شما در طول شبانه روز، خواب کافی دارید؟ آیا تا به حال متوجه شده اید هنگامی که سعی می کنید بخوابید، بیماری یا یک چیزی نمی گذارد بخوابید؟ در حال حاضر یک مطالعه ی جدید دلیل اینکه چرا گاهی با اینکه خواب کافی دارید گویی سیستم ایمنی بدن شما از چیزی رنج می برد؟ این یافته از مطالعه در مورد یک جفت دوقلوی بزرگسال به دست آمده است. هر جفت از دوقلوها خواب روزمره شان به طور قابل توجهی متفاوت بود.

محققان دریافتند که دو قلوهایی که به طور منظم می خوابند ولی خواب کمتری دارند سیستم ایمنی بدن آن ها قدرت کمتری دارد. که این نشان می دهد ژن ایمنی سرکوب شده محرومیت از خواب مزمن است. نویسنده ی آن دکتر ناتانیل واتسون استاد مغز و اعصاب در دانشگاه واشنگتن است.

او اضافه می کند که اگر شما فردی محروم از خواب کافی باشید در معرض رینوو ویروس قرار می گیرید که به احتمال زیاد به سرماخوردگی منجر می شود. آمریکایی ها با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری مشاهده کرده اند که خواب روزانه حدود یک و نیم تا دو ساعت در طول قرن گذشته کمتر شده است. اگر حتی ۷ ساعت یا بیشتر خواب در نظر گرفته شود، برای سلامتی مطلوب ضروری به نظر می رسد. یک سوم از جمعیت فعال امروز کمتر از ۶ ساعت خواب کافی در شب دارند. محققان همچنین اشاره کردند که شاید نیمی از روال خواب را می توان به زمینه ی ژنتیکی پیش بینی کرد و شیوه ی زندگی و محیط نیز ممکن است دخالت داشته باشند.

محققان با در نظر گرفتن تمرکز بر روی پایه های غیر ژنتیکی رفتار خواب و همچنین ارتباط بالقوه ی افراد با عملکرد سیستم ایمنی بدن پرداختند. با توجه به عادات خواب دوقلوهای همسان، همه ی دوقلوهای شرکت کننده در این آزمون بیشتر از ۸۰ درصد زن بودند و میانگین سنی آن ها ۴۳ سال بود. همه طبق مطالعه سالم تلقی شدند هر چند تمام گزارش ها حاکی از الگوهای خواب متفاوت در آن ها بودد. روال خواب دوقلوها در شرایط دنیای طبیعی و واقعی بیش از دو هفته دنبال شد.

دوقلوهایی که بیش از هفت ساعت خواب داشتند در شب به طور متوسط و به طور کلی یک جفت دوقلو در هر جفت از خواهر و برادر، خواب یکی از آن ها تقریباً ۶۴ دقیقه در روز کمتر است. نمونه خون با تجزیه و تحلیل نشان داد که دوقلوهایی که ساعت کمتری خواب دارند به نظر می رسد اندازه گیری نسبت فعالیت به سلول های سفید خون پاسخ ایمنی ضعیف تری دارند. اما چرا؟

خواب احیا کننده است و تولید پروتئین مسیر ایمنی را برای بدن دارد. واتسون بیان کرد: بنابراین خواب عملکرد سیستم ایمنی بدن ما را به درستی می سازد. او گفت خواب به عنوان یک رژیم غذایی و ورزش برای سلامت بدن مهم و مطلوب است. اولویت بندی خواب در زندگی و بهره مندی از مزایای آن برای شما خیلی خوب است. اگر شما مشکل خواب دارید با پزشک خود صحبت کنید. شما ممکن است یک اختلال خواب داشته باشید. هیچ جایگزینی برای خواب شما وجود ندارد.

یک استاد در دانشگاه کلرادو می گوید: خواب واقعاً یک پدیده ی عالی است و شرح آن مهم است. ما نمی دانیم که چرا خواب برای حفظ سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. خواب کافی باعث اختلال در سلامت ما نمی شود ولی باید در مورد چیزی که غیر ارادی است مطمئن شوید، زیرا خواب زیادی هم باعث اختلالاتی می شود.

پیام اصلی از این مطالعات این است که نتایج بی خوابی مزمن، عملکرد سیستم ایمنی بدن را دچار بی نظمی می کند و بسیار مهم است که مردم برای محافظت از خواب خود تا آن جا که ممکن است تلاش کنند و خواب و استراحت برای بدن را نیز به اندازه ی فعالیت های روزانه مهم بدانند.

لینک مرتبط: اختلالات ناشی از بی خوابی

دکتر سلام