چگونه می توان یک رژیم غذایی مناسب داشت؟ اگر شما می خواهید وزن کم کنید ممکن است راهنمایی های اشتباه دریافت کنید و در جهت اشتباه  حرکت کنید و حتی به وزن شما اضافه شود. از دست دادن وزن خودش به اندازه کافی سخت است اما آخرین چیزی که شما نیاز دارید تلاش برای مشاوره ای است که نقص نداشته باشد. در اینجا برخی از مشکلات رایج مردم برای از دست دادن وزن می پردازیم  و اینکه در مقابل آن چه راه حلی داشته باشید تا به هدف خود برسید.


انتخاب رژیم غذایی مناسب:

افراد  رژیمی پس از ترک رژیم وزن بیشتری را خواهند داشت زیرا مغز انسان در جهت زنده ماندن ساخته شده است. در حالت رژیم غذایی مغز محدودیت کالری  موقت را  به عنوان یک قحطی کوتاه مدت در نظر می گیرد  و بیش از گذشته به ذخیره چربی می پردازد تا در آینده با کمبود روبرو  نشود. عدم قطعیت در مورد تامین مواد غذایی باعث واکنش و افزایش وزن است. از سوی دیگر غیر رژیمی ها مطمئن هستند  که غذا فراهم است و نیازی نیست غذا را به صورت بیمه ای برای آینده ذخیره کنند. پس سعی کنید شیوه ی صحیح را انتخاب کنید مثلاً به جای خوردن همیشگی چیپس سعی کنید با یک تغییر سالم در یک زمان بندی مناسب مثلاً  این مواد پرکالری را با یک بسته کاهو مبادله کنید.

مواد غذایی مشوقی برای تناسب اندام:

بر روی بسته بندی مواد غذایی پر کالری خوردن بیشتر این غذا ها و ورزش کمتر تشویق می شود. جالب است بدانید برای اینکه به تناسب اندام برسید برای یک میان وعده سالم حتی یک عکس کفش می تواند شما را به حرکت وادار کند. در بسته بندی بعضی غذاها از افراد خواسته شده بعد از خوردن آن به کار کردن و ورزش و دوچرخه سواری بپردازند. همان طور که می دانید افرادی که میان وعده می خورند برای تناسب اندام بیشتر دیگران با شدت بالا کار و ورزش می کردند. در حالی که پروتئین می تواند یک میان وعده خوب یا جایگزین وعده غذایی باشد آنها به شما در کاهش وزن کمک می کنند. اما بعضی مواد حاوی قند و کربوهیدرات هستند که باعث افزایش قند خون شما و عدم گرسنگی برای وعده غذایی بعدی می شوند پس از این مواد پرهیز کنید و در عوض مواد غذایی سالم مانند: سبزیجات و انواع میوه در یخچال نگه داری کنید که کم کالری و سالم است وعده های غذایی سالم می تواند به کاهش وزن کمک کنند.

ردیابی تناسب اندام:

طبق مطالعات افراد رژیمی که  به پیگیری فعالیت های خود می پردازند و در یک رژیم غذایی کم کالری قرار می گیرند و حتی تجویز دوز های بالاتر از فعالیت بدنی دارند و در جلسات مشاوره شرکت می کنند در پایان وزن کمتری از دست می دهند تا کسانی که خودشان و شاید از روی اینترنت و شبکه های اجتماعی رژیم می گیرند.

کنترل سوخت و ساز بدن:

مطالعات نشان دادند که یک تغییر محسوس در سوخت و ساز بدن و کم کردن شدید کالری ورودی به بدن باعث می شود پس از از دست دادن وزن، بدن میزان سوخت و ساز خود را بسیار کند تر کند و باعث سوزاندن ۶۰۰ کالری کمتر در روز شد. از دست دادن وزن می تواند بدن شما را برای کاهش کالری وسوسه کند، به جای حذف مصرف انرژی خود برای از دست دادن وزن، می توانید سوخت و ساز بدن خود را با بلند کردن وزنه و ساخت عضله تقویت کنید.

دکتر سلام