آلرژی

هر شخصی امکان ابتلایش به آلرژی وجود دارد و این بیماری مخصوص به افراد خاصی نیست.ریختن آب از چشم،عطسه کردن،آبریزش بینی و … از علامت های آلرژی میباشند.در محیط شما هم میتواند عواملی وجود داشته باشند که سبب بوجود آمدن آلرژی و شدید شدن آن میشوند.چگونه میتوان در خانه آلرژی را از خود دور کرد؟

گذاشتن پادری پشت در

بسیاری از محرک های آلرژی، مانند گرده، از طریق کفش به خانه شما وارد می شوند. از دوستان و خانواده خود بخواهید تا قبل از ورود به خانه آنها را تمیز کنند. یک پادری پلاستیکی انتخاب کنید تا تمیز کردن آن آسانتر باشد. بهتر است، از میهمانان بخواهید کفش های خود را بیرون درآورند.

تمیز کردن هوا با فیلتر HEPA (فیلتر ضد آلرژی)

این کار می تواند ۹۹٪ از ذرات کوچکی که آلرژی زا هستند را مهار کند. این روش برای از بین بردن شوره و گرده حیوانات خانگی بهترین کار است، اما نه به خوبی کاربردی که برای گرد و غبار دارد. به دنبال واحدهای آزمایش شده توسط انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی باشید که میزان ارائه هوای پاک (CADR) را فهرست می کنند. اطمینان حاصل کنید که شماره آن حداقل دو سوم فوت مربع اتاق باشد.

فیلتر اجاق را بهبود بخشید.

فیلتر کاغذی پیله دار با کارایی ۷ تا ۱۳ را امتحان کنید. آنها تقریبا می توانند همانند فیلتر HEPA موثر باشند. و یا به دنبال نوع الکترواستاتیک باشید که از الیاف باردار شده (برق) برای به دام انداختن آلرژن ها استفاده می کنند. به منظور حفظ کارایی خوب، فیلترها را هر سه ماه یک بار عوض کنید. گزینه گران تر فیلتر HEPA کامل خانه یا الکترواستاتیک است که به سیستم گرمایش و تهویه مطبوع شما اضافه می شود.

پاک کننده الکترونیکی هوا

این دستگاه ها از فیلتر و یا فن استفاده نمی کنند. در عوض، آنها بار الکتریکی بر روی ذرات آلاینده را تغییر می دهند. هرچند، برخی از این محصولات، ازن آزاد می کنند، که گاهی اوقات می توانند موجب شوند آلرژی شما بدتر شود. شما می توانید آنها را از یک اتاق به اتاق دیگر ببرید، آن را روی بخاری قرار دهید، و یا روی سقف بگذارید.

شستشوی مجرای بینی

اگر مجراهای بینی خود را پاک کنید می توانید علائم آلرژی را تسکین دهید. ظرفی را با آب نمک ولرم تهیه شده با آب استریل یا آب مقطر پرکنید و یا از آب شیر جوشیده سرد شده استفاده کنید. سر خود را روی سینک خم کنید، سپس مایع را به یک سوراخ بینی بریزید و اجازه دهید از دیگری تخلیه شود. همچنین می توانید از یک سرنگ و یا بطری شستشو استفاده کنید.

داروهای آلرژی بدون نسخه

داروهای آلرژی به شکل قرص، قطره های چشمی و اسپری های بینی هستند. قرص های آنتی هیستامین موجب تسکین عطسه، آبریزش چشم، و آبریزش بینی می شوند. ضد احتقان ها برای گرفتگی بینی موثرند. در صورتی که چشمهای شما خارش دارند از قطره های آنتی هیستامین استفاده کنید. اسپری های بینی آلرژی از عطسه و آبریزش بینی جلوگیری می کنند. اسپری های بینی ضد احتقان اینگونه نیستند. اگر بیش از ۳ روز از آنها استفاده کنید، می توانند موجب شوند گرفتگی بینی بدتر شوند.

دستگاه بخور و دستگاه کاهش دهنده رطوبت

ذرات گرد و غبار – موجودات کوچک که در رختخواب، مبل، فرش و زندگی می کنند – می توانند محرک های آلرژی باشند. آنها در هوای گرم و مرطوب رشد می کنند، بنابراین در صورتی که رطوبت داخل خانه را پایین نگه دارید می توانید با آنها مبارزه کنید. اما هوا بیش از حد خشک می تواند بینی شما را تحریک کند و موجب بدتر شدن علائم شما شوند. با ایجاد رطوبت در منزل خود بین ۳۰٪ و ۵۰٪ تعادل را برقرار کنید. شما می توانید با وسیله ای به نام رطوبت سنج، بر رطوبت نظارت داشته باشید.

