مراقبت از قلب به ویژه برای زنان در دوران یائسگی بسیار مهم است. به گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، بیماری های قلبی و سکته  باعث مرگ 1نفر از هر 3 زن می شوند یعنی بیش از همه انواع سرطان ها. خبر خوب این است که می توان از 80 درصد  از این حوادث قلبی با تغییر آموزش و شیوه زندگی جلوگیری کرد.

دکتر نازنین اقبالی می گوید: هیچ شکی در این نیست که با افزایش سن، ریسک بیماری های قلبی افزایش می یابد. هنگامی که یک زن یائسگی می رسد بدنش به سمت تغییراتی می رود همان طور که تحقیقات نشان می دهند ریسک حمله قلبی و بیماری های قلبی در طول و پس از این زمان در اوج خود هستند.  تصور می شود کاهش استروژن فاکتور اصلی ابتلا به بیماری های قلبی زنان به بیماری های قلبی پس از یائسگی باشد.

این  به این معنا نیست که یائسگی به طور مستقیم باعث بیماری قلبی می شود بلکه یائسگی باعث تغییر در فیزیولوژی زنان شده و برخی از این تغییرات می تواند به بیماری های قلبی منجر شود.  بعد از یائسگی پروفایل لیپیدی زنان در واقع شروع به تغییر می کند به طوری که کلسترول شروع به افزایش می کند و کلسترول بالاتر می تواند باعث خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی برای شما باشد. در همان زمان، فشار خون نیز شروع به افزایش می کند.

فشار خون به طور مستقیم به یائسگی مربوط نیست. دکتر مقبلی می گوید: این امر مربوط به روند پیری است اما این دو عامل یعنی افزایش فشار خون و کلسترول می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند.

  فعال ماندن:

ورزش ایروبیک یک بخش کلیدی از سلامت قلب است. دکتر مقبلی توصیه می کند که زنان حدود 45 تا 50 دقیقه ورزش هوازی را در بیشتر روزهای هفته انجام دهند که این ورزش می تواند شامل راه رفتن سریع یا دوچرخه سواری باشد. ورزش ایروبیک می تواند کلسترول و فشار خون را کاهش دهد.  شماره های خود را بدانید: میزانن فشار خون و کلسترول اعدادی هستند  که شما باید آنها را بدانید. زنان باید از سن بیست سالگی به بعد اعداد فشار خون خود را به طور منظم چک کنند. فراموش نکنید که هیچ گاه برای شروع دیر نیست.

کاهش استرس:

استرس واقعا می تواند تاثیر قلبی عروقی بر روی بدن داشته باشد. زنان اغلب در حال خانه داری، مراقبت از پدر و مادر ، کار و مراقبت از بچه ها هستند و  سطح استرس واقعا می تواند برای آن ها بسیار بالا باشد. این می تواند چیزهایی مانند فشار خون بالا و استرس کلی قلبی و عروقی را بدتر کند. راه هایی برای از بین بردن هر گونه استرس پیدا کنید. به طور مثال یوگا، مطالعه و یا هر آنچه می تواند سلامت قلب و عروق شما را بهبود بخشد انجام دهید.

محدود کردن درمان هورمون جایگزین:

هورمون درمانی می تواند برخی از علائمی را که در یائسگی رخ می دهد، مانند گرگرفتگی و خشکی واژن را کاهش دهد. داروها شامل سطوح کافی از استروژن و هورمون های دیگر است. اما مطالعات در مورد درمان جایگزینی هورمون نشان می دهد این هورمون های جایگزین می توانند شانس یک زن در داشتن یک سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد.

 سیگار کشیدن را کنار بگذارید:

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد چه شما یائسه باشید یا نه، باید بدانید مخاطرات سیگار به طور کلی برای زنان بالاتر است.

دکتر سلام