با این مواد چای خود را به معجون معجزه آسا تبدیل کنید

2

نوشیدنی که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد چای می باشد ، این نوشیدنی در کشور ما یکی از پر مصرف ترین مواد به شمار می رود و می توان گفت اکثر ما ایرانی ها در طول روز یک لیوان چای می نوشیم. اما چه چیز هایی می توان به چای اضافه کرد؟

اگر چه امروزه بسیاری از خانم های خانه دار از هل برای خوشبو کردن و معطرشدن چای استفاده می کنند و از فواید آن در بهبود بو و عطر انواع چای و برخی از غذاها و خوراک ها آگاهند اما شاید کمتر درباره خواص دارویی و درمانی این دانه گیاهی خوشبو مطلع باشند. دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی در این شماره خواص درمانی متعددی را از دانه گیاهی هل با خوانندگان سیب سبز در میان می گذارد و به خانم ها توصیه می کند، حتما دانه گیاهی هل را در سبد گیاهان دارویی خود در خانه نگهداری کنند.

 

 

دارویی برای شب ادراری کودکان

شب ادراری در کودکان یکی از شایع ترین اختلال های دستگاه ادراری محسوب می شود که به راحتی با کمک نسخه ای ترکیبی از دانه های هل قابل درمان است. برای این منظور کافی است دم کرده دانه های هل را به کودک بخورانید. بنابراین یک قاشق غذاخوری هل را از وسط بشکانید و در یک لیوان آب جوش ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم کنید. سپس این چای را از صافی بگذرانید و به کودک بخورانید. نوشیدن این چای کمک می کند تا شب ادراری کودک برطرف شود.

 

 

نسخه ای برای افراد چای خور

درمانگران طب سنتی بر این باورند که نوشیدن چای موجب ضعیف شدن قلب، روده ها و بروز اختلال در هضم و جذب مواد غذایی در بدن می شود و اگر این روند به طور مداوم استمرار داشته باشد موجب بروز اختلال هایی در بدن شده و سرانجام منجربه ابتلا به برخی بیماری ها می شود. بنابراین این درمانگران توصیه می کنند، افرادی که عادت دارند روزانه بیشتر از ۳ فنجان چای مصرف کنند بهتر است چای خود را با دانه های گیاهی هل دم کرده و بنوشند تا به این ترتیب هل از میزان عوارض احتمالی چای در بدن آنها بکاهد.

 

 

پیشگیری و درمان بدبویی دهان

یکی از شیوه های طبیعی و بسیار راحت در پیشگیری از ابتلا و درمان بدبویی دهان به وقت خوردن غذاهایی سرشار از سیر و پیاز آن است که هنگام تهیه این غذاها از دانه های هل استفاده کنیم. به عنوان مثال در هنگام تف دادن یا پختن غذا می توانید ۲ ۱ دانه گیاهی هل را به گوشت، پیاز و سیر اضافه کنید و به این ترتیب عطری بسیار خوشایند به غذا بدهید. اگر فراموش تان شد از این شیوه برای بهبود بوی غذا کمک بگیرید، می توانید با نگه داشتن یک دانه هل شکسته شده در دهان پس از مصرف غذا به بهبود بوی بد دهان خود کمک کنید.

 

 

درمان تهوع دوران بارداری

خانم های بارداری که مبتلا به تهوع و بی حالی ناشی از بارداری هستند و احساس می کنند این روند در مدت زمان بارداری آن ها موجب آزارشان می شود می توانند با کمک این نسخه این مشکل را پشت سر بگذارند. این گروه کافی است یک فنجان از دم کرده دانه هل را بنوشند یا یک دانه هل را در دهان خود برای مدت کوتاهی نگه دارند. این دانه گیاهی کمک می کند، علاوه بر برطرف شدن تهوع ناشی از بارداری از میزان کسالت و بی حالی آن ها نیز کاسته شود.

 

 

خاصیت های طلایی از هل

دانه های هل به تنهایی یا با ترکیب با گیاهان دارویی دیگر خواص درمانی ویژه ای پیدا می کنند که برخی از آن ها را مرور می کنیم. یکی از بهترین روش ها برای تسکین و بهبود زخم های دهانی پس از جلسه دندان پزشکی، قرقره کردن و مزه مزه کردن چای هل در دهان است. افرادی سیگاری یا افرادی که مبتلا به سینوزیت هستند می توانند با نوشیدن مستمر دم کرده دانه هل برای درمان ترشحات گلویی خود اقدام کنند. برای درمان سرماخوردگی های طولانی کافی است ۸ عدد هل، ۸ عدد فلفل سیاه هندی، ۸ عدد میخک، ۲ قاشق غذاخوری زنجبیل تازه و خرد شده، ۲بند انگشت دارچین نکوبیده را مخلوط کرده و آن ها را با یک لیتر آب جوش ۲۰ دقیقه دم کنید، سپس این مخلوط را از صافی بگذرانید و به بیمار مبتلا به سرماخوردگی به ویژه در فصل های سرد سال بدهید. این مخلوط خیلی سریع حال او را بهبود می بخشد.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۴:۳۸
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.