پیش دیابت به معنی قند خون بالا، اما نه خیلی بالا که به عنوان دیابت نوع 2در نظر گرفته می شودکه خیلی رایج است. با توجه به مطالعه سال 2015 در مجله پزشکی آمریکا منتشر شده  است حدود 37 درصد از آمریکایی ها به این بیماری مبتلا هستند و با توجه به مطالعه 2016 دانشگاه فلوریدا که در مجله انجمن آمریکایی پزشکی خانواده منتشر شده است کمتر از یک چهارم آنها دارو یا راهنمایی های اصلاح شیوه زندگی را از پزشک خود دریافت نموده اند.

هنگامی که مبتلا به  پیش دیابت هستید تغییر شیوه زندگی  به روش صحیح  برای شما درمان اصلی محسوب می شود و  با استفاده از این 8 روش میتوانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید.

راهکار هایی برای پیش دیابت:

کاهش وزن:

اکثر این موارد ناشی از اضافه وزن یا چاقی است، بنابراین به سادگی با کاهش وزن می توانید یک مسیر صحیح برای پیشگیری از دیابت را طی کنید، فقط گام های کوچک مانند پرهیز از نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه می تواند صدها کالری را از بین ببرد و یک تاثیر بزرگ در سلامت شما ایجاد می کند.

بررسی افزایش سطح ویتامین D:

افراد مبتلا به پیش دیابت که دارای میزان کمی ویتامین D هستند بیش از دو برابر نسبت به سایر افراد احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را دارند با این  حال با توجه به مطالعه 2014 ارائه شده در انجمن بین المللی غدد درون ریز کسانی که مکمل ویتامین D را برای تقریبا دو سال و نیم مصرف کردند میزان قند خونشان به حالت عادی بازگشت.

تیروئید شما بررسی شود:

داشتن سطوح پایین هورمون تیروئید در صورتی که میزان آن خیلی کم باشد خطر ابتلا به پیش دیابت را افزایش می دهد. هورمون های تیروئید به حفظ سوخت و ساز بدن م کمک می کنند و اگر دچار مشکل شوند موجب افزایش وزن و حساسیت به انسولین، می شوند بهترین راه بررسی سابقه بیماری در خانواده و شروع  به درمان آن است.

فعال بمانید:

ورزش منظم  وکلیدی به دفع دیابت کمک می کند و همچنین به نظر می رسد باعث کاهش سطح انسولین می شود پیاده روی سریع و حتی موثر تر از آن آهسته دویدن موجب  بهبود قند خون در افراد مبتلا به پیش دیابت می شود.

خوردن چربی صحیح:

خوردن غذاهای غنی از چربی اشباع نشده مانند روغن های گیاهی، ماهی های چرب، دانه ها و آجیل ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد، خوردن  برخی کربوهیدرات ها مانند: نان سفید، ماکارونی سفید، شیرینی ها، برنج سفید باعث بالا رفتن قند خون و در نتیجه دیابت می شوند.

غربال کردن یا درمان خروپف موقع خواب:

بسیاری از مردم مبتلا به پیش دیابت از خروپف هنگام خواب رنج می برند اما آن را نمی دانند. درمان این افراد با یک دستگاه CPAP است ضربات فشار ثابت هوا از طریق یک ماسک راه های هوایی  را باز و آنها را بهبود می بخشد و سطح قند خون کاهش می یابد. بهتر است این افراد هفت تا هشت ساعت بخوابند و به یک متخصص خواب مراجعه کنند.

طبخ مواد غذایی به روش صحیح:

کسانی که از غذاهای آب پز و بخار پز استفاده می کنند میزان مقاومت به انسولین را در بدن خود بهبود می بخشند نسبت به کسانی که از غذاهای سرخ شده وکباب ها استفاده می کنند بر اساس نظر محققان طبخ غذا در محیط خشک باعث تولید بیشتر گلوکز و التهاب سراسر بدن می شود و این امر با مقاومت انسولین در ارتباط است.

بررسی وضعیت سلامتی خود به طور مرتب:

اگر شما مبتلا به پیش دیابت هستید، شما باید برای بررسی سالانه دیابت خود اقدام کنید. پزشک شما نیز باید نشانه های از بیماری های قلبی، شامل غربالگری برای فشار خون بالا و کلسترول بالا را بررسی کند.

دکتر سلام