چگونه می توانم خرید مناسب و با صرفه ای انجام دهم؟ رشته فرنگی، ماکارونی بسته بندی و پنیر را کنار بگذارید! شما و خانواده تان فقط به این دلیل که باید طبق بوجه تان خرج کنید مجبور به خوردن غذاهای فرآوری شده نیستید. با یک برنامه ریزی خوب همان طور که حواستان به مخارجتان هست می توانید وعده های غذایی سالم، مغذی و خوشمزه مصرف کنید. البته مطمئنا چند بار اولی که به فروشگاه مواد غذایی می روید ممکن است وقت گیر باشد که با تمرین برایتان ساده تر خواهد شد.

 چند راه برای کاهش هزینه مواد غذایی

1- نوشتن لیست:

اول، وعده های غذایی خود را برای یک هفته برنامه ریزی کنید و یادداشت کنید که چه مواد  اولیه ای برای این دستورات غذایی مورد نظر نیاز دارید. سپس کابینت خود را برای تهیه یک لیست برای آنچه که در هفته پیش رو نیاز دارید بررسی کنید.اگر بعضی از مواد حراج می شوند یا شما سهمیه ای از آن دارید می توانید آن را خریداری و ذخیره کنید. وقتی که در خانه هستید سعی کنید با موادی  که در دست دارید یک وعده غذایی خوب آماده کنید. اما زمانی که به فروشگاه می روید لیست خریدتان را با خود ببرید و از خریدهای اضافی اجتناب کنید. مگر اینکه  با چیزی روبرو شوید که می دانید به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

2- بن های کوچک:

بن های اداری می توانند مقدار زیادی از پولتان را پس انداز کنند. بن ها را می توانید به صورت آنلاین، در روزنامه ها و یا در فروشگاه های زنجیره ای پیدا کنید. همیشه یک لیست قیمت از فروشگاهی که زیاد رفت و آمد می کنید تهیه کنید. قیمت های فروش ممکن است فقط زمانی درست باشند که شما لیست را در دست داشته باشید. بن ها می توانند برای خرید اقلام لیست مصرف شوند.

3- حواستان را جمع کنید:

حواستان به کالاهای فاسد نشدنی که زیاد استفاده می کنید مانند: پاستا، سبزیجات منجمد شده و یا مواد کنسرو شده باشد. این موارد به طور کلی به این زودی ها فاسد نمی شوند بنابراین شما می توانید وعده های غذایی هفته های پیش رو را بر اساس آنها برنامه ریزی کنید. فقط مطمئن باشید که قیمت فروش واقعا مناسب است و اینکه قیمت ها را موقع حساب کردن چک کنید. (اگر وقت دارید قیمت های فروش را در چند فروشگاه مختلف چک کنید که بهترین قیمت های پیشنهادی را برای هفته ای که با آن سروکار دارید پیدا کنید.)

4- خرید بسته ای و چند تایی:

خرید بسته چند عددی مرغ، بوقلمون، گوشت گاو و دیگر اقلام به صورت کلی می تواند پول شما را پس انداز کند چون شما معولاً مبلغ کمتری برای بسته بندی های بزرگتر پرداخت می کنید. یا خرید یک مرغ کامل و برنامه ریزی منوی غذایی تان روی ران، سینه و یا حتی اسکلت مرغ (برای سوپ)  قرار دهید به جای خرید تکه های مرغ به صورت جداگانه که گرانتر هستند. محاسبه کنید که آیا شا مقادیر بزرگ مر غ کامل را استفاده می کنید؟ آیا شما واقعاً آن تکه های بسیار بزرگ فیله ماهی را میخورید یا فقط آن را فریز می کنید؟ اگه فکر می کنید فریزر ندارید یا فضای کافی برای نگهداری آنها ندارید یا اینکه آن ها را تا زمان تاریخ انقضای  آن ها مصرف نمی کنید از خرید آن ها چشم پوشی کنید.

5- استفاده از تمام مواد غذایی:

برخی از محصولات تازه به سرعت خراب می شوند. با خرید نکردن از چیزی که نیاز ندارید پس اندازتان را به حداکثر برسانید و هر قدر که می توانید از آن استفاده درست داشته باشید. موزهایی را که قهوه ای شده اند برای کیک موزی کنار بگذارید. میوه های اضافی را منجمد کنید تا بعدا از  آنها استفاده کنید. باقی مانده مرغ را برای سالاد و یا طعم دار کردن مواد سرخ شده  استفاده کنید. (البته هر چیز کپکی را  حتماً دور بریزید که در غیر این صورت در وضعیت بدی قرار می گیرید.)

6- خودتان خرید کنید:

زمانی که خودتان به خرید می روید علاوه بر پس انداز، غذاهای سالمتری خواهید داشت. خودتان سس درست کنید. سبزیجاتتان را خودتان خرد کنید به جای آنکه آنها را خرد شده بخرید. سالادتان را خودتان درست کنید به جای آنکه بسته بندی شده آن را بخرید. یک قالب بزرگ پنیر بخرید و آن را خودتان به قطعات کوچک تقسیم کنید.

7- به صورت محلی و مواد فصل را خریداری کنید:

شما برای میوه ها و سبزیجاتی که از مناطق آب و هوایی دیگری آمده اند پول بیشتری پرداخت می کنید زمانی که می توانید از مواد غذایی محلی خود خریداری کنید. شما ممکن است موارد خوبی از کشاورزان محلی و در بازار میوه فروشان پیدا کنید. مواد غذایی همان فصل معمولاً بهترین طعم و قیمت را به شما می دهند. برای مثال سیب در فصل پاییز ارزانتر است درست زمانی که درختان سیب می دهند. ذرت در طول تابستان قابل قبول تر است و در فصل زمستان اصلاً نباید به خرید توت فکر کنید.

لینک مرتبط:  آموزش پیروی از تغذیه سالم ، مطالبی در مورد تغذیه سالم

دکتر سلام