ساکنان شهر اونووی کانادا هنگام باز کردن شیر آب و نوشیدن آب ناگهان متوجه رنگ عجیب صورتی آب شدند که بلافاصله پس از این اتفاق از مدیران شهری شکایت کردند که با بررسی به عمل آمده مشخص شد عامل تغییر رنگ آب این شهر آلوده شدن مخزن آب شهر اونووی بوده است.
دیل کراسنوو، شهردار اونووی در بیانیه‌ای گفت که خطری سلامت عموم را تهدید نمی‌کند، ولی شهرداری “می‌توانست در اطلاع‌رسانی درباره آنچه در حال رخ دادن بود، بهتر عمل کند.”
در این بیانیه توضیح داده شده است که عوض شدن رنگ آب، نوعی تاثیر جانبی استفاده از پرمنگنات پتاسیم در فرایند تصفیه آب بوده است.
پرمنگنات پتاسیم از مواد شیمیایی معمول برای تصفیه آب است و اغلب برای حذف آهن و سولفید هیدروژن از آب به کار می‌رود. مسئولان شهر اونووی گفته‌اند که وقتی این ماده شیمیایی به یک مخزن ذخیره آب رسیده، در جریان فیلتر کردن آب، یکی از دریچه‌ها دچار مشکل شده است.
بعد از این اتفاق، “مخزن ذخیره آب زه‌کشی شد، ولی بخشی از ماده شیمیایی (پرمنگنات پتاسیم) وارد شبکه انتقال آب شد.”
در بیانیه شهرداری اونووی تاکید شده است که هیچ خطری ساکنان شهر را تهدید نمی‌کند.
طبق داده‌های سازمان بهداشت جهانی، پرمنگنات پتاسیم ممکن است باعث حساسیت پوستی شود، ولی تاکنون گزارشی درباره هر گونه عوارض جانبی مرتبط در شهر اونووی منتشر نشده است و بیشتر شکایت‌ها از این بود که مسئولان شهر درباره آنچه رخ داده، اطلاعی به ساکنان نداده‌اند.

منبع/آخرین خبر