هورمون های شما ارتباط مستقیم با سلامت شما دارند. عدم تعادل هورمون ها به لرزش منجر می شود. هورمون های شیمیایی تحت تأثیر سلول ها و اندام های شما هستند. این تغییر سطح در زمان های مختلف از زندگی شما اتفاق می افتد مانند: قبل یا بعد از بارداری و دوران یائسگی. اما برخی از داروها و مسائل مرتبط به سلامت می تواند باعث بالا بردن یا پایین آوردن آن ها شود.

نشانه های بهم ریختن هورمون ها

دوره های قاعدگی نامنظم:

دوره ی قاعدگی زنان هر ۲۱ تا ۳۵ روز است. اگر شما در حدود همان زمان در ماه که رسیدید و طبق معمول سیکل خود را نداشتید ممکن است که ماه در میزان افت و خیز داشته باشید یا به این معنی که شما هورمون های استروژن یا پروژسترون بیش از حد یا خیلی کم دارید. اگر شما در سن ۴۰ و یا ۵۰ باشید می تواند علامت یائسگی باشد. اما دوره ی نامنظم می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی باشد از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک. بنابراین با پزشک خود گفت و گو کنید.

2- مشکلات خواب:

اگر شما به اندازه ی کافی نمی توانید چشم هایتان را بسته نگه دارید و یا اگر خواب شما خوب نیست می تواند از عدم تنظیم هورمون شما باشد. پروژسترون یک هورمون منتشر شده توسط تخمدان ها است که به شما در به خواب رفتن کمک می کند. استروژن پایین می تواند باعث گر گرفتگی و تعریق شبانه شود.

آکنه مزمن:

آکنه قبل یا در طول دوره ی شما طبیعی است. اما آکنه می تواند نشانه ای از مشکلات هورمونی باشد. بیش از آندروژن (هورمون که در مرد و زن وجود دارد) می تواند غدد چربی شما را به کار زیاد وادار کند. این هورمون همچنین سلول های پوست را در داخل و اطراف فولیکول های موهای شما تحت تأثیر قرار می دهد. هر دوی این چیزها می تواند منافذ پوست شما را مسدود کند و باعث آکنه شود.

4- حافظه مه آلوده:

کارشناسان مطمئن نیستند که دقیقاً چگونه هورمون روی مغز شما تأثیر می گذارد. آن چه آن ها می دانند این است که تغییرات در استروژن و پروژسترون می تواند در سر شما احساس مه آلودی و سستی ایجاد کند. برخی فکر می کنند استروژن ممکن است مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی را تحت تأثیر قرار دهد. مشکلات حافظه و توجه به خصوص در طول یائسگی و پیش از یائسگی رایج است. همچنین می تواند نشانه ای از سایر بیماری های مرتبط با هورمون مانند بیماری تیروئید باشد.

مشکلات شکم:

روده ی شما با سلول کوچک به نام گیرنده به استروژن و پروژسترون پاسخ می دهد. هنگامی که این هورمون بالاتر یا پایین تر از حد معمول باشد، شما ممکن است در چگونگی هضم غذا دچار تغییراتی شوید. به همین دلیل اسهال، درد معده، نفخ، تهوع می تواند محصول این کار باشد. اگر شما با داشتن مشکلات گوارشی و همچنین مسائلی مانند آکنه خسته شده اید، ممکن است سطح هورمون شما کم باشد.

6- خستگی مداوم:

یکی از علائم شایع عدم تعادل هورمون است. پروژسترون اضافی می تواند شما را خواب آلوده کند.

نوسانات خلقی و افسردگی:

استروژن بر مواد شیمیایی کلیدی مغز مانند سروتونین، دوپامین و نور اپی نفرین تأثیر می گذارد.

8- اشتها و افزایش وزن:

زمانی که شما احساس تشنگی و گرسنگی می کنید و زمانی که سطح استروژن شما را به خوردن بیشتر وادار می کند.

سر درد:

بسیاری از چیزهایی که می تواند این را آغاز کنند. اما برای برخی از زنان قطره ی استروژن به طور معمول ممکن است  باعث سر درد شود. سر درد به طور منظم، به ویژه برای آن هایی که اغلب در همان زمان ایجاد می شوند نشانه ای از تغییرات هورمونی باشد.

10- خشکی واژن:

اگر متوجه شدید که واژن شما خشک و ناراحت کننده است به دلیل استروژن کم می باشد. این هورمون به بافت واژن کمک می کند که مرطوب و راحت باشد.

از دست دادن میل جنسی:

اگر سطح تستوسترون شما از حد معمول پایین تر باشد ممکن است میل جنسی خود را از دست بدهید.

12- تغییرات سینه:

افت استروژن می تواند تراکم بافت سینه را کم کند و افزایش هورمون می تواند باعث کیست شود.

دکتر سلام