برای بسیاری از افراد مبتلا به سرطان گردن رحم، اولین نشانه این بیماری درد عجیب و غریب و یا احساس غیر معمول نیست. این آزمون طبیعی پاپ اسمیر است. در مراحل اولیه واقعا هیچ نشانه ای وجود ندارد. به همین دلیل اعضای انجمن سرطان آمریکا توصیه می کنند که تمام زنان به طور منظم در سن 21 سالگی شروع به انجام آزمایش پاپ اسمیر نمایند.

در صورتی که آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد گاهی اوقات به عنوان ” قبل از سرطان” یا نشانه دیگری از بیماری اشاره می شود. این مرحله از درمان شامل هیسترکتومی است که به جراحی منجر می شود و بسیار موفقیت آمیز است. از سوی دیگر اگر علائم در حال پیشرفت باشند درمان بسیار پیچیده می شود. و احتمالا با اشعه درمانی یا شیمی درمانی درمان صورت می گیرد.

علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم:

1- خونریزی غیر طبیعی:

خون ریزی غیر طبیعی واژینال معمول ترین علائم سرطان دهانه رحم می باشد که ممکن است پس از مقاربت و یا بین دوره خون ریزی دیده شود. با توجه به جامعه سرطان آمریکا خون ریزی سنگین تر از حد نرمال در دوره ماهیانه یا خونریزی پس از یائسگی نشانه بالقوه سرطان دهانه رحم می باشد.

2- درد لگن:

همراه با خون ریزی غیر طبیعی درد لگن هم در هر منطقه از لگن می تواند ایجاد شود و می تواند از یک درد شدید تا یک درد مبهم باشد. درد در هنگام رابطه جنسی یا ادرار کردن  نیز از علائم هشدار دهنده است.

3- تخلیه عجیب و غریب:

داشتن ترشح بد بو و قرمز رنگ و ترشحات غیر طبیعی واژن می تواند از نشانه های سرطان دهانه رحم باشد البته بسیاری از ترشحات هیچ ربطی با سرطان ندارند.

4- خستگی:

احساس خستگی یا تنبلی می تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد.

5- تغییرات در اجابت مزاج:

تغیرات مداوم در کیفیت مدفوع می تواند از نشانه های مرتبط با این بیماری باشد. اگر این علائم فقط به مدت کمتر از یک هفته باشد چیز نگران کننده ای نیست.

6- سیگار کشیدن:

این یک عامل خطراست نه یک نشانه. افراد سیگاری یا کسانی که قبلا سیگار می کشیدند باید بدانند این می تواند خطر ابتلا به این بیماری را دو برابر افزایش دهد. در حال حاضر یک واکسن وجود دارد که به محافظت زن از ویروس پاپیلومای انسانی(HPV)  می پردازد این ویروس یک نوع ویروس رایج از عفونت است که تقربیا باعث تمام موارد سرطان گردن رحم می شود. بیشتر زنان و زنان جوان باید در موارد سرطان گردن رحم واکسینه شوند.

دکتر سلام