زرد چوبه ادویه ای نارنجی رنگ است که مردم برای افزایش عطر و طعم به غذاها اضافه می کنند، به خصوص در ظروف کاری هند رایج است. محبوبیت این ادویه به خاطر خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در ایالت متحده سر به فلک کشیده است و به بیماری های مختلف از آرتریت و بیماری های قلبی و افسردگی کمک می کند.

در زرد چوبه یک ماده ی شیمیایی به نام کورکومین وجود دارد که می تواند تسکین دهنده باشد و نیز به مبارزه با آلرژی فصلی کمک کند. به ندرت خطرات و عوارضی در ارتباط با ادویه وجود دارد.

مزایای زرد چوبه:

مطالعاتی در ارتباط با زرد چوبه در حفظ سلامتی افراد  وجود دارد. مانند: کاهش درد، حفظ مغز در برابر سکته ی مغزی یا بیماری هایی مانند آلزایمر که درصد بالایی از مرگ و میر های این روزها را تشکیل می دهند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زرد چوبه به بهبود علائم آرتریت کمک می کند. اما تاکنون بسیاری از این تحقیقات در آزمایشگاه روی حیوانات آزمایش شده است نه روی مردم و بیماران.

مقدار مصرف مناسب زردچوبه:

مطالعات در مورد فواید کورکومین بیش از همه از نظر دوز مصرفی آن می باشد. در حالی که یک نتیجه گیری ۲۰۰ میلی گرم در روز کورکومین را کافی دانسته است، دیگران ۵۰۰۰ میلی گرم از طریق دوز متعدد در طول روز را توصیه می کنند. اما یکی از محققان می گوید:۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم کورکومین در یک روز با مواد غذایی، یک دوز بی خطر  و بسیار مؤثر است.

 خطرات و عوارض زردچوبه:

برخی پژوهش ها در رابطه با مکمل زرد چوبه می گویند افزایش مصرف زردچوبه با خطر سنگ کلیه در ارتباط است. اگر شما قصد استفاده از زرد چوبه به عنوان یک مکمل را دارید، به درستی درباره ی محصولات و برچسب هایشان تحقیق کنید تا مشکلی برای سلامت شما به وجود نیاید.

شما نیاز به مصرف زرد چوبه با مواد غذایی دارید:

بدن شما در تلاش برای جذب کورکومین می باشد. مصرف مکمل ها با غذاهای غنی از چربی، ماست و روغن زیتون می تواند به بدن شما در جذب کورکومین کمک بیشتری بکند. به نظر می رسد مخلوط کردن زرد چوبه با فلفل سیاه و سفید برای افزایش توانایی روده مؤثر است. شما ممکن است به جای مصرف زرد چوبه به صورت پودر، آن را به شکل قرص به وعده ها ی غذایی سس و ماست خود اضافه کنید.

دکتر سلام