برای اولین بار و به صورت آزمایشی اتوبوس های اتوماتیک و خود ران بدون نیاز به راننده در کالیفرنیا شروع به حرکت کردند،در این نوع اتوبوس ها هوش مصنوعی مدیریت کنترل هوشمند دستگاه را به عهده دارد و هیچ فرد پشتیبان در اتوبوس حضور ندارد.استفاده آزمایشی از دو اتوبوس کاملا خودران و بدون نیاز به راننده در کالیفرنیا آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اندرویدهدلاینز، قیمت هر یک از این اتوبوس ها ۲۵۰ هزار دلار است و تعداد صندلی های آنها اندکی کمتر از اتوبوس های عادی است.

نکته جالب این است که برای اولین بار اتوبوس های یاد شده فاقد راننده هستند و برخلاف اتوبوس های خودران قبلی هیچ فردی به عنوان پشتیبان هم در اتوبوس های یاد شده حضور نخواهد داشت تا در شرایط خاص کنترل این اتوبوس ها را در دست بگیرد.

بنابراین هیچ سازوکاری برای حضور افرادی به غیر از مسافران در این اتوبوس ها پیش بینی نشده است. اتوبوس های یاد شده تنها ۱۲ نفر ظرفیت دارند و قرار است در آینده نزدیک در خیابان های کالیفرنیا برای حمل و نقل مسافران به کار گرفته شوند. هر چند در این زمینه تاریخ دقیقی اعلام نشده است.

منابع خبری می گویند احتمال می رود استفاده عمومی از این اتوبوس ها از سال ۲۰۱۸ آغاز شود. در عین حال تمهیدات قانونی برای مشخص کردن شرایط حرکت این اتوبوس ها در خیابان های شهرهای کالیفرنیا در دست بررسی است.

منبع/مهر