محققان جدید در یک پژوهش جدید دریافتند که ترکاندن بادکنک در جوار و نزدیک فرزندان باعث می شود آسیب و ضرر زیادی به سیستم شنوایی فرزندان وارد شود و اثر این آسیب تا سالیان سال در شخص باقی بماند. هم چنین این پژوهشگران معتقد هستند صدای ترکیده شدن بادکنک با صدای شلیک یک تفنگ برابری می کند.بهتر است مراقب عوارض ترکاندن بادکنک در کنارفرزندتان باشید این کار می تواند آسیب های زیادی برای شنوایی آن ها در بر داشته باشد صدای ناشی از ترکیدن بادکنک عوارض زیادی برای سلامتی تان دربر دارد به توصیه های پزشکی در این زمینه بیشتر دقت کنید .
تحقیق جدیدی بیان می‌کند که ترکاندن بادکنک‌های تولد کودک، ممکن است به کاهش شنوایی او بی‌انجامد.
این مطالعه کانادایی نشان داد که ترکاندن بادکنک می‌تواند صدایی بلندتر از صدای شلیک تفنگ شکاری ایجاد کند و ممکن است به شنوایی لطمه بزند.
مؤلف راهبر این مطالعه، بیل هاجتس، استادیار صداشناسی در دانشگاه آلبرتا، گفت: «هر صدای بلندی یک اثر بالقوه مادام‌العمر دارد.»
تیم او به اندازه‌گیری صدای ناشی از ترکیدن بادکنک به سه روش متفاوت پرداخت: ترکاندن با سوزن، باد کردن تا حد ترکیدن و فشردن بادکنک تا مرز ترکیدن.
بیشترین صدا مال وقتی بود که بادکنک بیش از حد باد می‌شد. به گفته محققان این صدای ۱۶۸ دسی‌بلی از صدای شلیک تفنگ شکاری بیشتر بود.
بنا بر مرکز سلامت و ایمنی کار کانادا، بیشترین صدای لحظه‌ای نباید از ۱۴۰ دسی‌بل بیشتر باشد. با اینکه این مطالعه نتوانست ثابت کند که ترکاندن بادکنک باعث کاهش شنوایی می‌شود، محققان گفتند که فقط یک بار تماس با صدایی بیش از ۱۴۰ دسی‌بل می‌تواند به شنوایی کودک یا بزرگسال آسیب برساند.
هاجتس گفت: «ما نمی‌گوییم که با بادکنک بازی نکنید. فقط مراقب ترکیدن آنها باشید. ما می‌خواهیم که افراد در طول عمر خود مراقب آسیب‌های شنوایی باشند چون هیچ سمعکی به اندازه خود گوش خوب نیست.»

منبع/آخرین خبر