اعتماد به نفس یکی از اصل های مهم در دست یابی به موفقیت است. اصولا افرادی که از این حس برخوردار نیستند قابلیت دست یابی به هیچگونه موفقیتی را در زندگی ندارند بخصوص اگر این افراد مدیر هم باشند! روش های فراوانی برای تقویت اعتماد به نفس وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

متاسفانه افرادی که دچار این ضعف هستند، از به اجرا رساندن ایده های خود واهمه داشته و دائما دچار این تصور هستند که در نهایت با شکست مواجه خواهند شد.

امروز به یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی و از عوامل تاثیرگذار در روند زندگی فردی و در عین حال اجتماعی، تحت عنوان “اعتماد به نفس” خواهیم پرداخت. اگر مسئولیت سنگین مدیریت یک کسب و کار به ویژه از نوع تازه تاسیس را به دوش داشته باشید، لزوم بهره مندی از این ویژگی را بیشتر احساس خواهید کرد. در واقع هر مدیری صرف نظر از زمینه ای که در آن فعالیت می کند و بزرگی یا کوچکی کسب و کارش باید قادر به پرورش اعتماد به نفس خود باشد چرا که بخش پر اهمیتی از موفقیت در اداره ی کسب و کار را همین عامل تعیین می کند. مشخص شده است که علت از دست دادن اغلب فرصت های بکر پیش روی کسب و کار، عموما همین ضعف اعتماد به نفس بوده و مدیر توانایی لازم برای تبدیل فرصت به موفقیت را ندارد. متاسفانه افرادی که دچار این ضعف هستند، از به اجرا رساندن ایده های خود واهمه داشته و دائما دچار این تصور هستند که در نهایت با شکست مواجه خواهند شد. اما همان طور که می دانید، چنین احساساتی می توانند مستقیما بر مهارت های مدیریتی شما تاثیر گذاشته و کسب و کار را با مشکل رو به رو سازند. از این رو در ادامه چندین روش موثر برای افزایش اعتماد به نفس در مدیران ارائه خواهیم داد.

ایده هایتان را رها کنید

تخیل کارگاه ذهن است و تجسم فکری یکی از ابزار های دست یابی به تخیل خواهد بود. از طرفی پیش تر اشاره شد که برای افزایش اعتماد به نفس باید قادر به پیاده سازی افکار و ایده هایتان باشید پس تجسم فکری می تواند به این امر کمک شایانی کند. حال برای آن که تجسم فکری موفقی داشته باشید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. خود را در حال اجرای یک ارائه ی موثر در مقابل تیم کاری تصور کنید.
  2. خود را در حالی که به راحتی شروع به صحبت کرده و اهداف کار را برای تیم شفاف سازی می کنید، تصور کنید.
  3. خود را در حالی که با آرامش خاطر و اعتماد به نفس بالا با مشتری صحبت می کنید، متصور شوید.
  4. تصور کنید که به رهبری یکی از سازمان های مدنی ملی برگزیده شده اید.
  5. تصور کنید که مطبوعات مشتاقانه آن چه را می گویید، چاپ می کنند.
  6. خود را فردی قاطع و استوار متصور شوید.

 

 

 

نقش های مختلفی بازی کنید

 

یکی دیگر از روش های ارتقا سطح اعتماد به نفس تمرین مدیر برای ایفای نقش های متفاوت و همچنین پذیرفتن مسئولیت های متنوع خواهد بود. در واقع باید به عنوان مدیری حرفه ای، در اکثر زمینه های کسب و کار خود متبحر باشید. این تبحر بستری اساسی برای افزایش حس اعتماد به نفس در شما به شمار می رود. برای مثال فرض می کنیم که برای کلیدی ترین فرد در تیم مشکلی به وجود آمده و به مدت چند روز نمی تواند در محل دفتر کسب و کار حاضر شده و به انجام مسئولیت های خود بپردازد. در این شرایط به دنبال فردی دیگر که بتواند کار های موجود را انجام دهد نباشید. سعی کنید خودتان امور را به پیش ببرید. این کار ضمن آن که نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفستان خواهد داشت، کسب و کار را نیز از ایجاد هر گونه مشکلی در امان می دارد. به بیان ساده تر، اعتماد به نفس مهارت یافتن چیز هایی است که سبب می شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و در ادامه پیروی از الگو های رفتاری مرتبط با آن ها.

 

جسور باشید

 

شاید بتوان این مورد را مهم ترین و در عین حال کارآمد ترین شیوه برای افزایش اعتماد به نفس عنوان کرد اما مقصود ما از جسور بودن، بروز رفتار های آنی و خطرناک و یا بی پروایی نیست بلکه باید بتوانید بی باکی و جسارت به عنوان بخشی از خصوصیات رفتاری خود در راستای دست یابی به اعتماد به نفس تمرین کنید. حال تعریف دقیقی از “جسارت” خواهیم داشت. جسارتی که بتواند به ارتقا سطح اعتماد به نفس منتهی شود، اقدامی است که طی آن تلاش بیشتری از جانب شما برای انجام امور بروز پیدا می کند. در واقع برای دست یابی به اهداف مورد نظرتان، باید کمی از خود گذشتگی نشان داده و راحتی همیشگی تان را فدا کنید. این ها همگی تعاریف مثبت و سازنده ای از واژه ی جسارت هستند.

 

ممکن است تعجب کنید اما زمانی که درگیر خصوصیات رفتاری جسورانه می شوید، در اغلب موارد نتایج به صورت موفقیت شما را غافل گیر خواهد کرد. علاوه بر این درس های ارزشمندی نیز در تمام طول مسیر پیش روی خود به دست می آورید و همگی این عوامل سبب ارتقا اعتماد به نفس خواهند شد. برای تقویت رفتار های جسورانه نیز روش های مختلفی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  1. حداقل ماهی یک بار در جلساتی حاضر شوید که تاکنون نبوده اید و در آن ها به ابراز موثر نظرات و ایده های خود بپردازید.
  2. در جلساتی که با تیم خود خواهید داشت، اعضا را به چالش بکشید و دائم در حال پرسش و پاسخ باشید.
  3. به جای لباس های همیشگی خود، کمی چاشنی تمایز اضافه کنید و مقداری متفاوت باشید.

 

دوستان خود را به درستی انتخاب کنید

 

اطرافیان و دوستان هر فرد نقش مهمی در تغییرات رفتاری وی خواهند داشت و این تاثیر نیز بسیار عمیق خواهد بود. به همین دلیل اگر احساس می کنید در روند مدیریتی خود دچار ضعف در احساس اعتماد به نفس هستید، در انتخاب های خود دقت زیادی به خرج دهید. معاشرت با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، تاثیرات شگفت انگیزی بر شما خواهد داشت. رفتار های آن ها را بررسی کرده و حتی به جزئیات نیز به شدت دقت کنید.  در نهایت با این روش ظرفیت خود را برای ارتقا اعتماد به نفس افزایش داده و به تدریج اثرات مهم این افزایش را در پیشرفت و موفقیت کسب و کار خود احساس خواهید کرد.

منبع: poolnews