یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با سرطان تشخیص آن در مراحل اولیه هنگامی که قابل درمان می باشد است. مشکل این است علائم هشدار دهنده برای انواع بسیاری از سرطان ها می تواند بسیار خفیف باشد. در اینجا  علامت ها و نشانه های برخی سرطان ها آمده است.

15 علائم سرطان در مردان:

نیاز به دفع ادرار در اغلب موارد بخصوص در شب، نیاز فوری برای رفتن، مشکل شروع کردن دفع ادرار و یا یک جریان ضعیف، پروستات بزرگ شده معمولا باعث ایجاد این علائم می شود. در صورت داشتن این علائم به پزشک خود مراجعه کنید. او ممکن است برای شما یک آزمایش خون به نام PSA تجویز کند که برای سرطان پروستات می باشد.

تغییر در بیضه ها:

اگر متوجه توده، سنگینی و یا هر تغییر دیگر در بیضه های خود شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید. چون برخلاف سرطان پروستات که به آرامی رشد می کند سرطان بیضه مانند یک شبه خاموش است. پزشک شما با یک معاینه فیزیکی، آزمایش خون و سونوگرافی کیسه بیضه شما را بررسی می کند.

خون در ادرار یا مدفوع شما:

این می تواند اولین نشانه سرطان مثانه، کلیه یا کولون باشد. برای هر خون ریزی که طبیعی نبود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات پوستی:

هنگامی که شما متوجه تغییر در اندازه، شکل و یا رنگ خال یا نقطه دیگر بر روی پوست خود شدید در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

تغییرات در گره های لنفاوی:

تورم غدد لنفاوی غدد لوبیا شکل کوچک موجود در گردن، زیر بغل، و مکان های دیگر که اغلب سیگنال هایی درباره این که چه چیزی در بدن شما در حال انجام است ایجاد می کنند و آنها به معنی این است که سیستم ایمنی بدن شما در حال مبارزه با گلو درد یا سر درد است.

مشکل در بلع:

اگر شما در حال وزن کم کردن هستید و یا استفراغ دارید. برای چک کردن گلو یا سرطان معده به پزشک مراجعه کنید.

سوزش سردل:

شما می توانید با عادات صحیح غذایی و کاهش سطح استرس سوزش سردل خود را کاهش دهید. اگر سوزش سردل برطرف نشده یا بدتر می شود می تواند نشانه سرطان گلو یا معده باشد.

تغییرات دهان:

سیگار کشیدن شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار می دهد.

ازدست دادن وزن بدون انجام کاری:

در صورتی که شما رژیم غذایی یا عادات ورزشی خاصی وزن کم کنید این می تواند نشانه استرس یا یک مشکل تیروئید باشد. اگر چه کاهش وزن ناخواسته نشانه سرطان نیست اما می توان آن را یکی از نشانه های سرطان لوزالمعده، معده و ریه دانست. پزشکان با یک آزمایش یا اسکن آن را دقیق تر تشخیص می دهند.

تب:

تب معمولاً چیز خوبی نیست و این بدان معناست که بدن شما در حال مبارزه با یک عفونت است.

تغییرات در سینه:

تمام موارد سرطان سینه در مردان رخ می دهد. هر چند آنها معمولاً خیلی بد تشخیص داده می شوند در صورت دیدن هر توده در سینه با پزشک مشورت کنید.

خستگی:

اگر خستگی شما بعد از یک هفته گیج کننده باشد و یا بسیاری از فعالیت های شما را تحت تاثیر قرار دهد و زندگی روزانه شما را مختل کرد به پزشک خود مراجعه کنید.

سرفه:

در افراد غیر سیگاری سرفه آزار دهنده است اگر دچار تنگی نفس یا سرفه کردن شدید هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید. سرفه شایع ترین علامت ابتلا به سرطان ریه است. دکتر ممکن است برای برسی سینه  شما رادیوگرافی انجام دهد.

درد:

درد مداوم می تواند نشانه ای از انواع سرطان باشد.

شکم درد و افسردگی:

افسردگی همراه با درد معده می تواند نشانه ای از سرطان لوزالمعده باشد.

دکتر سلام