مرغ یکی از مواد غذایی لذیذ و چند منظوره است که سرشار از پروتئین می باشد.این غذای مغذی را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد و برای طعم دادن به آن از انواع چاشنی ها استفاده کرد.مرغ بدون پوست نسبت به گوشت گاو چربی تام و اشباع شده کمتری دارد.در این مطلب قصد داریم شما را با انواع ویتامین های مرغ آشنا نماییم.

مرغ و ویتامین هایش:

ویتامین B۳

سینه مرغ پخته شده منبعی عالی از ویتامین B۳ یا نیاسین به حساب می آید. ۱۱۳ گرم از این گوشت ۱۴/۴۱ میلی گرم نیاسین برای بدن فراهم کرده و تامین کننده ۷۲ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به این ویتامین است. براساس انستیتوی لینوس پاولینگ در ایالات متحده، نیاسین برای متابولیسم انرژی به ویژه برای تبدیل کربوهیدرات به انرژی مورد استفاده سلول ها در بدن کاربرد دارد.

از دیگر کارکردهای نیاسین در بدن می توان به ساخت و تولید کلسترول و اسیدهای چرب اشاره کرد.

ویتامین B۵

مرغ حاوی ویتامین  B۵ یا اسیدپانتوتنیک است. ۱۱۳ گرم گوشت سینه پخته شده ۱/۰۶ میلی گرم ویتامین B۵ دارد و ۱۰/۶ درصد از نیاز روزانه به این ماده مغذی را برای بدن فراهم می کند. اسیدپانتوتنیک نیز مانند بیشتر ویتامین های گروه B به متابولیسم انرژی و تبدیل کربوهیدرات و چربی به انرژی قابل استفاده برای سلول های بدن کمک می کند.

این ماده مغذی ضروری همچنین در حمایت از عملکرد درست غدد آدرنال و اطمینان از تولید کافی چربی های سالم در سلول ها موثر بوده و با سلامت پوست، مو و ناخن در ارتباط است.

ویتامین B۶

مرغ یکی از بهترین منابع غذایی ویتامین مهم B۶ است. ۱۱۳ گرم از سینه مرغ کبابی تقریبا ۰/۶۴ میلی گرم ویتامین B۶ دارد و ۳۲ درصد از نیاز روزانه به این ماده مغذی را برای بدن فراهم می کند. ویتامین B۶ عملکردهای مهمی در بدن بر عهده دارد. ویتامین B۶ برای ساخت انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی در مغز و همچنین برای تشکیل سلول های خون مورد نیاز است.

این ویتامین برای تبدیل انرژی ذخیره شده در فرم گلیکوژن در کبد و ماهیچه ها به گلوکز برای انرژی در دسترس ضروری است. براساس انستیتوی ملی سلامت در ایالات متحده، ویتامین B۶ همچنین به تجزیه پروتئین ها و حمایت از سلول های عصبی سالم کمک می کند

 

منبع: آشپزباشی