8

کم کردن وزن نیز قانون و قاعده ی خاص خود را دارد ، اگر شما نیز نمی خواهید که مانند بسیاری از افراد که به طور خودسرانه اقدام به این کار می کنند ، دچار مشکل شوید ، بهتر است این نکات را حتما مد نظر داشته باشید.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

رژیم غذایی که برای لاغری در نظر گرفته می شود باید:

ـ تامین کننده انرژی مورد نیاز روزانه باشد.

ـ تامین کننده ریزمغذی ها باشد.

ـ براساس فرهنگ غذایی خاص کشورها باشد.

ـ تنوع لازم را داشته باشد.

در یک رژیم غذایی اصولی کاهش وزن تدریجی است. به طوری که حداکثر حدود یک کیلوگرم در هفته مجاز به کاهش وزن هستیم. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامه خود را اجرا کنید.

 

 

آیا می دانید چگونه وزن کم کنید

چاقی مساله ای است که در سراسر جهان میلیون ها انسان را رنج می دهد. همه ساله مقادیر زیادی پول صرف مبارزه با چاقی می شود و برای لاغر شدن تاکنون صدها روش و متد پیشنهاد شده است. مشکل مهم این است که چاق ها هم زمان با فکر لاغر شدن حاضر نیستند از لذت خوردن دست بکشند. حقیقت این است که متاسفانه هنوز یک فرمول کاملا عملی ابداع نشده که انسان بتواند با استفاده از آن به طور قطع وزن خود را از دست بدهد یا چیزی بخورد که باعث کاهش وزن شود؛ ولی غذاهایی وجود دارد که در آنها عواملی است که ما را در لاغر شدن؛ تناسب اندام و حفظ سلامتی یاری می دهند.

 

 

چگونه وزن از دست می دهید

معمولا افراد از لحاظ از دست دادن وزن به سه گروه تقسیم می شوند.

۱) گروهی که سریع وزن از دست می دهند.

۲) گروهی که به طور متوسط و بدون رنج زیاد وزن از دست می دهند.

۳) آنهایی که کند وزن کم می کنند.

گروه اول با کوچک ترین تغییری در روال زندگی یا مصرف موادغذایی چاق و لاغر می شوند. گروه دوم معمولا قادر به کنترل وزن خود بوده و بیشتر از ۱۵ کیلو اضافه وزن ندارند. گروه سوم برای لاغر کردن خود باید خیلی تلاش کنند. البته معمولا افراد این گروه رژیم را کاملا رعایت نمی کنند؛ بین غذاها چیزی نمی خورند و کارهای بدنی شان بسیار کم است. پس قبل از پیروی از هر نوع رژیم؛ با تجربه ای که از وضعیت بدن تان به دست آورده اید، باید تعیین کنید که جزو کدام دسته هستید و در این مورد از پزشک معالج یا مشاور تغذیه خود راهنمایی های لازم را درخواست کنید.

 

 

چگونه با چاقی برخورد کنیم

اولا تعیین میزان و درجه چاقی براساس جداول و ضرایبی صورت می گیرد که برای همین منظور با توجه به حد نرمال و استاندارد هر جامعه ای تعیین شده است، دوما اگر می دانید که اضافه وزن دارید، در درجه اول باید به دنبال علت آن باشید.

آیا بیماری خاصی دلیل آن است؟

ـ آیا تغییری در برنامه غذایی خود داده اید؟

ـ آیا روش های تهیه و طبخ غذایی شما بهداشتی است؟

ـ آیا زمینه ارثی برای چاق شدن دارید؟

ـ آیا به اندازه کافی فعالیت می کنید؟

معمولا اضافه وزن در حدود حداکثر تا یک پنجم وزن طبیعی را می توان به آسانی با افزایش میزان فعالیت و نظارتی صحیح بر مقدار غذایی دریافتی روزانه متعادل کرد. در موارد دیگر به کمک آزمایشات کلینیکی؛ چاقی علت یابی شده و به طبع با درمان مناسب وزن نیز کنترل می شود و برای درمان آن راه هایی اندیشیده می شود.

محققان هفت سازمان بزرگ بهداشتی دنیا معتقدند که شما می توانید بیماری هایی مانند مرض قند؛ سرطان؛ بیماری های قلبی؛ عروقی؛ بیماری های خونی و بیماری های ریوی را به شرط رعایت نکات زیر کنترل کرده و از شر آنها در امان بمانید:

ـ غذایی که می خورید از همه موادغذایی بوده و متنوع باشد.

ـ از چربی ها به خصوص چربی های اشباع شده پرهیز کنید.

ـ از مصرف نمک اضافه به همراه غذا دوری کنید.

ـ روزانه بین شش، هشت لیوان آب بنوشید.

ـ در برنامه غذایی خود بیشتر از انواع منابع پروتئینی گیاهی استفاده کنید.

ـ مصرف میوه ها و سبزیجات را کم کم بالا ببرید و سعی کنید این مواد را بیشتر به صورت خام میل کنید.

ـ برای دوری از چاقی از مشکلات فکری، استرس و اضطراب بیهوده بپرهیزید. در ضمن باید خواب خوب و مناسب داشته باشید، یعنی در شبانه روز حداقل شش ساعت خواب آرام و راحت داشته باشید.