موتور وسیله ای بسیار کار راه بنداز و سریع است که می تواند برای مواقع ترافیک برای افرادی که حوصله صبر و تحمل در ترافیک و شلوغی را ندارند بسیار سودمند باشد اما این وسیله به دلیل نداشتن محافظ یکی از خطرناک ترین وسایل است که برای رانندگی با آن باید بسیار احتیاط نمود.رئیس پلیس ترافیک شهری نیروی انتظامی گفت: طی ١٠ ماهه امسال ۱۳۴۹ موتورسوار در تصادفات درون‌شهری جان باختند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، سرهنگ داوود قاسمیان افزود: در حدود ٣۶ درصد تصادفات موتورسیکلت‌ها یک طرف تصادف بوده‌اند.

وی ادامه داد طی ١٠ ماه سال جاری یک هزار و ٧۴٢ عابر پیاده در تصادفات درونشهری کشته شدند و عابران پیاده در این مدت در ۴۶ درصد تصادفات داخل شهرها حضور داشته‌اند.

رئیس پلیس ترافیک شهری پیش از این اظهار داشت: حمل بار غیر متعارف و مسافر صرفا باید براساس ظرفیت مجاز موتورسیکلت انجام شود که در غیر این صورت، پلیس با راکبان متخلف برخورد می کند.

قاسمیان افزود: درباره حمل بار توسط موتورسیکلت ها همچنان شاهدیم که راکبان موتورسیکلت بعضا بارهای غیرمتعارف حمل می کنند و این، برخلاف مقررات است.

قاسمیان با اشاره به اینکه، برابر ماده ١۶٨ آیین نامه راهور حمل بار با موتورسیکلت ممنوع است، گفت: جریمه حمل بار غیرمتعارف توسط موتورسیکلت ها در شهرها یکصد هزار ریال و در راه های روستایی ۵۰ هزار ریال تعیین شده است. از سوی دیگر راکبان این دسته از موتورسیکلت ها تا زمانی که بار یاد شده را تخلیه نکنند اجازه ادامه مسیر ندارند.

رئیس پلیس ترافیک شهری اعلام کرد: حدود ۶٠٠ هزار دستگاه موتورسیکلت در ٩ ماه امسال به دلیل تخلفات حادثه ساز توقیف شد.
قاسمیان گفت: بیشترین تخلف موتور سیکلت ها که در معابر شاهدیم، همراه نداشتن کلاه ایمنی است که بعضا در صورت بروز تصادف باعث ضربه مغزی راننده می شود.

وی افزود: تخلفات بعدی که بیشترین فراوانی را بین راکبان موتورسیکلت ها دارند و باعث توقیف وسیله آنها می شود به ترتیب حرکات نمایشی، عبور از چراغ قرمز، عبور از پیاده رو، حرکت نکردن بین خطوط و تجاوز به گذرگاه عابران پیاده است.

رئیس پلیس ترافیک شهری نیروی انتظامی اعلام کرد: طبق آمار ٩ ماهه اول امسال، ٣٠ درصد کشته های تصادفات به عابران مربوط می شود.

سرهنگ قاسمیان افزود: رانندگان باید توجه داشته باشند که نسبت به حق و حقوق عابران پیاده توجه بیشتری داشته باشند، به طور مثال روی خط کشی ها توقف نکنند و تجاوز به گذرگاه های عابرپیاده نداشته باشند.

منبع/مهر