سینوس هاس شما فضاهای پر از هوا در داخل پیشانی می باشند. استخوان های گونه و پشت پل بینی زمانی که ملتهب می شوند، معمولاً به دلیل واکنش های آلرژیک یا یک عفونت سینوس های متورم، خلط بیشتری ایجاد می کنند و کانال های تخلیه ی آن ها مسدود می شوند. فشار در سینوس ها باعث احساس درد و سردرد می شود.


علائم سردردهای سینوسی:

شما یک درد عمیق و ثابت در استخوان های گونه، پیشانی و یا پل بینی خود احساس می کنید. زمانی که شما سر خود را به طور ناگهانی به اطراف حرکت می دهید درد قوی تر می شود. در همان زمان شما ممکن است علائم سینوسی دیگر مانند: آبرزیش بینی، احساس پر شدگی در گوش خود، تب و تورم صورت را نیز داشته باشید.
انواع دیگر سردرد مانند میگرن یا سردرد تنشی ممکن است با سردردهای سینوسی اشتباه گرفته شوند. درمان شما بستگی به نوع سردرد شما دارد. اگر علت انسداد سینوس عفونت باشد شما احتمالاً تب هم دارید. اگر سینوس های شما بر اساس علائم توصیف شده و معاینه ی فیزیکی مسدود شده باشند پزشک برای شما دارو و در برخی موارد اسکن توصیه می کند.

درمان سردردهای سینوسی:

اگر شما سردرد دارید هدف از بین بردن علائم شما و درمان عفونت می باشد. شما ممکن است آنتی بیوتیک ها و همچنین آنتی هیستامین یا ضد احتقان برای یک زمان کوتاه مصرف کنید. شما همچنین می توانید از ضد احتقان های استنشاقی مثل اسپری های بینی تنها برای ۳ روز استفاده کنید چون استفاده ی طولانی تر می تواند علائم را بدتر کند. اگر درد داشتید دکتر می تواند کورتیکو استروئیدها را برای کاهش التهاب در سینوس های شما تجویز کند. اگر واکنش آلرژیک سینوس شما را بدتر کند شما به یک درمان پیشگیرانه نیاز دارید.

همچنین می توانید ترفندهای ساده در خانه مانند: نوشیدن مایعات بیشتر، استفاده از یک مرطوب کننده یا اسپری آب شور بینی استفاده کنید. در اغلب موارد شما ممکن است داروهای ضد درد و ضد احتقان استفاده کنید. شما ممکن است در اثر استفاده ی بیش از حد سردرد داشته باشید. این مهم است که اگر برای مدت زمان طولانی برای تسکین درد، دارو استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید. داروی ضد احتقان نیز می تواند فشار خون را بالا ببرد، بنابراین اگر شما فشار خون بالا دارید قبل از مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنید. در موارد نادر ممکن است عمل جراحی سینوس برای حذف پولیپ و یا باز کردن سینوس های کوچک و یا تورم مداوم انجام شود.

آلرژی و سردردهای سینوسی:

آلرژی می تواند سبب گرفتگی سینوس شده و به سر صدمه می زند. آلرژی درمان می شود اما بر طرف شدن آلرژی سبب برطرف شدن سردرد نمی شود.

دکتر سلام