آرتروز با کار زیاد و بی وقفه ممکن است پدید بیاید بلند کردن اجسام سنگین نیز در این زمینه نقش زیادی ایفا میکند برخی داروها و پووکی استخوان نیز می تواند در بروز آرتروز در بدن مبتلایان نقش مهمی ایفا کند برخی محصولات طبی به افراد میتلا به آرتروز در کاهش درد این بیماری کمک می کنند .

رئیس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با اشاره به این که آرتروز در مراحل مختلف قابل درمان است، گفت: آرتروز اولیه در بسیاری از افراد قابل پیشگیری نیست، چراکه استعداد‌ ژنتیک در بروز آن دخالت دارد و فقط می‌توان با برخی روش‌ها از شدت آن کاست و زمان بروز را به تاخیر انداخت .

دکتر سید‌منصور رایگانی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با تاکید بر این که اگر آرتروز بسیار پیشرفته و مانعی در برابر فعالیت فرد باشد، می‌توان برای بیمار عمل جراحی انجام داد، افزود: یکی از مهم‌ترین عواملی که در آرتروز بویژه آرتروز زانو اهمیت دارد، شرایط کار و وضعیت بدن هنگام فعالیت است‌. با انجام روش‌هایی مثل کاهش وزن و رعایت اصول صحیح فعالیت‌های روزمره زندگی، می‌توان اثرات سوء‌آرتروز را کاهش داد.

وی ادامه داد: بلند کردن اجسام سنگین یا خم و راست شدن زیاد در ابتلای افراد به تنگی کانال ستون فقرات و آرتروز گردن و کمر نقش دارد‌. همچنین راهکار دیگر درمانی استفاده از ورزش مناسبی که توسط پزشک تجویز می‌شود یا داروهای ساده ضد درد مانند استامینوفن معمولی است.

رئیس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: اگر بیماری به این راهکارهای درمانی جواب نداد، استفاده از روش‌های مختلف فیزیوتراپی و طب فیزیکی روش‌های بعدی است، که پزشک آن را تجویز می‌کند. همچنین استفاده از وسایل کمکی همچون انواع مچ‌بند، ارتزها، زانوبندها و کمربندهای طبی می‌تواند کمکی برای این بیماران باشد. در مراحلی که شدت بیماری بالاتر است از روش‌های تزریقی داخل مفصل نیز استفاده می‌شود.

این روش انواع مختلف دارد و براساس نیاز بیمار و تجویز پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تزریق شامل داروهای کورتونی ساده تا داروهای دیگر مانند هیالورونیک اسید است.

دکتر رایگانی عنوان کرد: روش‌های دیگری مثل پی آر پی نیز برای کمک به این بیماران وجود دارد که از خود بیمار خون می‌گیرند، پلاکت آن را جدا کرده و درون مفصل تزریق می‌کنند. بهره‌گیری از روش اوزن‌تراپی نیز براساس شرایط بیمار و تجویز پزشک می‌تواند موثر باشد.

جام‌جم