خیلی سخت است که باور کنیم که چیز هایی مثل گرده، موی حیوانات، زهر زنبور عسل و مواد غذایی می توانند باعث ایجاد مشکل شوند. آنچه در میان این مواد مشترک است پروتئین است . زیرا آن ها می توانند واکنش های آلرژیک شدید در برخی ها ایجاد کنند. پیش از پنجاه سال است  که در کشور های صنعتی آلرژی رو به افزایش است. در سراسر جهان سی درصد از مردم از رینیت آلرژیک فصلی و بیست درصد هم از آلرژی پوستی رنج می برند.

آلرژی واکنش سیستم ایمنی  بدن یک فرد به یک ماده ی طبیعی بی ضرر است که معمولاً باعث ایجاد مشکلات برای بیشتر مردم است. بدن با برخورد به این ماده به دفاع می پردازد درست مثل دفاع در برابر باکتری ها و ویروس ها و به عنوان یک مهاجم با ماده برخورد می کند. که باعث انتشار مواد شیمیایی التهابی قدرت مند مثل هیستامین، سیتولین و لکوترین می شود. این مواد شیمیایی بر بافت های مختلف بدن، مانند سیستم تنفسی تأثیر می گذارند و عمل می کنند و باعث علائم و واکنش های آلرژیک می شوند.

آلرژی می تواند دردسر بیشتری ایجاد کند و باعث بروز علائم آسم، رینیت مانند عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی و آبریزش چشم، ناراحتی های پوست مانند خارش، کهیر یا اگزما و ناراحتی های گوارشی شوند. در برخی موارد آلرژی می تواند به آنافیلاکسی یا شوک ناگهانی و مرگبار افت فشار خون منجر شود که می تواند به طور بالقوه قلب را متوقف و منجر به بسته شدن کامل معابر عبور هوا و باعث مرگ و خفگی شود.

موادی مثل گرده، کپک و قارچ ها،گرد و غبار، موی حیوانات، داروها و مواد غذایی می توانند علائم حاد یا مزمن آلرژی را آغاز کنند. غذاهایی مثل بادام زمینی، آجیل،  ماهی، شیر، تخم مرغ، گندم و سویا می توانند آلرژی آنافلاکسی ایجاد کنند.

– آلرژی های تماسی:

آلرژی هایی که ناشی از دست زدن و تماس پوست یک فرد با مواد آلرژی زا است که اغلب از نیکل، فرش، نرم کننده های لباس، لوازم آرایشی، عطر، مواد نگهدارنده، رنگ و عایق فوم ایجاد می شود. در بین گیاهان نیز پیچک سمی، بلوط سمی و سماق نیز می توانند علت آلرژی تماسی باشد. این آلرژی ممکن است دو روز پس از قرار گرفتن در معرض این بیماری ایجاد شود و تا یک هفته باقی بماند مگر اینکه درمان مناسب انجام شود.

– آلرژی ژنتیکی:

اگر یکی از والدین به ماده ای آلرژی داشته باشد هر کودک 30  درصد شانس داشتن آن آلرژی را دارد. اگر هر دو والد آلرژی داشته باشند کودک 70 درصد بیشتر از خود نشان دهد.

راه های تشخیص آلرژی:

پاسخ آلرژیک شایع ترین مشکل راه های هوایی فوقانی و تحتانی مانند احتقان بینی (گرگرفتگی، عطسه و آبریزش بینی) و خس خس سینه همراه با خارش چشم هستند.

علائم بیماری آلرژی:

  • عطسه
  • گرفتگی و آبریزش بینی
  • خارش گلو و بینی و کام
  • ایجاد حلقه های تیره زیر چشم ناشی از جریان خون وریدی به دلیل کاهش زهکشی ضعیف از احتقان مداوم بینی

درمان آلرژی:

اگر شما شک دارید که به ماده ای آلرژی دارید و شما را اذیت می کند باید به یک پزشک یا متخصص آلرژی مراجعه کنید. اگر برای بیش از دو هفته علائم سرماخوردگی داشتند باید به دنبال درمان مناسب باشید در غیر این صورت این علائم می توانند منجر به سینوزیت شوند و درمان بیشتری نیاز داشته باشند. بنابراین هرچه زودتر برای آلرژی خود فکری کنید.

لینک های مرتبط: من به شکر آلرژی دارم؟ ، شروع تغذیه نوزادان با بادام زمینی و جلوگیری از آلرژی در آنها

دکتر سلام