پلاستیک

در دسته مواد نیمه مصنوعی یا مصنوعی موردی به نام پلاستیک وجود دارد که به دست آمدنش از فرایند پلیمریزاسیون یا بسپارش صورت میگیرد.پلاستیک از بسپارهای تراکمی یا افزایشی است و شکل های گوناگونی را میتوان از آن ساخت.پلاستیک در اطراف انسان ها در دوره کنونی بسیار نقش دارد و خود را زیاد جلوی چشم قرار میدهد.

دور و بر ما پر شده است از پلاستیک و مواد غیر قابل بازیافتی که هزینه های بازیافت و از بین بردن آنها به مراتب گران تر و سخت تر از راهکار عدم استفاده از آنها است.

ایران جزء 5 کشور اول در زمینه مصرف محصولات پلاستیکی است، مواد صنعتی و سختی که برای تجزیه گاهی به 250 تا 500 سال زمان نیاز دارند و در این بین مضرات جدی را به محیط زیست و سلامت انسان ها وارد خواهند کرد. در سالهای اخیر برای رهایی از عواقب این بمب های خاموش گام های اساسی و خوبی برداشته شده است. تولید محصولات با پایه گیاهی که کمک شایان توجهی به عدم وابستگی به نفت و کاهش زمان تجزیه به 6 تا 8 هفته از جمله این راه کار ها است.
در این بین مصرف کننده ها به عنوان یکی از مهره های اساسی این چرخه با رعایت اصول و قاعده های علمی در طولانی مدت می توانند تاثیر بسزایی در این حوزه داشته و به سهم خود تاثیر گذار باشند.
اینفوگرافی زیر با ارائه چند راه کار ساده و بی هزینه مانند حذف بطری های آب، کیسه های پلاستیکی متداول، تفکیک زباله های روزانه و… سهم هر فرد را در کمک به محیط زیست و سلامت آن متذکر می شود.
پلاستیک
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان