آمار مصرف نمک در ایران بیش از دو برابر میانیگن مصرف جهانی این ماده می باشد اما با این حال و با تبلیغات و آگاه سازی صورت گرفته مصرف نمک در ایران کاهش قابل توجهی پیدا نکرده است که در این زمینه باید مدیران و مردم برای افزایش سلامتی در فرهنگ سازی و بهینه سازی مصرف نمک کمک نمایند. شهرام رفیعی‌فر مدیر دفتر آموزش سلامت وزارت بهداشت در نشست خبری رو‌نمایی از نرم‌افزار موبایل خطر‌سنجی سکته‌های مغزی و سرطان که صبح امروز در شرکت آوای سلامت برگزار شد، گفت: ما معتقدیم مردم باید سلامت زندگی کنند، ما برای این کار باید یک‌سری اقداماتی انجام دهیم تا در نظام خدمات نظام سلامت پزشکی کشور اقداماتی و خدمات نوینی در این زمینه انجام شود.
وی ادامه داد: خدمات نوین سلامت در تمام مراکز خدمات نوین نظام سلامت در قالب برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت طراحی شده تا از مرگ‌های زود‌رس در کشور پیشگیری شود.
مدیر دفتر آموزش سلامت وزارت بهداشت افزود: متأسفانه 76 درصد مرگ‌ها به خاطر چهار بیماری مزمن سکته قلبی ، کم تحرکی ، مصرف دخانیات و الکل می‌باشد.
رفیعی‌فر بیان کرد: مردم در زندگی روزمره خود باید کارهایی را انجام دهند که منتهی به این مرگ و میر‌ها نشود.

وی تصریح کرد: ما دو برابر استاندارد جهانی در روز نمک مصرف می‌کنیم و سالی 10 هزار میلیارد تومان مردم سیگار مصرف دارند و در نهایت سالی 30 هزار میلیارد مرگ و میر بخاطر مصرف دخانیات در کشور اتفاق می‌افتد.

مدیرکل دفتر آموزش سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: بخش کوچکی از مردمان کشور از تحرک فیزیکی کمی برخوردار می‌باشند و بخش کوچکی از جامعه ما در روز پنج بار میوه و سبزی مصرف می کنند در واقع این یعنی الگوی تغذیه‌ای ناسالم.
وی بیان کرد: ما با راه‌اندازی این نرم‌افزار می‌خواهیم زندگی سالمی را به افراد ارائه دهیم تا همگی به صورت هدفمند و در راستای ارتقای سلامت این خدمات را ارائه کنند.
رفیعی‌فر تصریح کرد: اکنون 100 نرم‌افزار موبایل در این زمینه تشکیل شده تا بتوانیم با رو‌نمایی این نرم‌افزارها خطر سکته قلبی و سرطان را در کشور کاهش دهیم، این نرم‌افزار خطر‌سنجی ریسک سکته‌های مغزی و قلبی را در 10 سال آینده به مردم گوشزد می‌کند.
وی اظهار داشت: سال آینده همزمان با هفته سلامت پویش ملی خطر‌سنجی سکته‌های مغزی و قلبی در سراسر کشور اجرا می‌شود و کمپین‌ آموزشی برای مردم راه‌اندازی می‌شود و در همین مورد 200 نمایشگاه خطر‌سنجی مغزی و قلبی در کشور اجرا می شود.
مدیرکل دفتر آموزش سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: با راه‌اندازی این نرم‌افزار سعی می‌کنیم راه‌های زندگی سالم در مبحث تغذیه، تحرک فیزیکی و دوری از دخانیات و الکل را در اختیار مردم قرار دهیم.

منبع/آخرین خبر