11

رژیم های غذایی گوناگونی برای کم کردن وزن وجود دارند که بسیاری از آنها امتحان خود را پس داده اند اما این رژیم ها گاهی اوقات برای برخی از افراد پاسخگو نیست ، به طوری که حتی یک کیلو هم از وزن فرد کم نمی شود. دلیل بروز چنین مشکلی چیست؟

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

می خواهید بدانید دلیلش چیست؟ سال هاست کتاب ها، روزنامه ها، تلویزیون و… در گوش آنها که اضافه وزن دارند می خوانند که اگر ورزش کنند، تغذیه ای سالم و مناسب داشته باشند و حرص شان را برای خوردن کنترل کنند و از خوراکی های خوشمزه و چاق کننده چشم بپوشند حتما می توانند وزن کم کنند، اما کسانی وجود دارند که با وجود رعایت همه این اصول همچنان وزن کم نمی کنند و ناامیدانه میان روش های مختلف وزن کم کردن سرگردان می شوند.

حتما می دانید آمریکا یکی از کشورهایی است که شمار زیادی از چاق های جهان را در خود جای داده است، به طوری که بر اساس برخی آمارها حدود دو سوم جمعیتش چاق هستند، به همین دلیل هم کارشناسان بهداشت و تغذیه در این کشور پژوهش های زیادی درباره دلایل چاقی انجام داده اند.

یکی از آن مقاله های پژوهشی محدود کردن الگوی غذایی و حتی ورزش کردن در چند سال اخیر زندگی، فاکتورهای کافی برای کاهش وزن نیستند بلکه تلاش برای لاغر شدن باید روندی مداوم باشد که تمام عادات روزانه زندگی را شامل شود.

در این مقاله به هفت عامل اصلی اشاره شده است که مانع عملکرد و تاثیر مناسب برنامه های کاهش وزن می شوند. این عوامل عبارتند از:

 

 

رژیم غذایی غلط

شاید شما از خوردن غذاهای سرخ کرده و ادویه دار خودداری کنید، اما آیا جایگزین مناسبی مانند غلات سبوس دار برای آن در نظر گرفته اید؟ بعلاوه اگر تصور می کنید که با نخوردن یک یا دو وعده غذایی می توانید به رژیم لاغری خود کمک کنید باید بدانید که این کار فقط منجر به پرخوری در طول روز می شود.

بهترین برنامه غذایی برای هر فرد سه وعده در روز غذای اصلی همراه با میان وعده های مغذی و مناسب بین این سه وعده است.

 

 

پایین بودن فعالیت قلبی

اگر تصور می کنید یک زمان مشخص برای ورزش کردن در روز کافی است باید بدانید که دستیابی به نتیجه دلخواه و مناسب نیاز دارد فعالیت بدنی خود را حدود ۶۵ تا ۸۵ درصد افزایش دهید به طوری که ضربان قلبتان تند شده و به حداکثر برسد.

 

 

مصرف زیاد کالری مایع

مصرف زیاد هر نوع کالری مایع مثل چای، قهوه یا آب میوه های شیرین می تواند تمام زحمات شما را برای کاهش وزن هدر بدهد بنابراین توصیه می شود از نوشابه های سبک مثل شیر بدون چرب یا آب سبزیجات استفاده کنید.

 

 

نداشتن اراده

در نهایت تمام این تلاش ها به اراده شما برای تداوم انجام برنامه های کاهش وزن بستگی دارد. اگر به اندازه کافی برای این کار انگیزه ندارید یا یک تلاشگر منفعل هستید، توصیه ما را باور کنید که به نتیجه نخواهید رسید.

با قلب و ذهن خود روی تلاشتان متمرکز شوید، اما هیچگاه اراده را با زیاده روی و افراط اشتباه نگیرید. گاهی اوقات کاهش اراده نشانه این است که بدنتان به استراحت و زمانی برای بهبود یافتن از فشارها و استرس ها نیاز دارد.

 

 

استرس بیش از حد

تا به حال دقت کرده اید که بیشتر چاق ها مضطرب هم هستند؟ استرس در هر قالبی چه جسمی و چه روانی یک مانع اصلی برای ثمربخشیدن برنامه های کاهش وزن است. استرس موجب تولید هورمون کورتیزول در بدن می شود که حاصل آن کاهش مقاومت انسولینی و افزایش تجمع چربی ها در بدن است. برای پیشگیری از استرس از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید.

 

 

خواب نامناسب

بد بخوابید چاق می شوید! بی خوابی هم مثل استرس تولید هورمون ذخیره کننده چربی را افزایش می دهد. بعلاوه هر نوع اختلال الگوی خواب می تواند موجب اضافه وزن شود.

 

 

شام را با چنگال بخورید

بعضی ها اندازه غذایشان را با کفگیر می شمارند، بعضی ها با قاشق و بعضی ها هم با چنگال. اگر می خواهید لاغر شوید به گروهی که با چنگال غذا می خورند بپیوندید. چنگال حجم کمی از غذا را در خود جای می دهد، بنابر این به رغم این که ظاهرا لقمه های زیادی را به دهان فرو برده اید مقدار کمی غذا خورده اید.