روبات

بحث روبات ها مدت طولانی است که بر سر زبان هاست و در خصوص آن صحبت های متفاوتی را میشنویم.محقق ها در دانشگاه آکسفورد بر اساس تخمین زدن گفته اند که در طول 2 دهه ای که در پیش رو داریم،بصورت حدودی 47 درصد از شغل های ایالات متحده بصورت خودکار انجام میشوند و انسان در این شغل ها دخیل نیست.

روبات ها کدام مشاغل را ابتدا به دست خواهند گرفت؟

 بهتر است ابتدا روبات را تعریف کنیم. روبات بخشی از الگوریتم‌های یادگیری ماشین است که بر پایه پلت‌فرم‌های کامپیوتری و جهت انجام اهداف به‌خصوص ساخته و آموزش داده شده‌ است و البته در حال‌حاضر برای اجرای دستورات به انسان‌ها نیازمند است. با نظر داشتن این تعریف در ذهن، نگاهی به چندی از توانایی‌های این روبات‌ها خواهیم داشت. در ضمن چند راهکار مفید برای از دست ندادن مشاغل در ذهن داریم که در انتهای مقاله به آن خواهیم پرداخت.

1- مدیران میانه

اگر شغل شما برداشتن یک عدد از یک ستون Excel و کپی کردن آن در یک ستون دیگر و نوشتن گزارش درباره نحوه انتقال عدد از آن ستون به ستون دیگر است، باید هر چه سریع‌تر خودتان را آماده رسیدن روبات‌ها کنید. به گزارش دنیای اقتصاد، هر شغلی که در آن دانسته‌ها و قابلیت‌های ویژه و منحصربه‌فرد شما درباره صنعت به منظور یافتن روابط بین اعداد صرف می‌شود، قبل از هر شغلی توسط روبات‌ها اشغال خواهد شد.

2- فروشندگان کالا

اگر رویا و وسایل جادویی نمی‌فروشید و یا حقه‌های پیشرفته، رشوه و یا دیگر ابزارهای ممکن برای انجام مذاکره را بلد نیستید و یک فروشنده درست‌کار هستید، بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال یک شغل دیگر برای خودتان باشید! البته اگر چنان کارهایی را هم انجام می‌دهید خیالتان چندان راحت نباشد چون ربات‌ها همه این شغل‌ها را خواهند گرفت. روبات‌ها باعث کاهش هزینه‌ هنگفتی از مراحل فروش کالا خواهند شد. استخدام روبات‌ها وظیفه‌ مدیرعامل و هیات‌مدیره است و به نظر شما بستگی ندارد. بهتر است هرچه زودتر به فکر شغل جدید باشید.

3- گزارش‌نویسان، روزنامه نگاران، مؤلفان و گویندگان

نویسندگی کار دشواری است اما گزارش نویسی – آماری- اینطور نیست. ماشین‌ها می‌توانند به منظور خواندن دیتا، تطابق تصاویر و ویدئوها یا تحلیل هرنوع موارد تحقیقاتی و حتی خلق گزارش خوانا، آموزش داده شوند. سیستم‌های تبدیل متن به گفتار در حال تکامل هستند و خیلی واقع‌گرایانه عمل می‌کنند. احتمالا مجری‌ها و دستیاران مجری نیز به‌زودی مشاغل خود را از دست خواهند داد. اگر قصد نوشتن یک رمان آمریکایی عالی دارید، بهتر است قبل از اینکه روبات‌ها شغل نویسندگی را به دست بگیرند این کار را انجام دهید.

4- حساب‌داران و کتاب‌داران

احتمالا، پردازش دیتا موقعیت‌های شغلی بیشتری را در مقایسه با شغل‌هایی که از بین برده، به وجود آورده است. اما با وجود یادگیری ماشینی، حسابداری و کتابداری توسط روبات‌ها با کیفیت و سرعت بیشتری نسبت به انسان‌ها انجام خواهد گرفت و احتمالا شما نیز ماشین‌ها را انتخاب خواهید کرد. به‌رغم اینکه حسابداری روبات‌ها در مراحل ابتدایی خود به‌سر می‌برد اما با این وجود در بخش محاسبات دریافتی و پرداختی، کنترل موجودی، حسابرسی و دیگر موارد حسابداری فوق‌العاده دقیق عمل می‌کنند. بدون شک در آینده نزدیک 4 شرکت بزرگ حسابداری خانه‌تکانی اساسی خواهند داشت.

5- پزشکان

احتمالا یکی از دستاوردهای کاملا مثبت به دست گرفتن مشاغل انسان‌ توسط روبات‌ها، همین شغل پزشکی باشد. طبق گزارش دپارتمان اقتصادی و امور اجتماعی سازمان ملل متحد، جمعیت 3/ 7میلیارد نفری کره زمین تا سال 2030به 5/ 8میلیارد، تا 2050 به 7/ 9 میلیارد و 2/ 11میلیارد نفر تا سال 2100 خواهد رسید. حتی اگر همه مردم بخواهند پزشک شوند، در آینده بازهم با کمبود پزشک مواجه خواهیم شد! خبر خوب این است که روبات‌ها می‌توانند پزشکان، متخصصان و جراحانی کاربلد باشند و مانند انسان هم خطا نخواهند داشت. طبق گزارش به‌دست آمده از مرکز درمان سرطان Sloan Kettering، دکتر واتسون به همراه ده‌ها مرکز درمانی و بیمارستان در آمریکا، مشغول ارائه مشاوره در زمینه درمان سرطان و تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه پیدایش توسط روبات‌ها است. روبات‌های فوق‌العاده دقیقی نیز در حال‌حاضر در بخش‌های مختلف جراحی از تعویض کشکک زانو گرفته تا درمان مشکلات بینایی فعالیت می‌کنند. این نوع روبات‌ها در حال توسعه در مسیری کاملا مفید برای بشریت هستند. هنوز از نحوه برخورد این روبات‌های پزشک با بیماران مطمئن نیستیم اما احتمالا بتوان الگوریتم خون‌گرمی و شوخ‌طبعی را نیز در آنها برنامه‌ریزی و اجرا کرد. ما بیشتر از همه منتظر روبات‌های پزشک هستیم.

