بیماری های ناشی از آلودگی هوا در حال افزایش و شیوع در بین افراد ساکن در کلان شهر می باشد به همین دلیل محققان توصیه می کنند با مصرف روزانه امگا 3 که ماهی سرشار آن می باشد از خطرات ناشی از آسیب های دستگاه تنفسی محفوظ بمانید.

محققان معتقدند استفاده از مکمل‌های چربی‌های سالم می‌تواند روشی فوری برای کاهش آسیب ناشی از آلودگی هوا به میلیاردها انسان در سراسر جهان باشد.

به گزارش ایسنا، این بررسی همچنین نشان می‌دهد ذرات آلودگی هوا می‌تواند از طریق ریه‌های حیوانات آزمایشگاهی به بسیاری از ارگان‌های دیگر از جمله مغز نفوذ کند و احتمال آسیب‌های جسمی ناشی از هوای آلوده را بیش از آنچه تاکنون شناخته شده افزایش دهد.

در این بررسی که روی موش‌ها انجام گرفته مشخص شد اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند از بروز التهاب و استرس اکسیداتیو ناشی از آلودگی هوا جلوگیری کرده و حتی این صدمات را درمان کند.

آلودگی هوا در سراسر جهان به میزان هشداردهنده‌ای رو به افزایش است و طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) تمامی شهرها در کشورهای فقیرتر و بیش از نیمی از شهرهای کشورهای غنی‌تر از هوای ناسالم رنج می‌برند. پایین بودن کیفیت هوا با بیماری‌های قلبی و ریوی و سکته مغزی مرتبط است و اکنون محققان دریافته‌اند آلودگی هوا با مشکلات مغزی از قبیل زوال عقلی، بیماری‌های روان، کاهش ضریب هوشی، دیابت، بیماری کلیوی و زایمان زود هنگام ارتباط دارد.

دکتر “جینگ کانگ” از بیمارستان عمومی ماساچوست و محقق ارشد این مطالعه، گفت: این تغییرات ناشی از بیماری بسیار حائز اهمیت است زیرا مکانیزم‌های اصلی در بیماری‌های مزمن و شایع است که امروز با آنها روبرو هستیم. می‌توان انتظار داشت تاثیر مشابه با آنچه در موش‌ها دیده شده در انسان‌ها هم رخ دهد زیرا بسیاری از بیماری‌های التهابی در انسان با اسیدهای چرب امگا ۳ قابل درمان است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان آمریکایی اظهار داشتند این آزمایش در مراحل اولیه است و مطالعات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.

منبع/ایسنا