یکی از محبوب ترین خورشت های جنوب کشورمان، قلیه ماهی نام دارد. این غذا که بیشتر در شهر های بوشهر و هرمزگان پخته می شود، دارای انرژی زیادی است که در سلامتی نقش بسزایی دارد. این غذا با ترکیب ماهی و تمر هندی و سیزیجات معطر، سرو می شود. در این مطلب روش صحیح پخت این غذا را به طور ویژه برایتان بیان خواهیم کرد.

معمولا شهرهای جنوبی هریک قلیه ماهی را به شکلی متفاوت درست میکنند اما ترکیب سبزی ها  و چاشنی ها تقریبا مشابه است و تفاوت اصلی در نوع ماهی مصرف شده است مثلا در بندر عباس از ماهی شیر استفاده میکنند ، در اهواز از میش ماهی و ماهور استفاده کرده و بغضا میگو هم در کنار آن قرار میدهند.

اما شما به سلیقه ی خود و با توجه به مزاج خود میتوانید از بین انواع مختلف ماهی های جنوب یکی را برای طبخ انتخاب بفرمایید اما دقت فرمایید که بهتر است از ماهی هایی استفاده بفرمایید که گوشت لخم دارند بهترین گزینه ها برای شما میتواند ماهی های سنگسر ، هامور ، شیر ، سرخو ، شوریده و سکن باشند.

ماهی

 

از نکته های مهم در رابطه با این خوراک خوشمزه میتوان به سالم بودن آن اشاره کرد چرا که برای ترش کردن آن از نمک استفاده نمیشود و طعم ترشی بوسیله تمر هندی تامین میشود از طرفی دیگر یک غذای خوش خوراک با ماهی است که همگی با فواید بی شمار ماهی آشنا هستیم از آنجاییکه گوشت قرمز برای افرادی که دارای کلسترول و چربی هستند مناسب نیست بنابراین استفاده از ماهی در نوع های مختلف گزینه ی خوبی است از طرف دیگر روغن بکاررفته در این خورش خیلی کم است بنابراین جز غذاهای کم چرب به حساب می آید.

در این مطلب میخواهیم طرز تهیه قلیه ماهی را به ساده ترین روش برای شما آموزش دهیم امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. موادی که برای تهیه قلیه ماهی نیاز دارید شامل موارد زیر میباشد.

یک کیلو ماهی پوست گرفته و پاک شده به همراه یک عدد بوته سیر و یک پیاز بزرگ ، سبزی برای این مقدار ماهی 300 گرم کافیست که شامل گشنیز و شنبلیله است ، یک بسته تمر هندی به همراه یک لیوان رب یا آب گوجه به همراه ادویه جات به سلیقه ی خودتان که البته حتما باید فلفل هم در طبخ استفاده کنید تا طعم تندی داشته باشد.

دستور پخت قلیه ماهی

ابتدا پیاز و سیر را خرد کرده و داخل یک تابه با کمی روغن تفت دهید تا کمی سرخ شود سپس سبزی ها را که شامل 150 گرم شنبلیله و 150 گرم گشنیز میباشد را داخل تابه ریخته و به همراه پیاز تفت دهید ، میزان سرخ شدن سبزیها بستگی به سلیقه ی خودتان دارد ولی معمولا جنوبی ها سبزیهای چنین خوراک هایی را زیاد تر از حد معمول سرخ میکنند ولی کاملا سلیقه ایست . پس از سرخ شدن سبزیها ماهی را که از شب قبل یا حداقل چند ساعت قبل طعم دار کرده اید را تکه تکه کنید و به سبزی و پیاز اضافه بفرمایید تفت دهید در این مرحله میتوانید ادویه های مورد علاقه ی خود را هم اضافه کنید ولی در دستور اصلی ادویه ها شامل فلفل ، زردچوبه و نمک است ولی استفاده از ادویه های جنوبی طعم قلیه ماهی را بسیار بهتر میکند

در یک کاسه کمی آب ولرم ریخته و تمره هندی را در آن حل کنید پس از حل شدن کامل از یک صافی عبور دهید تا هسته ها جدا شوند به این ترتیب شما شیره تمر هندی را تهیه کرده اید بعد از سرخ کردن ماهی و سبزی ها و اضافه کردن ادویه ها شیره تمر هندی را به همراه رب گوجه فرنگی یا آب گوجه اضافه کنید شعله را ملایم کرده و اجازه دهید تا آرام آرام تمامی مواد پخته شود.

خبرپو