عید نوروز، یکی از بزرگترین و طولانی ترین تعطیلات ماست که همگی انتظار داریم به بهترین نحو، مدیریت شود و بهمون خوش بگذره. شاید بیشترین زمان تعطیلی است که می توانیم در کنار خانواده بهمون خوش بگذره. اما آن دسته از بچه هایی که پدر و مادرشان از هم جدا شده اند، وضعیت متفتوت تری دارند که پدر  و مادر این بچه ها، باید بیشتر از همیشه مراقب فرزندانشان در این تعطیلات باشند.

وقتی که طلاق در خانواده‌ای اتفاق افتاده باشد، بسیاری از والدین و بچه‌های این خانواده‌ها در خودشان احساس آشفتگی، ناامیدی، تعارض و ناکامی می‌یابند. در این زمان از سال مهم است که به یاد داشته باشید، موقعیت تعطیلات بعد از طلاق، استرس‌زا نیست و زمانی است که والدین قادرند در وهلهٔ اول به نیازهای کودکانشان رسیدگی کنند. در ادامه چند شاخص ارائه شده است که با کمک آن‌ها جشن سال نو در دوران بعد از طلاق، می‌تواند برای شما و بچه‌هایتان کم‌تر استرس‌زا باشد.

درک کنید که نیاز به انطباق با انتظاراتتان دارید
تلاش کنید بر نیازهای بچه‌هایتان تمرکز کنید و متوجه باشید که چگونه تصمیماتتان دربارهٔ تعطیلات به طور مستقیم بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد. به آنچه آن‌ها تمایل دارند فکر کنید و اینکه چه چیزهایی برای آن‌ها در این روزها مهم‌تر هستند.

برنامه‌هایتان دربارهٔ تعطیلات را به بچه‌ها اطلاع دهید
بچه‌ها نیاز دارند بدانند در تعطیلات کجا می‌روند و با چه کسی. از کودکتان برای داشتن ارتباط با والد دیگر و اعضای فامیل در طی این زمان خاص حمایت کنید.

از بحث‌کردن دربارهٔ اینکه بچه‌ها تعطیلاتشان را در کجا بگذارنند پرهیز کنید
به خاطر داشته باشید آنچه برای بچه‌ها مهم است این نیست که آن‌ها با چه کسی روزهای عیدشان را سپری می‌کنند. برای آن‌ها مهم است که والدینشان دربارهٔ اینکه چه کسی با او در تعطیلات باشد، با هم جنگ نکنند. بعد از طلاق، تقسیم روزهای تعطیلات عید برای والدین جداشده چالش‌برانگیز است؛ اما به خاطر بچه‌ها، با هم دعوا نکنید و سعی کنید تنش‌هایتان را به حداقل برسانید.

اگر می‌خواهید با فرزندتان به مسافرت بروید، به والد دیگر اطلاع دهید
اگر می‌خواهید همراه با فرزندتان به سفر بروید به والد دیگر اطلاع دهید. به او جزییات سفرتان را بگویید که چه موقع و کجا می‌روید و نیز اینکه چگونه او می‌تواند با فرزندش در تماس باشد.

به بچه‌تان کمک کنید هدایایی را برای والد دیگر بخرد یا بسازد
بچه‌ها نیاز دارند که در این روزها شادی هدیه‌دادن را تجربه کنند. با کمک به او برای خریدن یا ساختن یک هدیه برای والد دیگر به فرزندتان پیام می‌دهید که شما، علی‌رغم طلاق، حامی رابطه‌اش با والد دیگر هستید.

بر داشتن یک تعطیلات خاص و متفاوت تمرکز کنید
کودکتان را دعوت کنید تا به شما برای داشتن یک مراسم جدید و متفاوت برای عید کمک کند. این خوب است که او هم در خانه پدر و هم در خانه مادرش به روش‌های متفاوتی امکان برگزاری جشن سال نو را داشته باشد. ممکن است تمایل داشته باشید که با فرزندتان دربارهٔ مراسم سال نو در سال‌های قبل صحبت کنید و از او بخواهید که فکر کند تا روش‌هایی را برای نوشدن شیوه‌های برگزاری این جشن در نظر گیرد. می‌توانید روش‌های قدیمی و نو را با هم ترکیب کنید.

تلاش نکنید در طول تعطیلات احساس گناه داشته باشید
والدین فرزندان طلاق اغلب دربارهٔ اینکه طلاق چقدر برای بچه‌هایشان سخت است احساس گناه می‌کنند. گاهی اوقات ما به این احساس گناه حاصل از طلاق، با افراط در بخشش کودکانمان و نادیده‌گرفتن رفتارهای منفی او در طول تعطیلات واکنش نشان می‌دهیم.

با همسر سابقتان رقابت نکنید
از افتادن در رقابت با همسر سابقتان در دادن هدیه به فرزندتان یا خرید هدایایی که می‌دانید همسر سابقتان با آن موافق نیست یا در خانه دارید اجتناب کنید. تا جایی که امکان دارد تلاش کنید در انتخاب هدیه برای فرزندتان با همسر سابقتان هماهنگ باشید.

تلاش کنید شوخ‌طبع و انعطاف‌پذیر باشید
گاهی اوقات نیاز است که برای وفق‌یافتن با نیازهای فرزندانتان در برنامه‌هایتان برای تعطیلات سال نو تجدیدنظر کنید یا آن را تغییر دهید. موقعی که با یک تصمیم دربارهٔ تغییر برنامه‌ها مواجه می‌شوید، ممکن است این سئوال کمکتان کند که از خود بپرسید، چه چیزی این سال را با تعطیلات سال‌های گذشته متفاوت کرده است؟

زمان‌هایی که فرزندتان با همسر سابقتان است از زمانتان به صورت مثبت استفاده کنید
صرف روزهای تعطیلات سال نو بعد از طلاق، بدون حضور فرزندتان واقعاً سخت است. برای اینکه سختی این روزها را کم کنید با دوستان نزدیکتان و اعضای خانواده‌تان برنامه‌هایی را ترتیب دهید یا از این زمان برای انجام کاری ویژه برای خودتان استفاده کنید.

منبع: بهداشت نیوز