نوشیدنی

ما در زمینه لپ تاپ برند اچ پی را بیشتر قبول داریم،در زمینه تلویزیون های هوشمند برند سامسونگ و ال جی را قبول داریم و باید در زمینه نوشیدنی هم مواردی را قبول داشته باشیم.میخواهیم 10 نوشیدنی انرژی زا را به شما معرفی کنیم که در سراسر جهان فروش بالایی دارند و در واقع برندهای معروف نوشیدنی در جهان هستند.

چندی است که نوشیدنی های انرژی زا به ویژه در میان رده ی سنی نوجوانان و جوانان محبوبیت زیادی به دست آورده است. این نوشیدنی ها صرف نظر از برند آن ها محتوی کافئین بوده و سبب ارتقای عملکرد های جسمی و در عین حال ذهنی می شوند. از طرفی لزوما نیازی به گاز دار بودنشان نیست (گاز کربنیک) و اغلب مقادیر متفاوتی از شکر، شیرین کننده های صنعتی، آمینو اسید و یا عصار های گیاهی را در فرمولاسیون خود جای داده اند.

اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به این دسته محصولات داشته باشیم، باید از آن ها تحت عنوان “نوشابه های انرژی زا” یاد کنیم که طرفداران خاص خود را خواهند داشت. حدود 66 درصد از مصرف کنندگان این نوع نوشیدنی ها، در محدوده ی سنی 18 تا 35 سال بوده و 65 درصد از آن ها مرد هستند. در ادامه 10 مورد از پر فروش ترین برند های نوشابه های انرژی زا در دنیا را معرفی خواهیم کرد.

10.Amp

Amp  یکی از برند های محبوب نوشابه های انرژی زا است که توسط کمپانی پپسی تولید می شود. خط تولید این نوشیدنی که در سال 2001 راه اندازی شد، در ابتدا بخشی از نام تجاری مانتین دیو (نوشابه ای گاز کربنیک دار محصول پپسی کو) بود اما در سال 2009 نام تجاری منحصر به فرد خود را دریافت کرد و از آن پس با عنوان Amp  تولید می شود. نوشابه انرژی زای  Amp  در دو بسته بندی 16 اونسی و 24 اونسی در کانادا، بریتانیا و آمریکا توزیع می شود.

لوگوی مانتین دیو در سال 2011 به صورت کامل از بسته بندی ها پاک شد و فرصت خودنمایی بیشتر در اختیار برند اصلی قرار گرفت. این نوشیدنی انرژی زا حاوی ویتامین ب، گوارنا، مالتودکسترین، جینسنگ، تائورین و 74 میلی گرم کافئین در 8.4 اونس از مایع است.

  1. Cobra

این نوشیدنی انرژی زا در واقع نوشیدنی آسیایی است که توسط یک کمپانی فیلیپینی تولید می شود. کبری عمدتا حاوی تائورین، اینوزیتول، ویتامین ب، جینسنگ و کربوهیدارت است و در دو مدل بسته بندی 240 میلی لیتری با بطری شیشه ای و 350 میلی لیتری با بطری پلاستیکی تولید می شود. از دیگر محتویات این محصول می توان به عصاره ی برگ های جینکو، روی و ویتامین آ، ای و ال کارنیتین اشاره کرد. همان طور که می بینید نوشیدنی انرژی زای کبری در جایگاه نهم لیست قرار گرفته است.

  1. Sting

محصول بعدی نیز یکی دیگر از نوشابه های انرژی زای کمپانی پپسی است که نخستین بار در سال 2002 در نپال معرفی شد و حاوی گاز کربنیک نیز هست. محتویات این نوشیدنی شامل آب گاز دار، شکر، سیتریک اسید، سدیم سیترات، طعم دهنده های مصنوعی، سدیم هگزا متا فسفات، مالتودکسترین، پتاسیم سوربات، تائورین، کافئین، تارترازین، سدیم بنزوئیک اسید، اینوزیتول، نشاسته ی خوراکی فراوری شده، عصاره ی جینسنگ، سانست یلو اف سی اف، ویتامین ب 3، ب 6 و ب 12 است. نوشابه ی انرژی زای Sting  اولین بار طی یک تبلیغ در پاکستان به نمایش گذاشته شد و در نهایت آگهی تجاری آن در مالزی نیز ضبط شد. در این آگهی یک مرد پس از نوشیدن محصول، از خود الکتریسیته تولید کرده و باتری خودرو را شارژ می کند.

