تغییر سبک زندگی باعث شده دیابت به یکی از شایع ترین بیماری ها در جامعه تبدیل شود و به عنوان یک تهدید جدی برای افراد به شمار آید.این موضوع باعث نگرانی های بسیاری در سطح جامعه شده است.آمار نشان می دهد،بیش از ۱۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان فارس مبتلا به دیابت هستند.هم چنین احتمال ابتلای 170 هزار نفر از افراد استان فارس به دیابت داده می شود که هنوز از بیماری خود مطلع نیستند.
ایمانیه با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای کنترل دیابت افزود: اداره بیماری‌های غیرواگیر معاونت درمان دانشگاه ، برای دسترسی مردم به خدمات تخصصی بیماری دیابت ،  9 مرکز تخصصی مراقبت وکنترل دیابت در استان فارس راه‌اندازی کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، تغییر در الگوی زیستی و تغییر در سبک زندگی را مهمترین عامل در کنترل بیماری دیابت دانست  و گفت: اگر این تغییرات حاصل نشود هر چقدر مراکز کنترل دیابت توسعه یابد باز هم جوابگو نخواهد بود.
وی گفت: مصرف صبحانه سالم و کنترل مصرف غذاهای شیرین و پر چرب احتمال ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می‌دهد بنابراین باید غذاهای کم کالری مانند کاهو، کرفس، ژله بدون قند و سوپ‌های ساده مصرف شود.
منبع:خبرگزاری صدا و سیما