دخانیت مهم ترین عوامل ابتلای انسان به انواعی از بیماری ها هستند که خود انسان اصرار به استعمال آنها دارد! مصرف دخانیات مهم ترین عامل ابتلا به انواع بیماری های تنفسی و همچنین سرطان است. امروزه سیگار و قلیان از جمله مهم ترین دخانیاتی هستند که توسط افراد مصرف می شوند. با دکتر سلام همراه باشید.

سرطان یکی از مشکلات نظام سلامت در کشور است که مبارزه با آن نیازمند همکاری و هماهنگی تمام حوزه‌های سلامت است.

سرطان سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران است، سالانه بیش از 30 هزار نفر در اثر سرطان، جان خود را از دست می‌دهند، تخمین زده می‌شود که هرسال در کشور حدود 90 هزار مورد جدید سرطان اتفاق می‌افتد.

پیش‌بینی می‌شود در سال 2020، بیش از 15 میلیون نفر از مردم جهان بر اثر ابتلا به سرطان فوت کنند و متأسفانه سالانه 30 هزار نفر از ایرانی‌ها بر اثر سرطان می‌میرند، این در حالی است که سرطان پوست، پستان و معده شایع‌ترین نوع به شمار می‌رود و پویش ملی مبارزه با سرطان موظف است به افزایش آگاهی، اصلاح باورهای نادرست و جلب مشارکت سیاست‌گذاران و مجریان سلامت بپردازد.

طرح ایراپن (IRAPEN) به منظور شناسایی افراد در معرض خطر چهار بیماری به صورت پایلوت در چهار شهرستان آغاز شده است، این طرح انقلاب دوم نظام سلامت کشور پس از اجرای خانه‌های بهداشت است.

این برنامه در شهرضا پس از افتتاح رسمی از 24 بهمن 94 با فراخوان گروه هدف به مراکز سلامت و خانه‌های بهداشت شروع شد.

با توجه به اینکه 86 درصد از مرگ و میرهای کشور به علت ابتلا به چهار بیماری غیرواگیر قلبی و عروقی، سرطان، آسم و دیابت و همچنین تصادفات و مشکلات روحی و روانی است، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی درصدد است با این طرح، میزان این بیماری‌ها را کاهش دهد.

طرح ایراپن پس از موفقیت در شهرستان‌های پایلوت به صورت گسترده در کشور اجرا می‌شود تا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با توجه به سند سلامت کشور، قدمی در کاهش مرگ و میر زودرس بردارد.

براساس این طرح که هدف اصلی از اجرای آن، سنجش وضعیت سلامت مردم و پیشگیری از ابتلا به بیماری است، برنامه‌های نادرست غذایی و شیوه‌های غلط زندگی برای مبارزه با این بیماری‌ها کنترل می‌شود.

بر اساس این طرح مشخص می‌شود که خطر بیماری‌های مورد نظر در 10 سال آینده، در زندگی فرد چند درصد بوده و در راستای پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری‌ها تلاش و برنامه‌ریزی می‌شود.

چهار بیماری دیابت، فشار خون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر شامل کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهمترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت، کنترل این بیماری‌ها و عوامل زمینه‌ساز آنها را به عنوان هدف اصلی برای کاهش 25 درصدی مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها تا سال 2025 تعیین کرده که این زمان مصادف با پایان چشم انداز 20 ساله ایران است.

گروه هدف برنامه افراد بالای 40 سال برای ارزیابی خطر بیماری قلبی و عروقی، آسم و بررسی عوامل خطر و افراد بالای 50 سال برای غربالگری سرطان روده بزرگ و زنان 30 تا 70 سال برای غربالگری سرطان پستان و دهانه رحم به مراکز سلامت فراخوان می‌شوند.

برای افراد 20 تا 40 سال ارزیابی در صورت مراجعه به مرکز انجام می‌شود و در این طرح همه خدمات رایگان انجام می‌شود.

اجرای طرح «پویش ملی سرطان» در شهرستان شهرضا

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اجرای طرح «پویش ملی سرطان» در شهرستان شهرضا، اظهارداشت: سالانه 85 هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا شده و 50 تا 55 هزار نفر نیز به این علت جان خود را از دست می‌دهند.

حجت‌الله تنهایی اهداف پویش ملی مبارزه با سرطان را افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در زمینه قابل‌پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم درباره سرطان ازجمله درمان‌ناپذیر بودن آن و جلب مشارکت سیاست‌گذاران و مجریان سلامت در کنترل عوامل سرطان بیان کرد و افزود: پایه و اساس برنامه‌های مقابله با سرطان بر مبنای پیشگیری استوار است و خوشبختانه با اجرای این برنامه‌ها حدود 30 درصد موارد سرطان قابل‌پیشگیری است.

وی گفت: آمار بالای مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان در حالی است که 30 درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری بوده و 30 درصد نیز در صورت تشخصی به موقع قابل کنترل هستند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا بیان کرد: مراحل پایانی ساخت و ساز مرکز تشخیص سرطان در شهرستان در حال انجام است، با تکمیل این پروژه امکان ارائه خدمات تشخصی و درمان سرطان برای شهرضا و شهرستان‌ها و استان‌های همجوار امکان‌پذیر است.

وی بیان کرد: 50 درصد از جمعیت هدف در طرح ایراپن از شهرستان شهرضا از خدمات بهداشتی و درمانی استفاده کرده‌اند که بخش بسیار مهمی از آن مربوط به پیشگیری و درمان سرطان است.

