همانطور که کودکان ما وارد سال های نوجوانی می شوند ما شروع می کنیم که به آنها اعتماد کنیم و مسئولیت های بیشتری را به آنها بسپاریم. یکی از مسئولیت هایی که نباید آن را فراموش کنید دادن مسئولیت مصرف دارو به خود کودکان است. حدود کلاس پنجم یا ششم بچه ها شروع به مراقبت شخصی از خود می کنند مانند: دوش گرفتن، شستن موهای خود، مسواک زدن و مراقبت های بهداشتی از خود.

اما پدر و مادرها نیاز دارند که بدانند آیا فرزند آنها کاملاً در مورد مسئولیت خود آگاه است یا خیر. وظیفه پدر و مادر است که به درستی آنها را آموزش دهد و بر کار آنها نظارت داشته باشد. حتی وقتی آنها نیاز دارند داروهایی را به طور منظم مصرف کنند از جمله: داروهایی برای بیش فعالی، آلرژی، دیابت و یا دیگر شرایط مزمن، تا آنها بتوانند به درستی از داروی خود استفاده کنند. هر ساله هزاران کودک برای استفاده بیش از حد از یک دارو روانه بیمارستان ها می شوند. پس باید در این مورد مراقب باشیم.

درباره آن صحبت کنید:

درباره استفاده بیش از حد از استامینوفن و ایبوپروفن با آنها صحبت کنید تا هنگام ورزش یا در مکان هایی که دچار درد می شوند از این داروها بیش از اندازه استفاده نکنند. همچنین در مورد اطلاعات غلطی که ممکن است همسالان آنها به آنها بدهند به آنها هشدار دهید؛ زیرا آموزش های والدین در این زمینه بسیار مهم است. اگر شما به بچه های خود آموزش امن و خاص را در مورد مصرف یک دارو بدهید آنها همیشه نصیحت شما را در گوش خود خواهند داشت و احترام خاصی برای سلامت خود قائل خواهند بود و آنها را تشویق کنید اگر مسئله یا مشکلی داشتند هنگامی که به متخصصان مراقبت های بهداشتی مراجعه می کنید سوالات خود را بدون هیچ نگرانی از او بپرسند.

نکات ایمنی در مصرف دارو:

  • چگونگی خواندن برچسب های روی داروها را نشان دهید.
  • هرگز داروهای خود را با آنها به اشتراک نگذارید.
  • به آنها بگویید که همیشه بیشتر خوردن دارو بهتر نیست.
  • از دو برابر کردن داروها خودداری کنند.
  • داروهای بزرگسالان اصلاً مناسب کودکان نیست.
  • به فرزندان خود آموزش دهید که در مواقع اضطراری با چه شماره ای تماس بگیرند.
  • در مورد داروهای غیرمجاز و داروخانه های بدون مجوز نیز برای آنها توضیح دهید تا فرزندانی سالم و به دور از هیاهوی اشتباهات دارویی داشته باشیم.

لینک مرتبط: خطرات مصرف دارو بدون تجویز پزشک

دکتر سلام