد شروع به رشد کرده و هنگامی که مرحله ی رشد دوباره آغاز می شود. (به هر حال افت سطوح هورمونی پس از زایمان چیزی است که باعث ریزش مو در بسیاری از مادران و کودکان می شود.)

برای درمان ریزش مو چه کاری می توانم انجام دهد؟

با پزشک کودک خود صحبت کنید. پزشک مشخص می کند که چه عاملی باعث ریزش مو شده، بنابراین می تواند درمان مناسب را آغاز نماید. به طور مثال اگر کودک شما عفونت قارچی دارد، احتمالاً پزشک برای او نوعی داروی ضد قارچ می دهد.

اگر کودک شما آلوپسی آرتا دارد، پزشک برای او داروهایی برای تحریک رویش مو تجویز می کند یا ممکن است برای ارزیابی بیشتر شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد. (در بعضی کودکان آلوپسی آرتا بدون درمان بزرگ می شود.)

اگر ریزش موی کودک شما به خاطر آسیب فیزیکی است، فقط باید با مو و پوست سر او تا زمان رشد مجدد مو به نرمی رفتار کنید. (به خاطر داشته باشید که موی بیشتر کودکان ظریفتر و نازک تر از بزرگسالان است؛ بنابراین موی کودک را ساده بسته و آن را به آرامی شانه بزنید.)

اگر بعضی عادات خواب مانند بی قراری باعث چنین مشکلی شده است، این وضعیت احتمالاً به خودی خود وقتی کودکتان بزرگتر شده و شبها با آرامش بخوابد برطرف خواهد شد.

اگر نوعی بیماری باعث ریزش موی کودکتان شده است، نیازی نیست کاری انجام دهید زیرا تا زمان رشد مجدد موها و تا چند ماه آینده صبوری پیشه کنید.

اگر کودکتان از سر عادت موهایش را می کشد، از مجادله کردن و تمرکز بیش از اندازه بر روی رفتار او بپرهیزید. در عوض، برای کاهش اضطراب، عصبیت یا سرخوردگی کودک خود با پزشک مشورت کنید. هنگامی که مشکلات او تسکین پیدا کند، احتمالاً این عادت را رها کرده و موهایش باز خواهند گشت.

هیچ تضمینی برای حل این مشکل وجود ندارد اما در بیشتر موارد ریزش مو موقتی است. فرصت خوبی برای کودک شماست تا در طول سال با سر پر از مو ورزش کند.

نسخه