تنهایی با بیان اینکه در سه دهه گذشته شمار مبتلایان به سرطان در کشور دو برابر شده است، گفت: در حال حاضر ایران جزو کشورهای با شیوع بالا در بیماری سرطان نیست اما براساس پیش‌بینی‌ها اگر وضع به همین گونه ادامه داشته باشد تا 20 سال آینده 70 درصد از علت مرگ ایرانیان به دلیل ابتلا به سرطان است که میزان زیادی از آن به دلیل شرایط غلط زندگی است.

وی تصریح کرد: در حالی که عوامل بیولوژیک و ژنتیکی تنها 10 درصد در میزان ابتلای افراد به سرطان دخالت دارد در ایران تغییر رفتار و عادات زندگی مهمترین دلیل سرطان محسوب می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا درباره مهمترین علل ابتلای افراد در کشور و شهرستان شهرضا به انواع سرطان، گفت: اعتیاد و مصرف سیگار و قلیان، نخستین و مهمترین دلیل ابتلا به سرطان در کشور است، در این میان مصرف قلیان‌های میوه‌ای و صنعتی درصد بیشتری از علل ابتلا به سرطان را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: مصرف تریاک 10 درصد علت ابتلا به سرطان است و کسانی که بعد از 35 سالگی این ماده مخدر را مصرف می‌کنند 10 درصد بیشتر امکان ابتلا به سرطان را دارند.

تنهایی بیان کرد: متأسفانه مصرف الکل علت دیگر ابتلای افراد به سرطان است، براساس پژوهشی که در اردیبهشت ماه امسال انجام شده، مصرف این ماده یکی از علل مهم ابتلای افراد به سرطان شناخته شد.

وی چاقی و اضافه وزن بالا را علت دیگر ابتلای افراد به بیماری سرطان در ایران دانست و افزود: 70 درصد مردم ایران چاق هستند یا اضافه وزن دارند، هر چند در شهرضا این آمار کمتر از میانگین کشوری است اما باز هم از علل مهم ابتلا به سرطان محسوب می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا اظهارداشت: بررسی‌ها نشان داده مردم ایران 30 تا 40 درصد بیشتر از حد معمول غذا می‌خورند، این در حالی است که کم تحرکی هم تا 35 درصد از علل موارد ابتلا به سرطان رابه خود اختصاص داده‌ است.

وی مصرف زیاد نمک و شیرینی را از جمله دیگر علل ابتلای افراد به سرطان دانست و بیان کرد: در کنار این عامل، کاهش مصرف میوه و سبزی، افزایش مصرف آجیل شور، آلودگی‌های زیست محیطی، عفونت‌ها و عوامل شغلی، در ردیف‌های بعدی علل ابتلای افراد به سرطان قرار دارند.

تنهایی با شاره به انجام آزمایشات طرح ایراپن در بین کارمندان اداری شهرستان شهرضا، بیان کرد: پس از انجام آزمایشات پزشکی از 651 مرد و 141 زن شاغل در ادارات شهرستان، 75 مورد ابتلا به فشار خون بالا شناخته شد که از این تعداد 27 بیمار از بیماری خود اطلاع نداشتند.

وی با بیان اینکه در بین این کارکنان 27 مورد ابتلا به قندخون بالا شناسایی شد که از این تعداد 8 مورد جدید بودند، گفت: متأسفانه 83 نفر از افراد آزمایش شده در این طرح دچار کم تحرکی و 151 نفر اضافه وزن و چاقی داشتند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: یکی از مهمترین موارد مؤثر در پیشگیری از سرطان‌های دهان و دندان مسواک زدن است که متأسفانه برخی از افراد جامعه نسبت به آن بی تفاوت هستند.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین مواردی که در ابتلای افراد به انواع سرطان مؤثر است استفاده نادرست از تلفن همراه است تا جایی که در سال‌های اخیر تعداد تومورهای مغزی در ایران افزایش یافته که یکی از مهمترین علل آن همین مسئله است.

ساخت مرکز غربالگری سرطان در شهرضا

رئیس بیمارستان‌های شهرضا در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به ایجاد مرکز غربال‌گری سرطان در شهرضا، بیان کرد: از مجموع 5 مرکز غربالگری جدیدالتأسیس در استان اصفهان، یک مرکز در شهرستان شهرضا ایجاد شده که نه تنها امکان برخورداری بیماران سرطانی این شهرستان و شهرها و استان‌های همجوار را از این مرکز فراهم می‌کند، بلکه زمینه لازم برای تشخیص زودهنگام ابتلا به سرطان را نیز ایجاد می‌کند.

فرهاد مهری بیان کرد: 95 درصد از مراحل ساخت و ساز مرکز غربالگری سرطان در شهرضا انجام شده و پیش‌بینی می‌شود به عنوان نخستین مرکز در نوع خود در استان، تا پایان سال به اتمام برسد.

وی گفت: بر اساس قول مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان اگر ساختمان این مرکز تا پایان سال 95 به اتمام برسد، تجهیزاتی از قبیل دستگاه‌های آندوسکوپی، ماموگرافی و کولونوسکپی نیز به این مرکز اختصاص داده می‌شود.

رئیس بیمارستان‌های شهرضا با تأکید بر اینکه با ساخت مرکز غربالگری سرطان در شهرضا، امکان تشخیص زودهنگام انواع سرطان در شهرستان فراهم می‌شود، گفت: به دنبال استقرار دستگاه «شتاب دهنده رادیوتراپی» در بیمارستان شهرضا هستیم، البته از آنجا که برای دولت امکان سرمایه گذاری در این زمینه وجود ندارد، باید از ظرفیت بخش خصوصی در این بخش استفاده شود.

منبع: تسنیم