هیچ داروی جادویی که پوست شما را  به صورت دائم صاف نگه دارد و موهای شما را برای همیشه ضخیم نگه دارد وجود ندارد. اما استراتژی های ساده به نفع بدن شما  به اندازه بیش از 30 هزار میلیارد راه وجود دارد که از این روند پیری جلوگیری کند.

در بدن شما سلول های بسیاری وجود دارد و هر سلول شامل کروموزم می باشد. در پایان هر کروموزم یک تلومر (یک لایه از DNA اضافی تشکیل شده است که به تقسیم سلول ها کمک می کند) وجود دارد. اما با هر بار تقسیم سلول ها، و در حقیقت کپی آن ها تلومرها دچار مشکل می شوند که این منجر به پیری، بیماری های قلبی، سرطان و دیابت می شوند. شما می توانید اقداماتی را برای محافظت از تلومرهای خود و کم کردن سرعت پیری آنها انجام دهید.

4 رمز ضد پیری

1- تغذیه مناسب DNA:

اسید های چرب امگا 3 ضد التهابی در ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و ماهی تن پیدا شده است. این غذا ها برای تلومرها مانند سپر جلوگیری از آسیب کار می کنند. در انتهای دیگر  این طیف  از غذا های خاص مانند سموم تلومر عمل می کنند. غذاهایی مانند:گوشت قرمز فراوری شده و قند اثرات منفی قوی روی تلومرها می گذارند. در صورت امکان مصرف گوشت خود را به حداقل برسانید و در نهایت از مکمل هایی که طول عمر تلومرها را افزایش می دهند استفاده کنید. هرچند اینکه این مورد موثر باشد هنوز ثابت نشده است.

2- مثبت فکر کردن:

بدبینی و خصومت سخت روی تلومرها اثر می گذارد. استرس روزانه بخشی از زندگی مدرن است. مهم این است که ما چگونه این شرایط را بهبود ببخشیم. همان طور که شما دچار افکار منفی می شوید هورمون های استرس را پمپ می کنید که سبب خرابکاری در ساخت تلومرها می شوند. سعی کنید یک استراتژی فکر کردن برای خود طراحی کنید. صحنه استرس زا را به عنوان یک صحنه فیلم ببینید و فکر کنید شما فقط به عنوان مخاطب در حال مشاهده آن هستید.

3-التهاب و استرس:

ورزش بهترین ابزار برای حفاظت از تلومرها می باشد. انجام ورزش های هوازی و به مدت سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه ممکن است به فعالیت یک آنزیم تلومر کمک کند. البته تمرین بیش ازحد به تلومرها آسیب می رساند.

4- برنامه ریزی تعطیلات خود:

ورزش مدیتیشن برای مدت 6 روز در دفع آسیب تلومرها به مردم کمک می کند. شما می توانید از تعطیلات به عنوان یک فرصت برای تمرین مهارت های انعطاف پذیری جدید استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قدرت مدیتیشن سعی کنید به مدت یک ماه هر روز مدیتیشن را انجام دهید بعد در مورد خوب یا بد بودن آن تصمیم بگیرید.

لینک مرتبط:  6 راهکار ساده برای جوان نگه داشتن سلول ها

دکتر سلام