نو کردن رختخواب

در صورتی که گرد و غبار را از تشک و بالش خود دور کنید، می توانید از برخی حملات آلرژی جلوگیری کنید. بالش و آسترهای پر شده از الیافی که ساخته دست بشر هستند را به جای پرهای حیوانات انتخاب کنید، آنها کمتر احتمال دارد محرک علائم آلرژی باشند. بالش مبلمان نیز به همین صورت می باشد.

کاور کردن

بالش، تشک و خوشخواب خود را با کاورهای ضد آلرژی بپوشانید. قیمت آنها بسته به اندازه رختخواب شما دارد.

لباس های تمیزکاری خود را بهتر کنید.

لباس های کهنه را که موجب پراکندن ذرات آلرژی زا هنگام تمیزکاری می شوند با لباس های میکروفایبر تعویض کنید. برخلاف حوله پنبه ای یا تیشرت کهنه، جنس میکروفایبر دارای الیاف هایی با بار الکترواستاتیک است که ذرات گردوغبار را جذب کرده و به دام می اندازند. شستن این لباس ها با ماشین لباس شویی امکانپذیر است، می توانید برای وسایل حساس و ظریف یا غیرقابل دسترس دستکش میکرفایبر و برای وسایل الکترونیکی دستمال مخصوص تهیه کنید.

از ماسک و دستکش استفاده کنید.

کارهای منزل و کارهای حیاط محرک های آلرژی بسیار زیادی از گرد و غبار گرفته تا شوره حیوانات خانگی و خاک و برگ را به وجود می آورند. این مشکلات را با ماسک ایمنی و ارزان برطرف کنید. هنگامی که در بیرون و داخل خانه تمیز کاری انجام می دهید از دستکش استفاده کنید.

استفاده از جارو برقی هپا (HEPA )

یک بار در هفته جارو کشیدن می تواند به دفع آلرژن ها در منزل شما کمک کند، اما جاروبرقی های معمولی می توانند گرد و غبار و محرک های آلرژی را در هوا به حرکت در آورند. در عوض، اگر از جاور برقی با فیلتر قابل جایگزینی HEPA یا با کیسه دوبرابر استفاده کنید، می توانید آنها را به دام بیندازید.

تمیز کردن با بخار شوی

بخار شوی کمک می کند تا از گرد و غبار روی فرش و مبلمان های روکش دار خلاص شوید. شما می توانید یک بخار شوی از فرشگاه اجاره کنید و یا یکی از آنها را بخرید. برخی از تولید کنندگان راه حل های تمیز کردن که به طور خاص برای کنترل محرک آلرژی طراحی شده اند را ارائه می دهند. پس از استفاده از بخار شوی برای تمیز کاری جارو برقی بکشید تا از آلرژن های مُرده رهایی یابید.

نابود کردن کپک ها

کپک ها عاشق محیط های گرم و مرطوب مانند آشپزخانه و حمام هستند. برای خلاص شدن از شر آنها، شما باید این مکان ها را تمیز، ضد عفونی، و خشک کنید. با صابون، آب، و یک برس سفت حمام و آشپزخانه را تمیز کنید. با یک محصول کپک کش که دارای ۵٪ سفید کننده کلر است این مکان ها را ضدعفونی کنید، و یا از پراکسید هیدروژن یا سرکه استفاده کنید. نشتی ها را بررسی کنید، و از اگزاست فن (سیستم های مکنده) برای جلوگیری از نشتی در آینده استفاده کنید.

شستشو جای خواب و موهای حیوانات خانگی

در صورتی که تماس خود را با موهای حیوانات خانگی به حداقل برسانید، شما می توانید علائم آلرژی خود را کاهش دهید. به صورت مکرر از یک شامپوی ملایم برای شستن حیوانات خود استفاده کنید. اگر گربه شما حمام کردن را دوست ندارد، حداقل پوست آن را با لیف مرطوب حمام مرطوب تمیز کنید. همچنین می توانید دستمال مرطوب مخصوص حیوانات خانگی خریداری کنید. از رختخواب های پلاستیکی استفاده کنید چون می توانند کاملا تمیز شوند، و یا حداقل یک بار در هفته ملافه آن را در آب داغ بشویید.

اسباب بازی های قابل شستشو بخرید.

اسباب بازی های مختلف شوره و گرد و غبار همچنین گرد و خاک را جمع می کنند. زمانی که اسباب بازی می خرید به برچسب آنها دقت کنید و مطمئن شوید شستن آنها امکان پذیر است. هر هفته آنها را در ماشین لباسشویی با آب گرم بشویید. آنها روی قفسه قرار دهید و یا در یک تور آویز کنید، اما روی تخت نگذارید. اسباب بازی های چوبی یا پلاستیکی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

منبع : راستینه