داروی بیهوشی هالوتون علاوه بر اینکه دارای عوارض کبدی است ، قدرت دفاعی بدن را نیز کاهش می دهد.
دکتر محمد مهدی قیامت در گفت و گو با خبر نگار سلامت نیوز اظهار داشت : مصرف  این داروی قدیمی بیهوشی در کشور ما زیاد است که خوشبختانه در سالهای اخیر شاهد کاهش مصرف ان بودیم اما همچنان به عنوان بیشترین داروی بیهوشی در بیمارستانهای ما استفاده می شود.

وی گفت : تقریبا 20 درصد  ‬درصد بيماراني كه با اين دارو در اتاق عمل بيهوش مي‌شوند، دچار عوارض كبدي مي‌شوند و آن دسته از بيماران كه زمينه مشكلات كبدي دارند، با يك بار تماس با اين دارو، دچار عارضه كبدي خواهند شد. اگر عمل جراحي تكرار شود يا مدت زمان عمل طولاني باشد، عوارض دارو بيشتر مشخص مي شود. همچنین یکی از عوارض این داروها مدت طولانی به هوش آمدن آنهاست  که مجب نگرانی و دلشوره همراهان بیمار می شود.

رئیس انجمن بیهوشی ایران افزود : هالوتان يك نوع‌داروي تبخيري بيهوشي است كه به خاطر عوارض جانبي، دیگر  در شبكه‌هاي بهداشت و درمان جهان مورد استفاده قرار نمي‌گيرد. اما در ایران نزدیک به 30 سال است که از این دارو استفاده می شود.

وی یادآور شد خوشبختانه دستور حذف داروي بيهوشي هالوتان توسط شوراي بررسي و تدوين دارويي كشور در معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي صادر شده است و امیدواریم تسهیلات لازم جهت استفاده های داروهای جایگزین هالوتون فراهم شود.


بیشتر بخوانید: معرفی کامل داروهای هوشبری