زندگی مدرن و صنعتی بدن ما را در مقابل مواد مضر و سموم قرار می‌دهد. به همین دلیل هم روش‌های سم‌ زدایی یا دیتاکس کردن هر روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند. سم‌ز دایی به هر فرآیندی گفته می‌شود که در آن با تغییر سبک‌ زندگی خود به بدنتان کمک می‌کنید مواد مضر و سمی را دفع کند. البته بدن ما می‌تواند به صورت طبیعی مواد زائد و مضر را پالایش کند که در این بین نقش کبد در سم‌ زدایی پررنگ‌تر از باقی ارگان‌ها است.

در ادامه نگاهی داریم به ساده‌ترین روش‌ها و تغییراتی که می‌توانید در سبک‌ زندگی خود ایجاد کنید تا در سال جدید در کنار خانه‌ تکانی به بدنتان هم صفایی بدهید و سال جدید را با بدنی پاک و سالم شروع‌ کنید.

◊ مصرف شکر را کم‌ کنید یا کاملا قطع کنید.

– این ماده غذایی به‌ ظاهر بی‌ ضرر در صورت مصرف بیش‌ از‌ حد می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامتی شما داشته‌‌ باشد. البته در این بین باید سایر انواع شیرینی‌ها از جمله شیرین‌کننده‌های صنعتی که در غذاهای نیمه‌‌ آماده وجود دارند را هم در نظر داشته‌ باشید.

◊ آب بیشتری بخورید.

– یکی از دلایل انباشته‌ شدن مواد زائد در بدن بدون شک نخوردن آب کافی و خشک بودن بدن است. پس اولین قدم برای سم‌ زدایی را باید خوردن آب به میزان کافی در روز بدانیم. خوردن روزانه شش تا هشت لیوان آب برای یک انسان بزرگسال در روز ضروری است و باید به تامین آب بدن خود توجه ویژه‌ای داشته‌ باشید. البته می‌توانید برای تقویت سیستم‌ گوارشی و راحت‌ تر کردن فرآیند دفع سموم، صبح‌ها به لیوان آب خود به اندازه آب یک لیموی نصفه آب‌ لیمو اضافه کنید.

◊ تحرکتان را بالا ببرید.

– ورزش منظم و فعالیت شدید فیزیکی می‌تواند با افزایش جریان خون در بدن باعث دفع بهتر سموم از طریق تعرق و تقویت سیستم دفاعی بدن شود.

◊ چای سبز بخورید.

– چای‌ سبز نه‌ تنها سرشار از آنتی‌ اکسیدان‌های قدرتمند است، بلکه با تامین آب مورد نیاز بدن و رفع احساس گرسنگی کاذب یک نوشیدنی سلامتی ایده‌آل محسوب می‌شود.

◊ ارگانیک بخورید.

– استفاده از میوه‌ها و سبزیجات متنوع و رنگارنگ کلید یک رژیم‌ غذایی سالم و سم‌ زدا است. در کنار این ها استفاده از غلات کامل و محصولات آن‌ها (از جمله نان‌های سبوس‌دار)، حبوبات و مقدار کمی از دانه‌های روغنی و خشکبار می‌تواند نیاز بدنتان به مواد مغذی که در غذاهای فرآوری‌ شده پیدا نمی‌شوند را تامین کند.

◊ سونا بروید.

– یکی از اصلی‌ ترین روش‌های دفع مواد سمی در بدن، تعریق و استفاده از منافذ پوست برای خارج شدن مواد مضر است. یکی از بهترین روش‌ها برای کمک به سم‌زدایی بدن، استفاده از سونا (بخصوص سونای خشک) به شکل منظم است. با این کار در کنار تعریق و دفع مواد سمی به سرعت و راحتی، می‌توانید کنترل بهتری هم بر روی وزن خود داشته‌ باشید و دیرتر نگران اضافه‌ وزن خود شوید.

◊ مراقب خوابتان باشید.

– یکی از مهم‌ترین عوامل در دفع به‌ موقع و درست سموم از بدن، استراحت کافی است. در واقع زمانی که شما خواب هستید، بدنتان به صورت خودکار مشغول به تصفیه و پالایش خود می‌شود و مواد مضر و سموم موجود در بدن را دفع می‌کند. بنابراین مسلم است که بدون استراحت کافی، بدنتان فرصت کافی برای انجام کار خود را ندارد و همین می‌تواند باعث به‌هم خوردن توازن آن شود.


گردآوری: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: خوراکی های مفید و مضر برای سم زدایی کلیه ها