اعتماد بین زوج ها ارزش بسیار والایی دارد. اما فقط با گفتن یک دروغ این سازه محکم کم کم شروع به سست شدن کرده و اعتماد را در یکدیگر خدشه دار می کند. برخی از افراد فکر می کنند که با گفتن دروغ می توانند زندگی بهتری را داشته باشند اما سخت در اشتباهند، آنها به راحتی آب خوردن کام زندگی را تلخ می کنند.

این سوال برای هر فردی پیش می آید که چگونه بفهمد که همسرش دروغ یا راست می گوید. برای شناختن افراد دروغگو بر مبنای زبان بدن می توان به چشم ها اتکا کرد؛ آن ها دروغ نمی گویند.

اگر همسرتان به شما دروغ بگوید نمی تواند مستقیم به شما نگاه کند؛ همچنین چشم های آنها به نقاط مختلف حرکت می کند. در عین حال، آنها معمولا از نگاه مستقیم احساس ناراحتی می کنند و سعی می کنند مستقیم نگاه نکنند. فرد دروغگو معمولا هنگام حرف زدن حرکات اضافی زیادی دارند و زیادی تپق می زنند و از اشتباهات فراوان گفتاری به سرعت می گذرند. همچنین آنها همیشه کلی گویی می کنند و بارها این کلیات را تکرار می کنند و همه تلاش شان این است تا خودشان را قانع کنند. هنگامی که سعی دارید در مورد موضوع مورد بحث از افراد دروغگو سوال کنید، بلافاصله موضوع بحث را عوض می کنند و حتی اگر سوال را متوجه شوند این طور وانمود می کنند که سوال را نشنیده اند. و با این کار به بحث خاتمه می دهند. از طرفی اگر قدری به صحبت آنها شک دارید شما را متهم به بی اعتمادی می کنند و خیلی سریع با این کار به بحث خاتمه می دهند.

◊ یک راهکار طلایی

قبل از این که بخواهید درباره دروغگویی همسرتان با او حرف بزنید بسیار مهم است که حسابی فکر کنید و پاسخ های او را پیش بینی کنید. اگر به جواب های احتمالی او فکر نکنید به طور حتم نمی توانید به درستی با او صحبت کنید و گفت و گوی موثری نخواهید داشت. پس اول از همه سعی کنید، واکنش و تمام جواب های احتمالی او را با توجه به شرایط حدس بزنید. خودتان را آماده کنید که همسرتان حقیقتی را به شما بگوید که شما دوست ندارید بشنوید او ممکن است چیزهایی به شما بگوید که برای تان سخت است. در انتهای صحبت هایتان هم باید تمام حدها را باری هم مشخص کنید و به او بگویید که در چه جاهایی اصلا مجاز نیست که دروغ بگوید. اگر بعضی از دلیل های همسرتان شما را قانع کرد، به طور روشن و واضح به او بگویید که حرف های او را قبول دارید. در این بین بهتر است به او فرصت دهید که خود را اصلاح کند.


گردآوری و تنظیم: ساناز مطبی خامنه 


منبع: ایده آل

لینک مرتبط: پیامدهای منفی دروغگویی