  1. M-150

این نوشیدنی انرژی زا که فاقد گاز کربنیک است، توسط یک کمپانی تایلندی تولید می شود و برای اولین بار در سال 1985 تولید شد. در سال 2010، M-150 65 درصد بازار را در دست داشت اما این رقم در سال 2014، به 46 درصد افت پیدا کرد. بسته بندی این محصول به صورت بطری های شیشه ای 150 میلی لیتری است.

از نظر مواد تشکیل دهنده، M-150 متشکل از سوکروز، آب، سیتریک اسید، 0.03 درصد کافئین، 0.4 درصد تائورین، اینوزیتول، ویتامین ب 5، ب 3، ب 6، طعم دهنده (شامل توت فرنگی طبیعی) و مواد نگه دارنده است. با آن که این برند را می توان محبوب ترین نوشیدنی انرژی زا از نظر مردم تایلند به شمار آورد، اما طی چند سال اخیر سهام آن در بازار های جهانی 20 درصد افت داشته است و در میدان رقابت با رقبایش کمی عقب مانده است.

  1. Burn

این مورد از برند های معروف نوشابه های انرژی زا متعلق به کمپانی کوکا کولا بوده و در بیش از 80 کشور دنیا از جمله اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، ترکیه، لهستان، روسیه، کره، ژاپن، افغانستان، مکزیک و برزیل فروخته می شود. این نوشیدنی شامل تنظیم کننده های اسیدیته (سدیم سیترات، سیتریک اسید)، آرژنین، آنتی اکسیدان (آسکوربیک اسید که همان ویتامین ث است)، ویتامین های خانواده ی ب، کافئین، آب گازدار، جینسنگ، رنگ های غذایی، گوارنا، مالتودکسترین، مواد نگه دارنده، تائورین، شکر و آب است. حدود 32 میلی گرم کافئین در 100 میلی لیتر از نوشیدنی وجود دارد. این برند تاکنون اسپانسر رخداد های ورزشی زیادی نیز بوده است که بر شهرت آن بی تاثیر نیست. لازم به ذکر است که مدل فاقد قند نوشیدنی انرژی زای Burn  برای افرادی که دچار دیابت هستند، تولید شده است.

  1. NOS

NOS که در جایگاه پنجم این لیست قرار دارد، نخستین بار در سال 2005 در آمریکا معرفی شد و قبل از انتقال سهام آن به کمپانی Monster، توسط کمپانی کوکا کولا تولید می شد. از جمله محتویات این نوشیدنی می توان به آب گازدار، سیتریک اسید، شربت ذرت با فروکتوز بالا، سدیم سیترات، کافئین، مواد نگه دارنده، تائورین، ویتامین ب 6، ب 12، گوارنا و سوکرالوز اشاره کرد. NOS نیز برای افراد دیابتی که نمی توانند محصولات قندی مصرف کنند، در مدل های فاقد قند تولید شده است.

  1. Lucozade

Lucozade  نام تجاری متداولی است که طیف متنوعی از نوشیدنی های انرژی زا را شامل می شود. اما جالب است بدانید که نخستین بار این دسته نوشیدنی ها در سال 1927 برای افراد بیمار به منظور افزایش سطح انرژی آن ها و کمک به روند بهبودشان تولید شدند. این برند در سال 2013 توسط یک کمپانی ژاپنی به مبلغ 1.35 میلیارد یورو از شرکت بریتانیایی گلاکسو اسمیت کلاین خریداری شد. حال به سراغ محتویات این رده از نوشابه های انرژی زای محبوب می رویم: آب کربنه، سیتریک اسید، شربت گلوکز، لاکتیک اسید، طعم دهنده، نگه دارنده، کافئین، رنگ های خوراکی و آنتی اکسیدان های مختلف. Lucozade  نیز تاکنون حامی مالی رویداد های ورزشی متعددی بوده که این مورد نیز بر شهرت آن افزوده است.

