شوره سر در اطفال با چه روش هایی قابل درمان خواهد بود وقتی شوره سر شدت پیدا میکند از چه روش های تغذیه ای باید کمک بگیریم شوره سر در سنین پایین چگونه ایجاد می شود راهنمایی های پزشکی موثر در مورد پوسته شدن سر اطفال به چه صورت می باشد .

راهنمای والدین در مورد شوره سر و کودکان


پوست سر کودکم پوسته پوسته شده است، آیا او شوره سر دارد؟

این مسئله محتمل نیست اما ممکن است رخ دهد. شوره سر در کودکان کم سن و سال شایع نیست. شوره سر اغلب در بلوغ نمود پیدا می‌کند و اوج آن در سال‌های نوجوانی است و مجدداً در بزرگ‌سالی کاهش می‌یابد.


عامل ایجاد شوره سر چیست؟

تصور می‌شود تولید بیش از حد روغن یا سبوم پوست عامل ایجاد این مسئله باشد. شوره سر نوع خفیف درماتیت شوره است.

علاوه بر این، سلول‌های پوست روی پوست سر همیشه در حال ریختن هستند اما این روند به طور معمول قابل رویت نیست. کارشناسان بر این باورند که رشد بیش از اندازه‌ی نوعی قارچ به نام مالاسزیا باعث می‌شود ریزش سلول‌های پوست با سرعت بیشتری انجام شود. اگر چنین اتفاقی روی دهد، ممکن است مشاهده کنید که پوسته‌های خاکستری یا سفید از سر کودکتان می‌ریزد.

شوره سر خطرناک یا مسری نیست، اما ممکن است کمی ناخوشایند بوده و باعث خارش سر شود. کودکتان ممکن است از یک آفتاب سوختگی روی پوست سرش لایه برداری نماید. (از این ریسک در طول سال توسط محدود نمودن قرارگیری کودک در معرض آفتاب و مجبور کردن کودک به پوشیدن کلاه در هوای گرم بیرون، جلوگیری نمایید)

ممکن است شما برای شستشوی سر کودک از شامپوی زیادی استفاده کرده و به طور کافی موی سر را آبکشی نمی‌کنید (شامپوی خشک شده می‌تواند به صورت پوسته‌ها یا فلس‌هایی که شبیه شوره سر هستند بروز پیدا کند) سعی کنید تنها با استفاده از مقدار اندکی شامپو به اندازه‌ی یک سکه یا کمتر و صرف زمان به اندازه‌ی دو بار شستشو تا جایی که کف از سر کودک پاک شود، از این مسئله جلوگیری نمایید. همچنین اگر از شامپو به اندازه‌ی کافی استفاده نمی‌کنید، چربی‌ها و سلول‌هایی که روی پوست سر ساخته شده است باعث ایجاد شوره‌ی سر می‌شوند.

احتمالات دیگر برای ایجاد شوره‌ی سر می‌توانند شرایطی باشند که باعث ایجاد پوسته روی سر می‌شوند مانند اگزما یا پسوریازیس. شپش‌ها نیز می‌توانند به خاطر خاراندن سر باعث خارش و پوسته پوسته شدن شوند؛ و اگر کودک شما کوچک‌تر از ۱۲ ماه است، کاملاً محتمل است که کلاه گهواره داشته باشد، وضعیتی که در نوزادان بسیار شایع است.

اگر پوسته پوسته شدن همراه با ریزش مو روی نقطه‌ی خاصی باشد، کودک دارای غدد متورم است و ممکن است دارای عفونت قارچی باشد که توسط قارچ ایجاد شده است.


چگونه می‌توانم از شوره سر رهایی پیدا کنم؟

اگر شما شرایط دیگر را غیر محتمل دانسته و کودک شما دارای مورد خفیفی از شوره سر است، می‌توانید پیش از شامپو کردن موهای سر کودک را شانه کرده و روزانه با یک شامپوی ملایم موهای او را بشویید تا پوسته‌های اضافی را برطرف نماید. اگر این ترفند جواب نداد، از یک شامپوی ضد شوره استفاده نمایید که شامل تار یا اسید سالیسیلیک باشد. (با پزشک داروخانه یا پزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید محصولی که انتخاب کرده‌اید برای استفاده در فرزند شما و در سن او ایمن است) از این دارو در هفته دو بار یا بیشتر استفاده کنید.

می‌توانید از یک شامپوی ملایم حداقل تا زمانی که شرایط بهبود یابد، برای روزهای دیگر استفاده نمایید. از حالت دهنده‌های موی چرب یا روغنی و محصولات فرم دهنده پرهیز نمایید، زیرا آن‌ها شوره سر را بدتر می‌کنند.


اگر کودکم شوره سر داشته باشد، آیا باید او را نزد پزشک ببرم؟

از آنجایی که شوره سر در کودکان خیلی رایج نیست، ملاقات با پزشک ایده خوبی به نظر می‌رسد به خصوص اگر کودکتان خارش شدید داشته یا اگر هر گونه پوسته پوسته یا نواحی قرمز روی پوست داشته باشد.

موقعیت‌هایی غیر از شوره سر نیازمند رویکرد دیگری هستند. برای مثال، برای عفونت قارچی، کودک شما نیاز به دارو دارد تا از قارچ‌ها خلاص شود.

نسخه