هیچ درمانی برای ورم مفاصل پسوریاتیک وجود ندارد. بیماری خود ایمنی که تا 30 درصد از افراد پسوریازیس را می تواند تحت تاثیر درد، تورم و سفتی مفاصل قرار می دهد. اما خبر خوب این است که شما می توانید کار هایی انجام دهید که شرایط زندگی را برای شما قابل تحمل تر کند. در اینجا ما چند استراتژی که می توانند به شما در مدیریت و احساس کمک کند بیان می کنیم. مثل مصرف دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی، انجام مقدار زیادی ورزش، خواب به اندازه کافی و نظارت بر وضعیت خود به طور مرتب.

مراقبت از ورم مفاصل پسوریاتیک

1- کاهش وزن اضافی:

 افراد مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک نسبت به افراد دیگر بیشتر احتمال اضافه وزن دارند. هنوز مشخص نیست که اول وزن اضافی می آید یا بیماری. اما وزن اضافی بر مفاصل شما خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و اختلال در سوخت و ساز بدن را ایجاد کند. که این وزن اضافه را می توان با برخی از دارو ها بهتر کاهش داد.

ورزش:

 بلند کردن وزنه از روی میز به معنای ورزش نیست درواقع کارشناسان توصیه می کنند انجام فعالیت های کم تاثیر به مفاصل شما آسیب میزند. شنا و پیاده روی انتخاب های خوبی هستند همچنین شما می توانید به استخر بروید. ترکیب یک رژیم غذایی مناسب و ورزش بسیار مهم است.

3- پوشیدن کفش مناسب:

 کفش نامناسب باعث التهاب پا و مچ پا  می شود و می تواند دردناک هم باشد . سعی کنید کفشی بپوشید که پا را مقداری از سطح زمین بلندتر نگه دارد و فضای کافی برای انگشتتان داشته باشد. درجه کفش اندازه پاشنه و پد پاشنه ممکن است درد مناطق مختلف پا را کاهش کاهش دهد. شما نیاز به پوشیدن کفش واقعا خوب دارید که به خوبی شما را پشتیبانی کند.

خوابیدن به اندازه کافی:

 خستگی یک شکایت مکرر از افراد مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک است. در یک مطالعه حدود 50 درصد از بیماران مبتلا مشکلات خواب دارند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که سعی کنید یک خواب خوب در شب داشته باشید. انجام این کار می تواند به دنبال بهداشت خوب و بهداشت خواب و دستورالعمل هایی مانند اجتناب از کافئین و نیکوتین، ورزش و رفتن به رختخواب و بیدار شدن از خواب به طور منظم در هر روز و در یک ساعت خاص است.

5- درست بنشینید:

 مسئله اسکلتی عضلانی برای هر کسی از جمله آرتریت پسوریاتیک بسیار مهم است به ویژه در عصر کامپیوتر، لپ تاپ و اپل که باعث دولا شدن و رفتن شانه ها و گردن به جلو می شود مهم است. برخی از افراد مبتلا به آرتریت ممکن است از شیب رو به جلوی خود محافظت کنند. شما می توانید ربع فوقانی خود را راست نگه دارید. شانه عقب سر جمع و راست نگه دارید. بسیار شبیه به وضعیت پیانو که به یک کودک آموزش می دهید.

دقت در برداشتن لوازم جانبی:

 داشتن آرتریت پسوریاتیک، به معنای چشم پوشی از یک کوله پشتی یا کیف مد روز نیست. فقط شما باید در صورت نیاز یک کیف کوچک با خود حمل کنید به طوری که وزن اضافی بر مفاصل شما فشار نیاورد. در نظر داشته باشید که به جای استفاده از مفاصل شکننده دست کیف خود را در ساعد خود نگه دارید. از یک کیف متقابل با بدن به جای گرفتن یک کیف چسبیده به شانه استفاده کنید.

لینک مرتبط:  6 درمان مختلف برای ورم مفاصل پسوریاتیک

منبع: دکتر سلام