  1. Rockstar

این نوشابه ی انرژی زا که تولید کمپانی آمریکایی به همین نام است، در سال 2001 معرفی شد. در سال 2008 کمپانی 14 درصد سهام بازار را در اختیار داشت و نام تجاری پیشرو در زمینه ی نوشیدنی های انرژی زا به شمار می رفت. هم اکنون Rockstar  در نوادا، از ایالت های غربی آمریکا تولید می شود. در سال 2013 این نوشیدنی انرژی زا در بیش از 30 کشور دنیا با 20 طعم مختلف در دسترس بود. Rockstar  در دو مدل با سطوح متفاوت کافئین موجود است. یکی محتوی 10 میلی گرم در هر اونس کافئین است و دیگری 15 میلی گرم در هر اونس. این نوشیدنی شامل شکر، کافئین، جینسنگ جینکو، عصاره ی دانه ی گوارنا و تائورین است. از جمله عوارض آن نیز می توان به افزایش قند خون، اضطراب و سر درد اشاره کرد.

  1. Monster

این برند از نوشیدنی های انرژی زا در قوطی های سیاه رنگ با یک حرف M انگلیسی سبز که روی آن طراحی شده است، در سال 2002 وارد بازار شد. Monster  نیز تاکنون حامی مالی ورزش های مختلفی از جمله موتورکراس، دوچرخه سواری بی ام ایکس، یو اف سی (مبارزه قهرمانی نهایی)، اسنوبردینگ و اسکیت بردینگ بوده است. علاوه بر این با بسیاری از گروه های موسیقی معروف نیز همکاری دارد. این برند از سال 2010 تا به امروز اسپانسر مسابقات فرمول یک است. از جمله مواد تشکیل دهنده ی Monster  می توان به سوکروز، آب کربنه، گلوکز، طعم دهنده های طبیعی، سیتریک اسید، تائورین، رنگ های خوراکی، سدیم سیترات، ال کارنیتین، سوربیک اسید، کافئین، اینوزیتول، سوکرالوز و عصاره ی دانه ی گوارنا اشاره کرد. حتی انتخاب آرم سبز رنگ روی قوطی نیز بسیار هوشمندانه و متناسب با نام برند بوده است. درست مانند اثر چنگال هیولایی است که سعی دارد از داخل قوطی خارج شود.

  1. Red Bull

در جایگاه نخست این لیست نامی بسیار آشنا قرار می گیرد. این نوشیدنی انرژی زا توسط شرکت رد بول که یک کمپانی اتریشی است تولید می شود. نوشیدنی های انرژی زای رد بول نخستین بار در سال 1987 در تایلند وارد بازار شد. شعار تبلیغاتی معروف کمپانی را ممکن است تاکنون بار های بار شنیده باشید: “رد بول به شما بال می دهد” تبلیغات این برند از طریق های مختلفی که مهم ترین آن ها حمایت مالی از رویداد های ورزشی و همینطور ورزش های مخاطره آمیز است، صورت می گیرد. محتویات این محصول شامل تائورین، کافئین، ویتامین ب 3، ب 5، ب 6، ب 12، گلوکز و سوکروز اشاره کرد. کافئین موجود در رد بول حدود 80 میلی گرم در هر 250 میلی لیتر مایع است که معادل یک فنجان قهوه خواهد بود. مدل های فاقد قند برای افراد دیابتی نیز تولید شده است. البته حین مصرف هر کدام از این دسته نوشیدنی های انرژی زا باید به مقدار آن توجه زیادی داشت و از مصرف بیش از حد پرهیز شود.

منبع : پول نیوز