صنعت تغذیه ورزشی، قطعا پر رونق است. شما با تبلیغات مواد غذایی و نوشیدنی هایی رو به رو می شوید که به شما در سوخت گیری و شارژ شدن پس از ورزش کمک می کنند. اگر پس از ورزش چیزی بخورید چاق می شوید. بنابراین جای تعجب نیست که تبلیغات تلویزیونی و تبلیغات مجله و وب سایت ها در این مورد بیش ازحد است. درحالی که زمان و مکان برای آن وجود دارد آن ها در هر تمرین خواستار میان وعده فوری و یا غذا هستند.

مردم اکثرا این سوال را دارند که آیا بعد از ورزش به سوخت گیری و تامین انرژی نیاز است؟

پاسخ این است که نه هیچ چیزی نخورید، بخصوص اگر شما فقط در یک روز مشغول به تمرین هستید. یک کلاس یوگا ملایم، با یک اجرا کوتاه بدن نیاز به جایگزینی بسیار ندارد. اگر شما در صبح قبل از ورزش به عنوان صبحانه چیزی خورده اید شما نیاز به خوردن چیز دیگری ندارید. اما اگر شما یک وعده غذایی در طول ۴ تا ۶ ساعت پیش از تمرین خورده اید شما واقعاً به مواد غذایی نیاز ندارید. کسانی که بعد از ورزش نوشیدنی و موادی با کالری متراکم میل می کنند به احتمال زیاد به تخریب دستاورد های تمرین خود می پردازند. البته درصورتی که شما یک ساعت یا بیشتر ورزش شدید انجام داده باشید آنها می توانند مفید باشند. ما برای بسیاری از شما چند ساقه کرفس، یک موز و مقداری آب را توصیه می کنیم.

چه چیز های دیگری اشتباهات غذا خوردن پس از ورزش را ایجاد می کنند؟

شما باید به خوردن آجیل که پروتئین دارد بپردازید. یک اسطوره ماندگار از ورزشکاران باید به مقدار زیادی پروتئین پس از ورزش به منظور رساندن منافع قدرت نیاز دارد. تا زمانی که رژیم غذایی روزانه شما شامل پروتئین کافی است خوردن آن درست نیست. اما با توجه به آکادمی ملی پزشکی مصرف ۴۹گرم  برای زنان بالغ کافی است در غیر این صورت شما به خوردن مقدار زیاد پروتئین بلافاصله پس از ورزش نیاز دارید.

زیاده روی در ورزش:

بسیاری از ما خودمان می دانیم چرا و چقدر می خوریم. ما می توانیم به خوردن آنچه می خواهیم بپردازیم. این طرز فکر حتی می تواند در روز غیر تمرین هم برای ما وجود داشته باشد. مثلاً جنیابرادوک می گوید: من دو روز پیش پنج مایل دویدن و راه رفتن داشته ام پس از آن دیگر پیاده روی نکرده ام پس من همه را برای شام امشب در خانه ام دعوت خواهم کرد. بیشتر تحقیقات نشان می دهد آنچه که می خورید نسبت به آنچه که ورزش می کنید اهمیت بسیار بیشتری دارد.

مصرف کربوهیدرات کم پس از تمرین شدید:

پس از یک ساعت یا بیشتر ورزش با شدت بالا و شنا عضلات شما به مقدار زیادی گلیکوژن برای رشد و قوی ساختن آنها نیاز دارند. کربوهیدرات سالم در چیزهایی مانند سبزیجات، میوه، حبوبات وجود دارد و  طیفی از بهترین منابع غذابی گلیکوژن هستند. شما نیاز به مصرف ۱ گرم کربوهیدرات سالم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود در مدت ۶۰ دقیقه بعد از به پایان رساندن تمرین دارید.

شما آب کافی نمی نوشید:

یک دونده با توجه به تحقیقات دست کم به گرفتن ۵۰ درصد آب  نسبت به مقدار عرق  خود به طور کامل دارد زیرا ممکن است به کم آبی شدید منجر شود. قبل و بعد از تمرین خود را وزن کنید. هر کاهش وزن، بدن شما به از دست دادن مقدار زیادی آب منجر می شود. پس شما به نوشیدن 8 لیوان آب نیاز دارید.

برنامه پیشرفت شما:

اگر شما در طول تمرین احساس گرسنگی جدی کردید این زمان بدترین زمان برای تصمیم گیری به غذا خوردن است. مغز ما رابطی به کالری بالا دارد و به غذا های غنی از انرژی نیاز دارد. زمانی که ما گرسنه هستیم ممکن است به انتخاب مواد غذایی ناسالم روی آوریم. ولی بهترین راه این است که برای میان وعده بعد از تمرین یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید.

لینک مرتبط: ممنوعات غذایی بعد از ورزش

دکتر سلام