یکی از دستاوردهای جالب دانشمندان ماشین یادگیری است که می تواند بر اساس اطلاعانت مغزی افراد و آنالیز احساسات ذهنی آنها آهنگ و موسیقی منطبق بر وضعیت روحی افراد را تولید و پخش نماید.این ماشین قابلیت های دیگری را نیز دارد که از جمله پیشنهاد به موسیقی های مشابه به فرد.گروهی از محققان نوعی ماشین یادگیری ساخته اند که می تواند با توجه به وضعیت احساسی فرد موسیقی جدیدی تولید کند.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، گروهی از محققان تحت پشتیبانی مرکز نوآوری دانشگاه اوکازا ژاپن دستگاهی مجهز به هوش مصنوعی ساخته اند که وضعیت ذهنی کاربر را ردیابی می کند و سعی می کند به وسیله  تولید نوعی موسیقی خاص این وضعیت را فعال کند.

این سیستم اطلاعات مغزی کاربر در خصوص موسیقی را جمع آوری و رابطه میان عکس العمل کاربر با آهنگ های جمع آوری شده و امواج مغزی فرد را شناسایی می کند.

سیستم های معمول پیشنهاد موسیقی فقط آهنگ هایی را به کاربران پیشنهاد می کنند که به آهنگ هایی شباهت دارند که کاربر قبلا به آنها گوش داده است.

درهر حال  در این تحقیق کاربران هنگام گوش دادن به موسیقی، هدفون هایی وایرلس داشتند که مجهز به حسگرهای کنترل امواج مغزی بود.

این حسگرها قادر به خوانش اطلاعات «الکترو  آنسفالوگرافی» هستند. در روبات ها از این اطلاعات برای تولید موسیقی استفاده می شود. سپس  به وسیله  فناوری MIDI موسیقی تنظیم و برای کاربر پخش می شود.

منبع/مهر