مشاغل محدودی که در امان هستند

در دوران ریاست جمهوری اوباما، گزارشی از طرف رئیس‌جمهوری منتشر شد که شامل پیش‌بینی‌های نگران‌کننده‌ای می‌شد: در 5 سال آینده، احتمال جایگزینی افراد دارای درآمد 20 دلار در ساعت توسط روبات‌ها حدود 83 درصد است و افرادی که برای هر ساعت کار 40 دلار دریافت می‌کنند، 31 درصد احتمال از دست دادن مشاغل خود و به دست گرفتن آنها توسط روبات‌ها پیش‌بینی می‌شود. ظاهرا ظهور روبات‌ها قریب‌الوقوع است.

چاره چیست؟ واکنش مردم پس از ظهور روبات‌ها چه خواهد بود؟

اول اینکه پیشرفت تکنولوژی نه خوب است و نه بد اما باید وجود آن را قبول کنیم. هیچ دلیلی برای نگرانی و مطمئنا هیچ دلیلی برای نوشتن داستان‌هایی با عنوان «روز‌های خوب گذشته» وجود ندارد، چون به هیچ‌کس کمکی نخواهد کرد، تنها کاری که باید انجام بدهیم وفق دادن خودمان با شرایط است. برای وفق دادن خودمان با این تغییرات لازم است نحوه تکامل همکاری انسانی-ماشینی را به‌طور کامل درک کنیم. شاید کمی پیچیده باشد اما شدنی است. همه می‌دانیم که یادگیری ماشینی و روبات‌ها، جایگزین خیلی از مشاغلی که نیازمند درک ساده از وظایف هستند، خواهد شد. هدف این است که از قابلیت‌های شناختی پیشرفته انسان‌ها جهت انجام وظایف و مشاغلی که درک و انجام آنها برای روبات‌ها غیرممکن است بهره ببریم و به این ترتیب است که همکاری انسانی-ماشینی به‌عنوان بهترین نگرش و راه‌حل ممکن قابل اجرا خواهد بود.

با این استراتژی و با استفاده از قابلیت‌هایمان می‌توانیم عملکرد بهتری نسبت به همتاهای ماشینی خود در انجام وظایف مشترک انسانی-ماشینی به نمایش بگذاریم. در گذشته انسان همواره از ابزارها استفاده کرده اما حالا قرار است با ابزارها همکاری داشته باشد. شاید تشکیل تیم‌های قدرتمند انسانی- ماشینی باعث بقای افراد در سمت‌هایشان نشود اما از آنجایی که باعث درک بهتر افراد از جهت‌گیری صحیح وظایفشان در آینده و تبدیل دارایی‌های معنوی به ثروت مادی می‌شود، به‌عنوان مسیری روشن جهت ادامه‌ حرفه‌ کنونی افراد به بهترین نحو ممکن، ایفای نقش خواهد کرد.

روبات استثنایی گوگل

شرکت روبات‌سازی Boston Dynamics که سال 2013 توسط شرکت گوگل خریداری شد، یکی از مشهورترین سازنده‌های صنعت روبات‌سازی است که تاکنون محصولات جالبی مانند BigDog و Spot را طراحی و تولید کرده است. حالا خبرهای جدید حاکی از این است که روبات جدیدی با پاهای بلند و چرخ دار، توسط این شرکت تولید شده است که Handle نام دارد. Marc Rainert، مدیر عامل شرکت بوستون دینامیکز، نام این روبات را «نایتمر» –کابوس- گذاشته است که متخصصان صنعت روباتیک دنیا را به حیرت واداشته است. یکی از محققان روباتیک در دانشگاه واشنگتن Vikash Kumar، درباره هندل گفت: «این روبات واقعا خارق‌العاده است و تاکنون مشابه آن را در هیچ جای دنیا ندیده‌ایم. حرکات دینامیکی و قدرتمند هندل، تاثیرگذارترین ویژگی آن است».

ویژگی استثنایی هندل، قدرت و سرعت آن در حرکت است که به‌صورتی طراحی شده است تا بیشترین شباهت را به حرکت یک موجود زنده داشته باشد. روبات‌ها معمولا زیاد انعطاف‌پذیر نیستند، سرعت کمی دارند تا دقت بیشتری داشته باشند و با احتیاط فراوان حرکت می‌کنند. به علاوه، این روبات قد بلند 185 سانتی، قادر است 14 کیلومتر بدود، تا یک متر و 20 سانتیمتر به‌صورت عمودی بپرد، 45 کیلو بار(میزان باری که تقریبا هم وزن خود اوست) را با خود حمل کند یا مانند یک اسکیت‌باز حرفه‌ای بچرخد. گوگل، در سال 2013 شرکت بوستون دینامیکز را تحت مدیریت Andy Rubin – یکی از موسسان پلت‌فرم اندروید- خریداری کرد و 300مهندس روباتیک را به این مجموعه افزود، اما روبین سال 2014 از این شرکت خارج شد و شرکت گوگل از آن بعد تصمیم گرفت تا بوستون دینامیکز را بفروشد که تا کنون موفق نشده است. تیم بوستون دینامیکز با وجود انتشار خبر فروش این شرکت، نا امید نشدند و موفق شدند امسال هندل غول آسا را تولید کنند.

منبع : اقتصاد آنلاین