بسیاری از ما از پیر شدن هراس داریم شاید یگی از دلایل این ترس ناخودآگاه کاهش توانایی در سنین بالا و از دست دادن حافظه و زوال عقل یا آلزایمر باشد. اما طبق تحقیقات جدید ما می توانیم با استفاده از روش هایی ساده  از کم شدن توان ذهن خود جلوگیری کنیم و دوران سالمندی خوبی داشته باشیم.

طبق یک گزارش با فعالیت های تحریک کننده، می توانید مغز خود را در برابر پیری محافظت کنید. حتی اگر زوال عقل و بیماری آلزایمر در شما ژنتیکی باشد. طبق یک مطالعه به نظر می رسد فعالیت هایی که مغز شما را مشغول می کند مثل استفاده از کامپیوتر و شرکت کردن در فعالیت های اجتماعی خطر ابتلا به زوال ذهنی مربوط به سن بالای ۷۰ سال و بالاتر را کاهش می دهد.

در یک مطالعه بیش از ۱۹۰۰ مرد و زن سالم ذهنی در کلینیک مطالعه ی پیری برای ۴ سال به طور متوسط شرکت کردند. میانگین سنی آن ها زمانی که مطالعه آغاز شد ۷۷ بود. در طی این دوره بیش از ۴۵۰ نفر از شرکت کنندگان اختلال خفیف شناختی اما قابل توجه در مهارت های حافظه و تفکر داشتند که ممکن است اولین گام به سوی زوال عقل در حال پیشرفت و یا بیماری آلزایمر باشد. کسانی که به طور منظم در برخی از فعالیت های ترکیب ذهنی شرکت کردند خطر ابتلا به مشکلات حافظه و تفکر در آن ها کاهش یافته بود.

کاهش خطر زوال عقل:

۳۰ درصد با استفاده از کامپیوتر، ۲۸ درصد با فعالیت های مختلف اگر چه هنری باشد، ۲۳ درصد با فعالیت های اجتماعی، ۲۲ درصد با شرکت در بازی.
محققان دریافتند افرادی که این فعالیت ها را حداقل یک تا دو بار در هفته انجام می دهند خطر مشکلات حافظه و تفکر در آن ها کمتر از افرادی است که این فعالیت ها را تنها دو یا سه بار در ماه یا کمتر انجام داده اند، می باشد. یکی از محققان گفت: یک تمرین خوب برای مغز شما نیاز به سطوح مختلف تحریک فکری مانند فکر کردن به مشکلات در ذهن و سپس دستکاری آن ها برای ایجاد راه حل است.

تمریناتی برای جلوگیری از زوال عقل:

او گفت: جدول کلمات متقاطع و سودوکو یک حمایت مستقیم از برنامه های آنلاین آموزش مغز است. علاوه بر جدول، رفتن به سالن ورزشی، پیاده روی در اطراف مسیر به مدت یک ساعت نیز مؤثر است. سعی کنید از انجام کارها لذت ببرید چون در این صورت کارها برای شما سرگرم کننده می شود. اگر شما از انجام کاری لذت ببرید و آن را انجان دهید این خیلی به نفع شماست.

انجام کار با کامپیوتر به ویژه برای یک فرد مسن تر لازم است. این چالش برانگیز است. همه چیز همیشه اشتباه است و شما باید برای کشف دلیل به حل مسأله بپردازید که چرا چیزی کار نمی کند. شما باید این حس را برای فعال نگه داشتن ذهن خود داشته باشید.

لینک مرتبط:   این تمرینات برای افراد مبتلا به آلزایمر مفید است

دکتر سلام